ادای احترام به جان آپدایک، نویسنده نامی آمریکایی

Image caption جان آپدایک در پنجاه سال عمر فعالیت ادبی خود دو بار برنده جایزه ادبی پولتزر شد

نویسندگان و شخصیت های ادبی در بسیاری نقاط جهان نسبت به جان آپدایک، نویسنده مشهور آمریکا ادای احترام کرده اند و خبر مرگ او را "روزی سرد در دنیای ادبیات" توصیف کرده اند.

آپدایک، که به سرطان ریه مبتلا بود، روز گذشته در سن 76 سالگی درگذشت.

منتقدان ادبی او را روایت گر شرح حال هم نسلانش در آمریکا توصیف می کنند و می گویند این نویسنده در نوشته های خود موضوعاتی مانند سکس، طلاق و زندگی در میان ساکنان حومه شهرهای آمریکای پس از جنگ جهانی دوم را به خوبی تشریح کرده است.

احمد کریمی حکاک، استاد دانشگاه و منتقد ادبی در ارتباط با جایگاه جان آپدایک در میان نویسندگان پس از جنگ جهانی دوم آمریکا به بخش فارسی بی بی سی گفت: "هوشمندی فوق العاده، چشم تیز بین و پشتکار او را از همعصران خودش متمایز می کند. از نظر محتوای نثر داستانی به نابکف و هنری جمیز نمی رسد. اما بی شباهت هم نیست، چه از نظر بررسی با ژرفای روانشناسی مثل هنری جمیز و نثر درخشان و بلورین. در واقع یک نوع سبک واقع گرا از زندگی آمریکا در قرن ۲۰ دارد."

آقای حکاک افزود: "کارهایش را می شود به سه قالب تقسیم کرد. اول داستانهای کوتاه که با چیره دستی می نوشت. سبک دوم کارش نقد بود نقدش آکادمیک نبود اما چون خودش نویسنده خلاقی بود و خلاقیت را می شناخت. شعرهایش به غیر از چند تا، شاید توانایی اثر گذاری و یا حتی ماندگاری نداشته باشد اما در جای خودشان قابل توجه اند."

آقای حکاک در ادامه گفت: "بعد از یازده سپتامبر رمان تروریست را نوشت که مورد انتقاد شدید قرارگرفت. منتقدین اصرار داشتند که او این رمان را از روی تیتر روزنامه ها نوشته است.باوجوداین جایزه پولتزر و نشنال بوک اوارد را از آن خود کرد. محور کارهایش گرایش های جنسی و الهیات است و این دو موضوع آشتی ناپذیر تمامیت زندگی را که آپدایک تریسم می کند، در اختیار ما قرار نمی دهد."

لیلا نصیری ها، مترجم داستان زنان آسیب پذیر آپدایک در باره آپدایک می گوید: "آپدایک در ایران به خاطر دیدگاهای ادبی اش مشهور است نه به خاطر کار هایش. عده ای انگشت شمار از آثارش به فارسی ترجمه شده است اما روزنامه های ایران گفتگو های آپدایک را در مورد آثار خودش و نقد آثار دیگران منتشر کرد که مورد توجه زیادی قرارگرفت."

"آمریکایی های طبقه متوسط"

جان آپدایک در یکی از مصاحبه های خود گفته بود که سوژه اش "آمریکایی های طبقه متوسط پروتستان ساکن شهرک های کوچک آمریکا" بوده است.

رمان "خرگوش، بدو" (Rabbit, Run)، که در سال 1960 نوشت، او را به عنوان یکی از بزرگترین رمان نویسان آن دوره ثبت کرد. قهرمان اصلی این رمان به نام هارولد "خرگوش" انگستورم، در کتاب های دیگری که او نوشت باز هم چهره نمایی کرد.

ایان مک ایوئن، نویسنده نامی بریتانیایی با اشاره به شخصیت ساختگی "خرگوش" گفت: "بسیاری از قهرمانان رمان های آپدایک، مردان کوچه و بازار هستند - "خرگوش" شخصیت روشنفکری نیست."

فیلیپ رات، رمان نویس آمریکایی برنده جایزه ادبی پولتزر، با ادای احترام به آپدایک در روزنامه تایمز، چاپ لندن، گفت: "آپدایک همچون ناتانیل هوتورن در قرن نوزدهم آمریکا همواره گنجینه ملی این کشور خواهد ماند ... او رمان های جدی نوشت که بسیاری از مردم خوانده اند."

مارتین ایمیس، نویسنده نامی بریتانیایی در شماره امروز (28 ژانویه)، روزنامه گاردین آورده که آپدایک "یکی از رمان نویسان بزرگ قرن بیستم آمریکا بود."

جان آپدایک در پنجاه سال عمر فعالیت ادبی خود دو بار برنده جایزه ادبی پولتزر شد.

مطالب مرتبط