17:35 گرينويچ - پنج شنبه 29 ژانويه 2009 - 10 بهمن 1387

توقیف و بلاتکلیفی؛ سکانس اول جشنواره فیلم فجر

جشنواره فیلم فجر در حالی از روز جمعه ۱۱ بهمن ماه آغاز به کار می کند که هنوز اعتراض ها نسبت به حذف چند فیلم از جشنواره به دلایلی غیر از دلایل هنری و سینمایی ادامه دارد و روز گذشته محسن امیر یوسفی کارگردانی که با اولین فیلمش به نام "خواب تلخ" یکی از جوایز فرعی جشنواره کن را به دست آورد، اکنون با دومین فیلمش با نام " آتشکار" نیز که اجازه حضور در جشنواره را نیافته است ، دو فیلم توقیفی دارد.

حمید فرخ نزاد بازیگر مشهور سینمای ایران نیز که در این فیلم و فیلم توقیفی دیگری با نام "به رنگ ارغوان" به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا بازی کرده است و سید جمال سادتیان تهیه کننده "به رنگ ارغوان" در این نشست حضور داشتند.

به گفته آقای فرخ نژاد، این نشست با هماهنگی مازیار میری کارگردان فیلم حذف شده " کتاب قانون" و سامان مقدم کارگردان فیلم حذف شده " صد سال به این سال ها" برگزار شده بود، اما آنان خود در این نشست حضور نداشتند و همین امر به گلایه هایی منجر شد.

در این نشست هر یک از حاضران با ذکر تجربه هایی به انتقاد از نحوه برخورد با سینما در این دوره پرداخته و خواستار لغو محدودیت ها و خروج فیلم ها از توقیف شدند.

محسن امیر یوسفی در این نشست در باره فیلم "آتشکار" گفت:" این فیلم سال گذشته پس از اصلاحاتی از وزارت ارشاد پروانه نمایش گرفت و قرار بود در گروه عصر جدید اکران شود، اما گفتند فعلا مصلحت نیست و در جشنواره هم آن را رد کردند."

آقای امیر یوسفی از اراده ای سخن گفت که به گفته وی جلو نسل سوم سینماگران سنگ اندازی می کند و مانع آنان می شود.

حمید فرخ نژاد با اشاره به فیلمی از خودش که توسط تلویزیون توقیف شده است، گفت:"متاسفانه اگر با فیلم شما مشکل داشته باشند هیچ گاه با صراحت نمی گویند .فیلمی از هشت سال پیش با نام سفر سرخ داشتم که تا امروز توقیف است و فقط از آن روز تا به حال مطبوعات پیگیر آن بوده اند. بعد از هشت سال نمی دانم مشکل فیلم چیست.متاسفانه جایی زندگی می کنیم که وقتی فیلمی پروانه نمایش دارد یک نفر می تواند آن را وتو کرده و با منطق "مصلحت نیست" برای آن مشکل ایجاد کند."

سید جمال سادتیان تهیه کننده فیلم های موفق "چهارشنبه سوری"، "دایره زنگی" و ... خواستار پاسخ صریح وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره علت توقیف فیلم "به رنگ ارغوان" شد. او گفت که در فضای بسته کنونی سینما رشد نمی کند.

"درباره الی"

در میان فیلم های حذف شده فیلم "در باره الی" ماجرایش عجیب و غریب تر است.

این فیلم در حالی که تمام اصول را رعایت کرده است به خاطر بازی گل شیفته فراهانی در یکی از نقش های آن دچار مشکل شده بود.

اول خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، ایرنا، اعلام کرد که اصلا فیلم به جشنواره تحویل داده نشده است ، اما بعد معلوم شد که داده شده است و محمود احمدی نژاد هم دستور داد که مشکل فیلم حل شود . مشاور رییس جمهوری و معاون سینمایی وزارت ارشاد هم از حل مشکل این فیلم استقبال کرد، اما این فیلم کماکان با مشکل مواجه است و معلوم نیست مشکل کجاست.

فقط معاون سینمایی وزیر ارشاد همانجا که از حل شدن مشکل فیلم استقبال کرده ، در ضمن هم گفته است که مشکل فیلم در جایی بالاتر از معاونت سینمایی است ، اما مشاور فرهنگی رییس حمهوری معتقد است که معاونت سینمایی از خود رفع مسئولیت کرده و توپ را به جای دیگری پاس می دهد .
ظاهرا باید حالا حالاها منتظر ماند تا این پاس کاری تمام شود و باید دید آیا دستور رییس جمهوری می تواند فیلمی را از توقیف در آورد یا نه ؟

فیلم های بلاتکلیف

جشنواره فیلم فجر در حالی از روز جمعه آغاز به کار می کند که هنوز تکلیف چند فیلم روشن نشده است . فیلم "فرزند صبح" ساخته بهروز افخمی در باره زندگی آیت الله خمینی رهبر فقید جمهوری اسلامی ایران و "پاداش" به کارگردانی کمال تبریزی دو فیلمی هستند که علی رغم آغاز جشنواره هنوز تکلیف آنها روشن نشده است.

دبیرخانه جشنواره اعلام کرده است که "فرزند صبح" هر وقت برسد آن را در برنامه نمایش می گذارد، اما "پاداش" باید مورد بررسی قرار گیرد. هنوز از "فرزند صبح" خبری نشده است و "پاداش" را هم ظاهرا اگر هم قرار بشود دید باید در بخش های فرعی و خارج از مسابقه دید.
کمال تبریزی بر سر "پاداش" پیش از این نیز با صدا و سیما که تهیه کننده آن است اختلاف پیدا کرده بود .

بزرگداشت ها

ظاهرا جمعه در روز آغاز جشنواره به روال هر سال از شماری از هنرمندان سینما تقدیر می شود. قرار است مراسم بزرگداشت برای رسول صدر عاملی ، ابراهیم حاتمی کیا ( کارگردان )، خسرو شکیبایی ( بازیگر) ، محمدرضا شرف الدین (تهیه کننده) و محمود کلاری( فیلمبردار) در مراسم افتتاحیه امسال برگزار شود.

پیش از این قرار بود برای پرویز پرستویی نیز بزرگداشت برگزار شود، اما او نپذیرفت. اگرچه او خود اشاره ای به علت نپذیرفتنش نکرد، اما به گمان برخی توقیف فیلم "کتاب قانون" که آقای پرستویی در آن نقش اصلی را بازی می کند، در این اتفاق بی تاثیر نبوده است.

پرویز پرستویی امسال فیلم دیگری هم در جشنواره دارد با نام " بیست" با کارگردانی رضا کاهانی . البته در حالی برای ابراهیم حاتمی کیا مراسم نکوداشت برگزار می شود که هنوز تکلیف فیلم او "به رنگ ارغوان" روشن نیست.

برنامه های روز نخست

امسال هم بخش بین الملل از بخش داخلی جدا شده است و جشنواره با بخش بین الملل آغاز به کار خواهد کرد. تجربه نشان داده است که بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر چندان با استقبال رو به رو نمی شود؛ دلیلش هم شاید به جرح و تعدیل های فیلم ها از یک سو و وجود بخشی از این فیلم ها در بازار قاچاق و بدون سانسور برگردد.

با توجه به اینکه تغییر در برنامه های جشنواره فیلم فجر به روالی عادی تبدیل شده است، بهتر است برنامه روز نخست به نقل از روابط عمومی جشنواره بازگو شود که به سینماهای سپیده ، استقلال ، فرهنگ ۱ و ۲ و مجتمع سینمایی آزادی با ۵ سالن اختصاص دارد.

بر اساس این تغییرات، در روز اول از بخش جام جهان نما- مسابقه سینمای بین الملل، فیلم های خارجی "قصه های پریان برای بچه های شرور" ساخته ویکتور هوگو بروگز از برزیل ، "جعبه پاندورا" ساخته یسیم اوستا اوگلو از ترکیه آلمان و فرانسه ، "۹ میلی متر" ساخته تایلان برمن از فرانسه و بلژیک ، "بدرود سولو" ساخته رامین بحرانی از آمریکا ، "سفر تئو" ساخته والتر داهنر از مکزیک و "قتل موجه" ساخته جان آونت از آمریکا (خارج از مسابقه ) به همراه فیلم های ایرانی "وقتی همه خوابیم" ساخته بهرام بیضایی ، "عیار ۱۴" ساخته پرویز شهبازی و "زادبوم" ساخته ابوالحسن داودی به نمایش در می آید.

فیلم های بخش جلوه گاه شرق- مسابقه سینمای آسیا که در اولین روز جشنواره به نمایش در می آیند، عبارتند از: "کت قرمز" ساخته یالین زو از چین ، "آقای سینما" ساخته سامسون چیو از هنگ کنگ، "شائوریا" ساخته سمر خان از هند، "دختری از خاک تیره" ساخته جئون سو ایل از کره و فرانسه ، "طرح جزیره" ساخته هایینگ ان چن از تایوان و "بهترین آرزو ها برای فردا" ساخته تاکاشی کوئیزومی از ژاپن.

در بخش در جست و جوی حقیقت - مسابقه سینمای معناگرا نیز فیلم های "سوپر استار" ساخته تهمینه میلانی از ایران، "چشم" ساخته دیوید مورئو و خاویر پالود از آمریکا، "نشانه های عشق" ساخته هانانگ براماتینو از اندونزی، "یتیم خانه" ساخته خوآن آنتونیو بایونا ، "پرده سینما در کامچانود" ساخته سونگساک مونگ کولتونگ، "قطعیت مرگ" ساخته ماسایا کاکهی از ژاپن به روی پرده می رود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.