به روز شده:  12:45 گرينويچ - پنج شنبه 16 آوريل 2009 - 27 فروردین 1388

فصل تازه ای در برنامه پنجشنبه ها با شنونده ها

در پنچمین بخش از این رشته برنامه، هنرمند ان، منتقدان هنر موسیقی و علاقه مندان احمد ولی هنرمند سرشناس و پر آوازه افغان، به کار، آثار و جایگاه او در گستره موسیقی افغانستان نگاه می کنند.

احمد ولی یکی از چهره های برجستهء سال های طلایی موسیقی افغانستان است، سال هایی که تا اواخر دههء 1970 میلادی ادامه داشت. احمد ولی که در کابل دیده به جهان گشود، از آوان کودکی به موسیقی و به ویژه به آواز خوانی،علاقهء فراوان پیدا کرد. احمد ولی در سن دوازده سالگی نواختن طبله را از استاد محمد هاشم طبله نواز و موسیقیدان افغانستان آموخت. آشنایی با تال های مختلف طبله پایه استواری برای آواز خوانی او شد.

آشنایی احمد ولی با استاد جلیل زلاند نکته عطفی در زندگی هنری این هنرمند بود. استاد زلاند آهنگ "چشمان آبی "را برای او ساخت. این در واقع اولین آهنگی بود که احمد ولی در رادیو اجراء کرد و عامه مردم با صدای تازه و دلنشین او آشنا شدند. سپس او خود آهنگ "مه روی تو" را ساخت و خواند. این آهنگ توجه بیشتری را به این آواز خوان جوان که هنوز در لیسه حبیبیه درس می خواند، جلب کرد. شهرت و محبوبیت احمد ولی با اجرای آهنگ "مادر من" اوج گرفت و در آن سال عنوان آوازخوان سال را از آن خود ساخت.

آشنایی احمد ولی با استاد جلیل زلاند نکته عطفی در زندگی هنری این هنرمند بود. استاد زلاند آهنگ "چشمان آبی "را برای او ساخت. این در واقع اولین آهنگی بود که احمد ولی در رادیو اجراء کرد و عامه مردم با صدای تازه و دلنشین او آشنا شدند. سپس او خود آهنگ "مه روی تو" را ساخت و خواند. این آهنگ توجه بیشتری را به این آواز خوان جوان که هنوز در لیسه حبیبیه درس می خواند، جلب کرد.

احمد ولی مدتی از محضر استاد سر آهنگ "بابای موسیقی" فیض برد و به موسیقی کلاسیک آشنا شد. یکی از استادان وآهنگسازان بزرگ افغانستان که ساخته های او در شهرت و آوازه احمد ولی نقش مهمی داشته است، استاد شاه ولی ترانه ساز بود.

پس از اشغال افغانستان از طرف نیروهای اتحاد شوروی سابق، احمد ولی وطنش را ترک کرد و به آلمان مهاجر شد. او در مهاجرت به فعالیت های هنری خود ادامه داد و در چندین کشور اروپای کنسرت ها اجراء کرد. احمد ولی در سال 1387 خورشیدی از آلمان به ایالات متحده امریکا رفت و در آنجا ماندگار شد. او در حال حاضر به آواز خوانی ادامه می دهد و در کنسرت ها و فعالیت های خیریه، به نفع مردم افغانستان سهم، می گیرد.

احمد ولی یکی از معروفترین و اثر گذار ترین آواز خوانان عصر خودش است و بیشتر از سه دهه است که بر دلهاو روان های دوستداران آواز خود اثر ی ژرف می گذارد.

برای گوش دادن به برنامه این هفته، اینجا اشاره کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

شماره تماس:

شماره تماس 00442078360331
همچنین می توانید پیام های انترنتی تان را به این آدرس : dari@bbc.co.uk بفرستید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.