17:35 گرينويچ - پنج شنبه 29 ژانويه 2009 - 10 بهمن 1387

جشنواره فیلم فجر روز اول، روز خلوت

جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلم های خارجی از بعد از ظهر روز جمعه در ایران آغاز به کار کرد، اما هنوز تهران رنگ و بوی جشنواره ندارد و تا آخر شب جلوی سینماهای نمایش دهنده فیلم ها آن قدر شلوغ نشده است که بتوان از جشنواره حرف زد .

غروب جمعه وقتی برای هواخوری از سالن سینما قدس - سینمای ویژه مطبوعات - بیرون آمده بودم و از جلوی سینما عصر جدید که فیلم "چارچنوگی" را نمایش می دهد و یکی از فیلم هایی است که تقریبا همه منتقدان از آن منفی گفته اند ، رد می شدم ، جمعیت جلوی این سینما از اغلب سینماهای نمایش دهنده فیلم های جشنواره فیلم فجر شلوغ تر بود .

گفتگو با سایه جلالی خبرنگار هنری در تهران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

با این حال پیش بینی می شود با نمایش فیلم "وقتی همه خوابیم " به کارگردانی بهرام بیضایی است، سینما حال و هوای جشنواره ای پیدا کند و شلوغ شود.

شایعه های سینما مطبوعات

سینمای نمایش دهنده فیلم های مطبوعات فقط برای نمایش فیلم نیست. بیش تر از نمایش فیلم دور هم جمع شدن خبرنگاران و منتقدان مطبوعات مختلف با گرایش متفاوت اهمیت دارد و خبرهای دست اولی که دهان به دهان می چرخد.

یکی از بحث های میان روزنامه نگاران و منتقدان فیلم "درباره الی" است که بعلت شرکت گلشیفته فرهانی در آن برای پخش در جشنواره با مشکلاتی روبرو شده است. بعضی معتقدند که گزارشها درباره نامه محمود احمدی نژاد درخصوص اجازه پخش فیلم در جشنواره اقدامی نمادین بوده و در عمل فیلم به نمایش در نخواهد آمد، به خصوص که معاونت سینمایی به صراحت اعلام کرده است که مشکل جای دیگری است.

اما منابعی نیز بودند که خبر می دادند هیاتی برای نمایش فیلم "درباره الی" تشکیل شده و این هیات با اکثریت این فیلم را در بخش مسابقه داخلی جشنواره فیلم فجر پذیرفته است ، اما این که چرا اعلام نمی شود ، بحث دیگری است.

اما یکی دیگر از حرف و حدیث ها هم فیلم "اخراجی ها-2" ساخته مسعود ده نمکی بود . سابقه فعالیت های گذشته ده نمکی باعث شده است که علیرغم سابقه کم او در سینما ، از او به عنوانی فردی خبرساز یاد شود.

با توجه به دیدار برخی از مقامات دولتی از پشت صحنه این فیلم، شایعه هایی مبنی بر نوعی حمایت ویژه از این فیلم منتشر شد. اما پس از اینکه هیات انتخاب، این فیلم را در بخش مسابقه نپذیرفت، تهیه کننده فیلم از احتمال آماده نشدن فیلم برای نمایش در جشنواره سخن گفت. برخی از خبرنگاران معتقدند که اظهارات تهیه کننده فیلم در واقع اعتراضی است به بی توجهی به این فیلم .

در کنار این مسایل باید به فیلم هایی مانند "ملک سلیمان" اشاره کرد که با سرمایه گذاری هنگفت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان نمونه های الگویی ساخته شده است و شایعه ها از تعلق گرفتن جوایزی بر این فیلم ها حکایت داشت.

ملودرام مذهبی

جشنواره فجر روز جمعه با نمایش فیلم "هر شب تنهایی" به کارگردانی رسول صدر عاملی آغاز به کار کرد. با این که نمایش فیلم ها از ساعت 10 آغاز می شود ، اما روز جمعه به خاطر تلاقی با نماز جمعه از ساعت 1:45 دقیقه شروع شد.

از صدر عاملی که امسال هم جزء هیات داوران جشنواره است و هم در افتتاحیه جشنواره که جمعه شب برگزار شد، شرکت داشت تقدیر شد.

فیلم "هر شب تنهایی" درباره زوجی است که به مشهد رفته اند تا برای زن که نازا است و با خطر مرگ رو برو است ، شفایی بیابند. بازی "درخشان و متفاوت" لیلا حاتمی و حامد بهداد در کنار قصه ای هر چند تکراری اما در فرهنگ ایران باورپذیر فیلمی را به وجود آورده است که بیننده را به راحتی به گریه کردن وا می دارد و ملودرامی است که در ضمن برخی از محدودیت های سینمای ایران را نیز به خوبی نشان می دهد.

فیلم پر از لحظه هایی عاطفی است که اگر فیلمی غیر ایرانی بود باید با صحنه های عاطفی آن را ادامه داد، اما در اینجا از این صحنه ها خبری نیست و حتی وقتی این زوج به هتل می روند، دو تخت یک نفره جدا از هم را می بینیم .

رسول صدر عاملی یکی از اولین کارگردانان سینمای بعد از انقلاب است که موفق به ساختن ملودرام های تاثیرگذاری در دهه 60 هجری خورشیدی شد، فیلم هایی نظیر رهایی، گل های داوودی و پاییزان.

او که مدتی با ساختن سه گانه ای نوجوانانه (دختری با کفشهای کتانی، من ترانه 15 سال دارد و دیشب بابات رو دیدم، آیدا) از این فضاها دور شده بود، به نظر می رسد که دوباره به این فضا بازگشته است، این بار البته رنگ و بوی مذهبی کارش پر رنگ تر شده است و به طور مشخص مرقد امام هشتم شیعیان را برای ساختن سه گانه ای انتخاب کرده است که این دومین فیلم از آن مجموعه است و فیلم اولش "شب" سال گذشته در جشنواره به نمایش در امد و این روزها اکران عمومی شده است.

صدر عاملی و برخی از عوامل فیلمش مانند حامد بهداد (بازیگر) و کامبوزیا پرتوی ( فیلمنامه نویس)، پس از نمایش فیلم در نشست پرسش و پاسخ شرکت کردند و یکی از پرسش هایی که صدر عاملی با آن رو برو شد، درباره این بود که آیا به این موضوع اعتقاد دارید؟ که پاسخ پیشاپیش روشن بود و سال گذشته نیز هنگام نمایش فیلم "شب" که موضوعی مشابه دارد با سفارشی بودن یا نبودن فیلم رو به رو بود ، همین پاسخی را داد که امسال داد .

به نظر صدر عاملی هر سال 17 میلیون نفر به زیارت امام هشتم شیعیان می روند و تعداد زیادی هم می خواهند بروند که موفق نمی شوند. چگونه وقتی درباره کسانی فیلم می سازیم که عده معدودی هستند ، سفارشی نمی شود ، اما وقتی درباره موضوعی فیلم می سازیم که بیش از 17 میلیون نفر با ان درگیرند می شود سفارشی.

ویژه نامه ها

نکته جالب در هنگام نمایش فیلم "هر شب تنهایی" اشکالات صدای سالن بود که با اعتراض تماشاگران رو به رو شد و اغلب می گفتند عجیب است که با گذشت 30 سال همچنان چنین اشکالاتی در هنگام جشنواره فیلم فجر وجود دارد. در یکی از خبرنامه هایی نیز که در سالن سینما توزیع شده بود، یکی از منتقدان به این مشکلات اشاره کرده بود .

هنوز تمام مطبوعات ویژه نامه های مربوط به جشنواره را منتشر نکرده اند، اگرچه روزنامه اعتماد ملی ویژه نامه اش را از روز پنج شنبه منتشر کرد. از روزنامه هایی است که روزی دو صفحه ویزه نامه خواهد داشت ، اما بیش تر ین صفحه های ویژه نامه را روزنامه فرهنگ آشنی با 8 صفحه به خود اختصاص خواهد داد . روزنامه "خبر" نیز که قرار است از اواخر بهمن ماه به صورت روزانه با مدیریت حسین انتظامی ( مدیر مسئول پیشین روزنامه همشهری) منتشر شود ، کارش را با انتشار ویژه نامه روزانه جشنواره فیلم آغاز کرده است . به همه این ها باید بولتن روزانه جشنواره را نیز بیافزاییم که به صورت رسمی با گزارش ها و گفت و گو ها و خبرهای مثبت و تبلیغی سراغ جشنواره می رود ، در حالی که روزنامه های دیگر و به خصوص اعتماد و اعتماد ملی گرایش انتقادی دارند .

نمایش های روز دوم

امروز از فیلم های دیگری که به نمایش در امد ، آخرین ساخته آنده وایدا فیلمساز لهستانی با نام "کاتین " بود که نسبت به دیگر فیلم ها با استقبال بیش تری رو به رو شد ، اما هم چنان سالن خلوت بود .

"کاپیتان ایورائد " نماینده اردن در اسکار و "قصه های پریان برای بچه های شرور" محصول برزیل و "باریک" محصول روسیه از دیگر فیلم های به نمایش در آمده بودند. روز دوم جشنواره با نمایش فیلم " وقتی همه خوابیم " ساخته بهرام بیضایی به طور همزمان در دو سالن آغاز می شود و سپس به ترتیب فیلم های "مغول" به کارگردانی سرگئی بادروف فیلمساز مغولستانی ،" سقوط "به کارگردانی تارسم سینگ از هند، "چشم" به کارگردانی دیوید مرو و خاویر پالود از آمریکا و "بچه کابلی" ساخته برمک اکرم محصول مشترک فرانسه و افغانستان به نمایش در می آید تا نوبت برسد به تهیمنه میلانی که با "سوپر استار" در بخش فیلم های معناگرا حضور دارد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.