تکرار ابدیت در آثار تازه مریم خزاعی

مریم خزاعی
Image caption تازه ترین نمایشگاه مریم خزاعی تا پایان دی، در گالری آریا در تهران ادامه دارد

مریم خزاعی ۳۰ اثر تازه خود را در گالری آریا در تهران به نمایش گذاشته است. این آثار ترکیبی از نقاشی و عکاسی شامل ۸ تابلو نقاشی و ۲۲ تابلو ترکیب عکس و نقاشی است.

تمامی این آثار در یکسال گذشته خلق شده اند. نقاشی های خانم خزاعی حال و هوای نمایشگاه قبلی اش را دارند؛ زنانی که تصویر آنها را از پشت سرشان می بینیم، در حالی که ملافه ای را به شکل آویزان به دست گرفته اند.

خانم خزاعی در باره این زن ها می گوید: "آنها در نقاشی پشت به بیننده اند، برای اینکه نمی خواستم بیننده را به فضای تابلو دعوت کنم، بلکه می خواستم بیننده را به فضای این زنان بکشانم."

وی می گوید غیبت مردان در اکثر این نقاشی ها ناشی از گرایش های فمنیستی نیست، بلکه نوع موضوعاتی که در این نقاشی به آن پرداخته شده، حضور مرد را نمی طلبیده است.

ترکیب عکس و نقاشی

عکس- نقاشی های مریم خزاعی حال و هوای مشترکی دارند. در زمینه سیاه ترکیبی از زنی که انگار با مرمر تراشیده شده با نقاشی هایی متفاوت که عکس آنها در کنار عکس زنان مرمری آمده است، دیده می شود.

خانم خزاعی می گوید تم عکس ها با یک اتفاق ساده شروع شد. "می خواستم دستمال کاغذی استفاده شده را در سطل زباله بیندازم که متوجه شدم دستمال مچاله شده شباهت عجیبی به یک زن در حالت نشسته دارد، چند عکس در حالت های مختلف از آن گرفتم و زن مرمری از آن عکس ها بیرون آمد."

او معتقد است در هنر نگاه مهم تر از تکنیک است و در ترکیب نگاه و تکنیک است که اتفاق تازه ای رخ می دهد.

Image caption این تصویر بی اختیار شخصیت رمدیوس خوشگله را در کتاب صد سال تنهایی مارکز به یاد می آورد که با یک ملافه به آسمان پرواز کرد

او در باره تکرار این زنان نشسته مرمری در عکس های مختلف می گوید آنها در حالتی ثابت اند که اتفاقات پیرامونشان در حرکت است. به گفته خانم خزاعی، تکرار آنها نشانه ای از ابدیت است.

مریم خزاعی در ۱۳۷۲ از دانشگاه الزهرا لیسانس نقاشی گرفت و پیش از آن چهار سال نزد "یعقوب عمامه پیچ" نقاش نامدار آموزش دیده بود.

وی از ۱۳۶۳ به این سو، بیش از سی نمایشگاه در داخل و خارج از ایران برگزار کرده است.

خانم خزاعی در دوازدهمین بی ینال بین المللی طراحی در کلیولند بریتانیا برنده شد. او نمایشگاهی انفرادی هم به مناسبت روز زن در مقر یونسکو (سازمان تربیتی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد) در پاریس برگزار کرده است.

خانم خزاعی همچنین در بریتانیا، بلژیک، فرانسه، فنلاند، نیویورک، کانادا و ژاپن نمایشگاه گروهی و انفرادی داشته است.

تازه ترین نمایشگاه مریم خزاعی تا پایان دی، در گالری آریا در تهران ادامه دارد.

مطالب مرتبط