13:03 گرينويچ - دوشنبه 02 فوريه 2009 - 14 بهمن 1387

روز سوم: داوران سينمای ايران معرفی نشده اند

عکس از خبرگزاری فارس

مهتاب کرامتی، بازیگر فیلم بیست

روز يکشنبه، اغلب روزنامه هایی که صفحات ویژه برای جشنواره داشتند، و ویژه نامه هايی که در باره بهرام بیضایی منتشر شده بودند به تندی از آخرين ساخته وی انتقاد کرده اند

جالب اینجا بود که برخی منتقدان در دو مطلب در نشریات مختلف علیه بیضایی نوشته بودند.

منتقدان جوان، بیشتر از اینکه در باره فیلم بیضایی بنویسند در باره خود او نوشته بودند و از همه جالب تر این بود که در یکی از ویژه نامه ها با اشاره به موضوع فیلم "سوپر استار" تهمینه میلانی که به فساد در سینما می پرداخت، از نمایش این دو فیلم در یک روز نتیجه ای گرفته و به طور تلویحی بیضایی را متهم کرده بود که از دولت برای کوبیدن بخش خصوصی سینما سفارش گرفته است.

نکته دیگر اینکه از منتقدان نسل قدیم کسی در باره فیلم بیضایی چیزی ننوشته بود که البته دلیلش تقریبا روشن است. آنها اغلب در جشنواره و روزنامه ها و ویژه نامه ها فعال نیستند و بعدها باید منتظر نظر آنها ماند.

بیست برای بیست

روز يکشنبه یکی از فیلم های کم ادعا اما خوب جشنواره با نام "بیست" به نمایش در آمد.

"بیست" سومین ساخته عبدالرضا کاهانی کارگردان جوان سینمای ایران است که چندی پیش با دومین فیلمش موفق به دریافت جایزه اسکندر طلایی از جشنواره تسالونیکی يونان شد.

دومین فیلم او با نام "آنجا" در ایران توقیف است. سومین فیلم او در یک تالار غذاخوری در جنوب تهران می گذرد که فقط مجلس عزاداری برگزار می کند.
در این فیلم پرویز پرستویی، مهتاب کرامتی، علیرضا خمسه، حبیب رضایی، فرشته صدر عرفایی و مهران احمدی بازی می کنند.

فیلم داستان سر راست و روانی دارد و روی مولفه های تصویری بیشتر از مولفه های کلامی تکیه کرده است.

بازی ها اغلب خوب از کار در آمده اند به خصوص بازی پرستویی و خمسه. خمسه بر خلاف همه فیلم هایش که معمولا نقش های کمدی را بازی می کند در این فیلم نقشی جدی و تلخ را بازی کرده است. استقبال منتقدان هم از فیلم خوب بود.

حمایت انجمن بازیگران برای نمایش در باره الی

با اینکه چند روزی از نامه محمود احمدی نژاد رییس جمهوری ایران مبنی بر مساعدت برای نمایش فیلم "در باره الی" در جشنواره می گذرد، هنوز معلوم نیست که چه اتفاقی خواهد افتاد.

ظاهرا سینماگران ایرانی نگرانند که علی رغم این نامه که ظاهرا با پیگیری های نهادهای غیردولتی صادر شده است، نمایش فيلم "در باره الی" مشمول مرور زمان شده و جشنواره به پايان برسد.

شورای مركزی انجمن بازيگران سينمای ايران با صدور بيانيه ضمن تشکر از نامه آقای احمدی نژاد نوشته، خواستار نمايش اين فيلم شده است.

داوران بخش های غیر ایرانی

با اینکه نام هایی به عنوان داوران جشنواره در خبرهای غیر رسمی عنوان شده است که ابراهیم حاتمی کیا ، مجید مجیدی و رسول صدرعاملی از آن جمله اند، اما هنوز اسامی داوران بخش مسابقه سینمای ایران اعلام نشده است.

امروز نام داوران بخش بین الملل جشنواره اعلام شد که در میانشان نام چند سینماگر ایرانی نیز دیده می شود.

آندری زوياگينتسف کارگردان روسی، مارک باشه تهيه کننده فرانسوی، پل کاکس فيلمساز هلندی، ميکل اولاسير گويی مدير جشنواره سن سباستين، روبرتو استابيله مدير انجمن تهيه کنندگان سينمای ايتاليا، مجيد شيخ انصاری و محمد مهدی عسگر پور از ايران داوران بخش جام جهان نما جشنواره هستند.

راک دمرس تهيه کننده کانادا، جاويد جعفری مجری و بازيگر سينمای هند، نيکولا مارجينيانو فيلمبردار رومانيايی، هانس يوآخين اشلگر مورخ سينما از آلمان و محمد باقر قهرمانی به عنوان داوران بخش "در جست و جوی حقيقت" نيز معرفی شده‌اند.

در بخش "جلوه گاه شرق" نيز لطيف احمدی کارگردان و مدير سينمايی افغانی، بختيار خدا نظرف کارگردان تاجيک، محمد ملص کارگردان سوری، سميح کاپلان اوغلو کارگردان و نويسنده ترک و محمدرضا اصلانی به عنوان داور معرفی شدند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.