تحقق آرزوی هیتلر: لینتس پایتخت فرهنگی اروپا می‌شود

آدولف هیتلر در لینتس
Image caption آدولف هیتلر در لینتس - حقوق این عکس متعلق است به تیتسه کلودی

شهر لینتس در اتریش در سال ۲۰۰۹ پایتخت فرهنگی اروپا خواهد بود، اما طرح تبدیل این شهر به یک مرکز فرهنگی، طرحی تازه نیست بلکه آدولف هیتلر، صدر اعظم آلمان در زمان جنگ جهانی دوم، می خواست لینتس یکی از پنج شهر پیشوا در رایش سوم باشد.

لینتس اکنون در حال به نمایش گذاشتن این بخش تاریک از گذشته خود در قالب نمایشگاهی است که "پایتخت فرهنگی پیشوا" نام گرفته است.

صدای ضبط شده ریچارد تاوبر، خواننده یهودی تبار زاده لینتس که آوازی ساخته فرانک لهر، یکی از آهنگ سازان مورد علاقه هیتلر را می خواند، در این نمایشگاه طنین انداز است.

آهنگ های ضبط شده، بخشی از نمایشگاهی است که سیاست های فرهنگی نازی ها و طرح های جاه طلبانه هیتلر را برای لینتس، شهری که در آن بزرگ شده بود، نشان می دهد.

طراح هایی از ساختمان های بزرگ در این نمایشگاه به نمایش گذاشته شده که هیتلر برای لینتس در نظر گرفته بود.

در میان این ساختمان ها یکی هم بنای موزه بزرگی است که قرار بود رقیب لوور باشد. این موزه باید با اشیایی که از جاهای دیگر به غارت می رفت پر می شد.

تعداد کمی از این طرح ها تحقق پیدا کرد ولی به هر حال از آن جا که در سال ۲۰۰۹ لینتس پایتخت فرهنگی اروپا خواهد بود، برگزار کنندگان نمایشگاه لازم دانستند تاریخ شهر را در دوره نازی ها به نمایش بگذارند.

این نمایشگاه همچنین در بر گیرنده بخش هایی از مواد تبلیغاتی نازی ها است، اما پیتر اسمان، مدیر موزه عالی اطریش، قصد بزرگداشت خاطره هیتلر را رد می کند.

برخی از بازدید کنندگان می گویند نمایشگاه را دوست داشته اند چون نوعی مواجهه با گذشته است. دیگران می گویند نمایشگاه به اندازه کافی جنایت های فرهنگی نازی ها را نشان نمی دهد.

برگزار کنندگان می گویند تنها می خواهند جرقه بحث را بزنند، اما به هر حال با وجود آنکه بیش از شصت سال از دوران هیتلر می گذرد، موضوع همچنان پیچیده و حساس است.