13:42 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

روز پنجم: روح یک جشنواره بی روح

شقایق فراهانی بازیگر فیلم وقتی همه خوابیم

فیلم بهرام بیضایی با عنوان " وقتی همه خوابیم" هنوز بحث برانگیز است و منتقدان اغلب با زبانی تند و گزنده به نقد آن می پردازند.

با اینکه بیضایی پس از نشست مطبوعاتی اش در باره این بحث ها سکوت کرده است، اما این بحث از بین مطبوعات به سینماها نیز منتقل شده است و در سالن نمایش دهنده فیلم بیضایی بحث های جذابی در می گیرد که گاهی کار به دعوا هم می کشد تا آنجا که روز یکشنبه عده ای از مخالفان و موافقان آخرین ساخته بیضایی با هم درگیر شدند.

گفتگو با سایه جلالی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


فیلم بیضایی بالاخره توانست شور و حالی در جشنواره ایجاد کند. علی رغم مخالفت منتقدان، فیلم بیضایی تنها فیلمی است که هنگام نمایشش سالن نه تنها پر می شود بلکه مردم روی زمین می نشینند و فیلم را نگاه می کنند و بعد از تماشای فیلم هم بازار بحث و مخالفت و موافقت با آن داغ است.

داوران مسابقه سینمای ایران

سرانجام داوران بخش مسابقه سینمای ایران معرفی شدند: حسن بلخاری( اهل فلسفه و معتقد به هنر اسلامی )، ابراهیم حاتمی ‌کیا ( فیلمسازی که بیشتر و بهترین فیلم هایش در باره جنگ است)، داود رشیدی ( بازیگر)، محمد سریر( موسیقیدان)، منوچهر شاهسواری( تهیه کننده)، رسول صدرعاملی( کارگردان فیلم های ملودرام ) و مجید مجیدی ( فیلمساز فیلم های معنویت گرا ).

اگرچه در میان این گروه فیلمسازانی صاحب نام دیده می شوند، اما ترکیب به نفع گرایش فیلمسازان خاصی است و از فیلمسازان مستقل در این فهرست تقریبا خبری نیست.

پایان بخش بین الملل

امروز آخرین روز بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر است. بخش بین الملل از دوره قبل از بخش داخلی جدا شد تا به قول گردانندگان جشنواره فیلم فجر از زیر سایه جشنواره برلین بیرون بیاید.
معلوم نیست این اتفاق افتاده است یا نه، اما یک اتفاق حتما افتاده است و آن هم حضور کمرنگ در بخش بین الملل است. روز سه شنبه آخرین روز بخش بین الملل است و از روز چهارشنبه نمایش فیلم های بخش مسابقه سینمای ایران آغاز می شود.

سه شنبه شب مراسم اهدای جوایز بخش بین الملل در تالار وحدت تهران برگزار می شود.

فیلم‌های سینمایی "وقتی همه خوابیم" بهرام بیضایی، "زادبوم" ابوالحسن داودی و "عیار ۱۴" پرویز شهبازی فیلم های ایرانی بخش مسابقه سینمای بین‌الملل هستند که با ۱۳ فیلم خارجی از ۱۱ کشور رقابت می‌کنند.
در بخش مسابقه سینمای آسیا فیلم‌های ایرانی "بیست" عبدالرضا کاهانی و "میزاک" حسینعلی لیالستانی با ۱۱ فیلم از ۱۰ کشور رقابت دارند.

فیلم‌های ایرانی مسابقه سینمای معناگرا نیز عبارتند از "هر شب تنهایی" رسول صدرعاملی و "سوپراستار" تهمینه میلانی.

بخش داخلی در حالی از روز چهارشنبه آغاز به کار می کند که هنوز تکلیف فیلم "در باره الی" معلوم نشده است و فیلم های "پاداش" و "فرزند صبح هم معلوم نیست به نمایش در بیایند یا نه.

گسست یک خانواده در زاد بوم

روز دوشنبه در سالن مطبوعات چند فیلم ایرانی و خارجی بخش بین الملل و بخش های آسیایی و سینمای معناگرا پخش شد که در میان آنها شلوغ ترین نمایش نمایش فیلم "ابوالحسن داودی " با نام "زاد بوم " بود.
زادبوم سرگذشت خانواده ای بود که دو حادثه انقلاب و جنگ و رقابت های سیاسی روی آنها تاثیرگذاشته و آنها را از هم گسسته بود. همزمان ماجرای لاکپشت هایی در فیلم مطرح می شد که برای تخم گذاری با زادبوم خود برمی گردند.

این فیلم اگرچه زمانی طولانی تر از بقیه فیلم های ایرانی داشت و در سکانس هایی از آن حوادث داستانی غیر منطقی می نمود، اما در مجموع فیلم خوبی بود و در نشست نقد و بررسی نیز از آن استقبال شد و کمتر به نقد آن پرداختند.

داودی در بخشی از سخنانش به نقد دفتر "نهاد حمایت از سازمان کوچک مستقل" وابسته به سازمان ملل پرداخت و گفت:"اولین نهادی که ما فیلمنامه را برایش فرستادیم، همین نهاد بود. زیرا ما در باره بقای لاک پشت ‌ها و تلاش یک سازمان غیردولتی در قشم برای بقای نسل لاک پشت‌ها کار کردیم. من نمی ‌دانم این سازمان چرا در تهران دفتر نمایندگی دارد و کارکنان آن برای چه حقوق می‌گیرند؟"

رویا تیموریان بازیگر این فیلم هم در این نشست در سخنانی کوتاه گفت:"بیایید به کمک شما منتقدان دست به دست هم دهیم و مخاطبان را به خوب دیدن و خوب شنیدن فیلم و حوصله کردن برای فیلم‌های خاصی از جنس زادبوم عادت دهیم."

وی گفت:"من معتقدم شما منتقدین رسالت بزرگی بر دوش دارید چون از آن آدم‌ های عقب مانده ‌ای هستم که هنوز به داشتن رسالت هنری اعتقاد دارم و آرمانگرا هستم."

وی توقع برخی از تماشاگران را در مورد رخ دادن اکشن در لایه ‌های سطحی فیلم نادرست دانست و گفت:"این فیلم اثری نیست که اکت‌ های آن را در ظاهر ببینیم. آنچه اتفاق می ‌افتد و به عبارتی اکشن های فیلم در لایه ‌های زیرین آن است که ما باید با خوب دیدن آنها را کشف کنیم."

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.