23:22 گرينويچ - سه شنبه 03 فوريه 2009 - 15 بهمن 1387

درباره الی آمد ، بیضایی جایزه گرفت

سرانجام فیلم "درباره الی" به بخش مسابقه سینمای ایران جشنواره بین المللی فجر راه یافت.

محمدرضا جعفری جلوه، معاون امور سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز سه شنبه اعلام کرد که فیلم درباره الی در جشنواره به نمایش در خواهد آمد.

پیش از این اصغر فرهادی کارگردان این فیلم اعلام کرده بود که مایل است فیلمش قبل از هر جایی در ایران اکران شود. این فیلم در بخش مسابقه جشنواره برلین نیز حضور دارد و روزهای 19 و 20 بهمن در آن جشنواره به نمایش گذاشته خواهد شد.

درباره الی به خاطر حضور گل شیفته فراهانی در این فیلم دچار مشکل شده بود و فیلم پیش از این که هیات انتخاب آن را داوری کند توسط مقامات وزارت ارشاد از جشنواره کنار گذاشته شده بود.

با صدور نامه محمود احمدی نژاد که گفته می شد به درخواست مشاور فرهنگی اش که از منتقدان صفار هرندی است نوشته، این فیلم به هیات انتخاب داده شد و هیات آن را به عنوان یکی از فیلم های بخش مسابقه انتخاب کرد.

از وقتی که برای این فیلم مشکل پیش آمد نهادهای غیر دولتی سینما و حتی برخی چهره های داوران جشنواره فیلم فجر رایزنی هایی را برای حضور این فیلم در جشنواره آغاز کردند که سرانجام به نتیجه رسید.

بیضایی جایزه تماشاگران را گرفت

بخش بین الملل جشنواره فجر سه شنبه شب با اهدای جوایز برگزیدگان به پایان رسید و از صبح چهارشنبه بخش مسابقه ایران جشنواره آغاز می شود.

مراسم پایانی بخش بین الملل در تالار وحدت بسیار خلوت و سوت و کور بود و گویی فقط برندگان در مراسم حضور داشتند و مقامات دولتی، با این حال در میان جوایز، خبرسازتر از همه جایزه ای بود که به فیلم "وقتی همه خوابیم" ساخته بهرام بیضایی اهدا شد.

"وقتی همه خوابیم" بهرام بیضایی، "زادبوم" ابوالحسن داودی و "عیار ۱۴" پرویز شهبازی فیلم های ایرانی بخش مسابقه سینمای بین‌الملل بودند که با ۱۳ فیلم خارجی از ۱۱ کشور رقابت می‌کردند.

بهرام بیضایی موفق شد جایزه بهترین فیلم این بخش از نظر تماشاگران را به خود اختصاص بدهد در حالی که از جوایزی که داوران می دادند هیچ نصیبی نبرد. بعد از "وقتی همه خوابیم" فیلم بیست به کارگردانی عبدالرضا کاهانی و عیار 14 به کارگردانی پرویز شهبازی با استقبال مردم رو به رو شدند.

فیلم برف ساخته آیدا بگیچ محصول مشترک بوسنی هرز گوین، ایران، آلمان و فرانسه سیمرغ بلورین بهترین فیلم و بهترین کارگردانی بخش بین الملل جشنواره فیلم فجر را به خود اختصاص داد.

دیپلم افتخار این بخش به ابوالحسن داودی کارگردان فیلم زادبوم رسید.

در بخش فیلمنامه، سیمرغ بلورین به تیلان برمن و کنان گروگون فیلمنامه نویسان فیلم 9 میلمیتر محصول مشترک فرانسه و بلژیک اهدا شد.

تسیلا چلتون بازیگر فیلم جعبه پاندورا محصول مشترک ترکیه، فرانسه، آلمان و بلژیک توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر بخش بین الملل جشنواره را به خود اختصاص دهد. سیمرغ دست آورد فنی و تخصصی نیز نصیب فیلم سلاح پران ساخته یو جین کیم از کشور کره جنوبی شد.

انتقاد به چگونگی برگزاری جشنواره

جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر از نظر اجرایی یکی از ضعیف ترین جشنواره های فیلم فجر است.

نمایش نامناسب فیلم ها در سالن ها با اعتراض کاگردانان و عوامل فیلم ها مواجه شده است و تقریبا هر روز در نشست های نقد و بررسی فیلم ها بخشی از حرف ها به کیفیت نا مناسب صدا و تصویر و قطع شدن فیلم ها اختصاص پیدا می کند. اما در میان این ایرادها، محروم ماندن تهیه کنندگان و کارگردانان از حضور در جشنواره از همه عجیب تر است.

بسیاری از کارکنان و تهیه کنندگان که هر ساله با ختصاص سینماهایی به آنان امکان حضور در جشنواره را می یافتند ، امسال از این امکان محروم شده اند ، به نحوی که این موضوع با اعتراض اتحادیه تهیه کنندگان رو به رو شده و این موضوع نشانه ای از فعالیت عده ای برای نابودی تهیه کنندگان بخش خصوصی ارزیابی شده است.

در نامه ای که مرتضی شایسته به عنوان رییس اتحادیه تهیه کنندگان به معاون سینمایی وزارت ارشاد نوشته آمده است که تهیه کنندگان به احترام جشن های 30 سالگی انقلاب فیلم های خود را از جشنواره بیرون نمی کشند، اما اعضای اتحادیه در برنامه های جشنواره حضور پیدا نمی کنند.

روز سه شنبه فیلم عیار 14 به کارگردانی پرویز شهبازی به نمایش در آمد که برخی از منتقدان آن را فیلمی متفاوت و مهم ارزیابی می کردند.

اما این فیلم نتوانست خواسته های منتقدان را به طور کامل برآورده کند.

عیار 14 درباره مردی طلا فروش است که سال ها قبل در دستگیری دزدی مشارکت کرده است، اما حالا دزد آزاد شده و او می داند که برای انتقام به سراغش خواهد آمد.

نشست نقد و بررسی بعد از فیلم، علیرغم برنامه ریزی قبلی، برگزار نشد که دلیلش اعتراض کارگردان بود. اما او درباره جزییات اعتراضش سخن نگفت، اگر چه هر کس حدس و گمان هایی می زد که مهم ترینش اعتراض به برخورد تند برخی منتقدان با کارگردانان بود و هم چنین اعتراض کارگردان به نحوه انعکاس مصاحبه اش با بولتن روزانه جشنواره.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.