جشنواره فیلم فجر؛ حضور بیضایی حذف فیلم گلشیفته

Image caption پوستر بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر

با اعلام اسامی فیلم های پذیرفته شده در جشنواره فیلم فجر، جای خالی چند فیلم مانند "درباره الی" به کارگردانی اصغر فرهادی و بازی گلشیفته فراهانی خودنمایی می کند.

پس از این که گلشیفته فراهانی برای اکران عمومی فیلم هالیوودی"مجموعه دروغ ها" که در آن ایفای نقش کرده است، به خارج از ایران سفر کرد و زمزمه نمایش این فیلم شروع شد، نگرانی برای نمایش عمومی فیلم اصغرفرهادی نیز در خبرها و گزارش ها مطرح شد.

این زمزمه ها وقتی جدی شد که محمد حسین صفارهرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به خروج این بازیگر از ایران واکنش نشان داد و این عمل را زیر پا گذاشتن قانون خواند.

آقای فرهادی در تمام مدتی که این خبرها مطرح بود، سکوت پیشه کرد تا به حواشی دامن نزند و امیدوار بود که فیلمش در جشنواره فیلم فجر حضور یابد، اما امروز با انتشار اسامی فیلم های بخش های مختلف جشنواره معلوم شد که این فیلم در میان راه یافته ها نیست.

از دیگر فیلم هایی که اسامی آن ها در میان فیلم های راه یافته به جشنواره نیست و باعث تعجب شده است، فیلم های "آتشکار" به کارگردانی محسن امیر یوسفی، "کتاب قانون" به کارگردانی مازیار میری و "صد سال به این سال ها " به کارگردانی سامان مقدم است.

این سه فیلم سال گذشته نیز از جشنواره حذف شده بودند، اما با پیگیری های انجام شده قرار بود که بخش هایی از فیلم ها اصلاح و حذف شوند به طوری که سازندگان این فیلم ها مجبور شده بودند که برخی از صحنه ها را دوباره فیلمبردای کنند تا امکان نمایش یابند، اما با این همه باز هم مورد استقبال برگزار کنندگان جشنواره فیلم فجر قرار نگرفته اند. مازیار میری و سامان مقدم در گفت و گو با خبرگزاری ها به این موضوع اعتراض کرده اند.

Image caption فیلمی که گلشیفته فراهانی در آن ایفای نقش کرده بود به جشنواره راه نیافت

آقای میری اعلام کرده است که از نظر او فیلمش پروانه نمایش قانونی دارد و در روزهای جشنواره برای خبرنگاران به نمایش در خواهد آمد.

اما فیلم های غایب جشنواره به همین فیلم ها محدود نیست و بهروز افخمی و کمال تبریزی نیز به خاطر آن چه دلیل فنی و عدم نمایش فیلم هایشان برای هیات انتخاب عنوان شده است، جزو راه یافتگان به بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر نیستند.

اما در میان راه یافتگان جشنواره می توان مهم ترین فیلم را ساخته بهرام بیضایی با نام "وقتی همه خوابیم" دانست.

از دیگر چهره های مهم حاضر در جشنواره، تهمینه میلانی با فیلم "سوپر استار" است که علاوه بر بخش سینمای ایران در بخش سینمای معناگرا نیز حضور دارد.

خانم میلانی که سال های گذشته با موضوع حقوق زنان فیلم ساخته است اخیرا به ساخت فیلم های پرفروش روی آورده است.

البته یکی از فیلم های راه نیافته به جشنواره امسال نیز فیلمی از او است با نام "تسویه حساب" که موضوعش باز هم درباره زنان است. این فیلم چند سالی است که پروانه نمایش ندارد و توقیف مانده است.

از دیگر اتفاقات جشنواره امسال حذف فیلم مسعود ده نمکی از بخش مسابقه سینمای ایران و راه یافتن به بخش فیلم های اول و دوم است.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست