12:15 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

روز دوم جشنواره فیلم فجر: انتقاد و اميد

حتی فیلم بهرام بیضایی نیز علی رغم پیش بینی ها نتوانست شور و حال را به جشنواره برگرداند.

سالن مطبوعات هنگام نمایش فیلم بیضایی کاملا پر نشده بود، در حالی که در سال های پیش سالن ها هنگام نمایش آثار کارگردانان صاحب نام پر کاملا پر می شد و مردم روی زمین می نشستند.

بیضایی در آخرین ساخته اش سراغ موضوعی کم مشکل رفته است. او که در آثار گذشته اش در تئاتر و سینما به سراغ موضوع های انتقادی می رفت، در این فیلم هم سراغ موضوع های انتقادی رفته است، اما نوک پیکان نقد او این بار به سوی سینماگران و به خصوص تهیه کنندگان و سینمای مبتنی بر ستاره است.

"وقتی خوابیم " که به شیوه فیلم در فیلم دو روایت اصلی را دنبال می کند، در هر دو روایت به قربانیانی می پرازد که علی رغم تفاوت در داستان، در واقع از جوهره ای یکسان برخوردارند.

بیضایی در این فیلم نقدهای تند و تیزی به تهیه کنندگانی دارد که در کار کارگردان دخالت می کنند.

پس از نمایش فیلم، منتقدان نسبت به فیلم روی خوش نشان ندادند و بیشتر پرسش ها انتقادی بود.


هر چند هنگام تماشای فیلم دو بار برایش دست زدند. یک بار به خاطر شباهت نام یکی از تهیه کنندگان درون فیلم با یکی از تهیه کنندگان سینمای ایران که تجربه همکاری ناموفق بیضایی با او بر سر فیلم "لبه پرتگاه" به توقف این فیلم انجامید و بسیاری گمان می کردند که این فیلم در واقع در باره نحوه توقف فیلم لبه پرتگاه است که در فیلم نیز نشانه هایی از آن به چشم می خورد.

یکی از انتقادهایی که از بیضایی می شد این بود که شان او بالاتر از این است که فیلمی در باره این موضوع بسازد و پاسخ بیضایی این بود که فیلم در باره یک تهیه کننده یا اصلا سینما نیست، بلکه فیلم در باره کل فرهنگ است.

فیلم بهرام بیضایی آغازگر روز دوم جشنواره بود.

یادی از گل شیفته فراهانی در افتتاحیه جشنواره فجر

ابراهیم حاتمی کیا


جمعه شب هم مراسم افتتاحیه جشنواره در برج میلاد برگزار شد. تاخیر، سرما و مشکلات اجرایی، مراسم را تحت الشعاع قرار داده بود، با این حال بخش هایی از آن، آن قدر جذابیت داشت که بتوان از آن یاد کرد.

اگر از سخنان معمولا تکراری و تعارف های معمول مدیران از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلاتمی گرفته تا رییس و دبیر و ... جشنواره، بخش بزرگداشت های مراسم جالب بود، هر چند کلیپ هایی که در باره هنرمندان ساخته شده بود نیز بی مشکل نبودند.

جذاب ترین فراز جشنواره آنجا بود که رسول صدر عاملی روی صحنه رفت و گفت که دیشب که داشتیم با ابراهیم حاتمی کیا حرف می زدیم، گفتیم وقتی برلین می رویم این دختر با استعداد و کوچک سینمای ایران را برگرداندیم.

او از گل شیفته فراهانی اسمی نبرد، اما مردم دریافتند و این حرف با تشویق مردم رو به رو شد؛ در حالی که محمد حسین صفارهرندی نیز آنجا بود که پیشتر بدون ذکر نام گل شیفته گفته بود که کسانی را که قانون را زیر پا گذاشته باشند زیر پا می گذاریم.

البته او در این مراسم واکنش منفی به این سخنان نداشت و حتی برخی معتقد بودند که واکنش ظاهری اش مثبت هم بوده است.

رسول صدر عاملی گفت که ابراهيم حاتمی کیا یادش رفت این را بگوید و من ناچار شدم بگویم.

پیش از آقای صدر عاملی از ابراهیم حاتمی کیا تقدیر شده وبود و او هم در سخنان کوتاهی از رییس جمهوری خواسته بود همان طور که برای نمایش فیلم "در باره الی" مساعدت شده، برای نمایش "به رنگ ارغوان " نیز مساعدت شود.

اولین اکران در ایران

آقای صفارهرندی نیز در حاشیه همین مراسم در باره این دو فیلم سخن گفته بود و اظهار امیداواری کرده بود که مشکل "در باره الی" حل شود، اما در باره "به رنگ ارغوان" گفته بود که به تشکیلات دیگری مربوط است و منظورش وزارت اطلاعات بود.

فیلم در باره یک نیروی اطلاعاتی است که با سوژه اش ارتباط عاطفی برقرار می کند و خود به سوژه دیگری تبدیل می شود.

اما علی رغم حرف های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، هنوز وضعیت "درباره الی" نیز به طور کامل روشن نشده است و رسما اعلام نشده است که آیا این فیلم به نمایش در می آید یا نه.

اما اصغر فرهادی کارگردان فیلم اعلام کرده است که دوست دارد زودتر از هر کجای دنیا فیلم در ایران اکران شود و اولین اکرانش در ایران باشد.

در روز دوم جشنواره، فیلم های دیگری نیز به نمایش در آمد. در میان فیلم های خارجی از جلسه "بچه کابلی " استقبال بیشتری به عمل آمد که فیلمی است که توسط یک کارگردان افغانی ساخته شده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.