15:29 گرينويچ - پنج شنبه 05 فوريه 2009 - 17 بهمن 1387

هفتمین روز جشنواره فیلم فجر بدون بزرگداشت انتظامی

انتظامی

در مورد برگزاری برنامه بزرگداشت انتظامی ابهامی وجود بروز کرد

مراسم پایانی بخش های مختلف جشنواره فیلم فجر همواره حاشیه هایی داشته که مهم ترین حاشیه اختتامیه بخش بین الملل این جشنواره کمی عجیب است .

امسال دو فیلمبردار همراه عزت الله انتظامی در مراسم پایانی شرکت کردند و این دو در حال ساخت فیلمی از زندگی این بازیگر قدیمی هستند.

این دو فیلمبردار آمده بودند تا از مراسم تجلیل از عزت الله انتظامی فیلم بگیرند و گفته می شد که دبیرخانه جشنواره برگزاری این مراسم را به عزت الله انتظامی اطلاع داده است.

با اینهمه، آن شب چنین بزرگداشتی برگزار نشد وی وقتی عزت الله انتظامی این موضوع را با یکی از مدیران جشنواره در میان می گذارد، در می یابد که چنین برزگداشتی در برنامه اختتامیه گنجانده نشده است.

گزارش از سایه جلالی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


انتظامی در گفت و گویی با خبرگزاری ایسنا این اتفاق را توهین به خودش تلقی کرده هر چند ایل بیگی، مدیر روابط عمومی جشنواره، به دلجویی از او برخاست و اعلام کرد که بزرگداشت انتظامی منتفی نشده و در روزهای آتی برگزار خواهد شد.

در انتظار الی

روز چهارشنبه در سینمای ویژه مطبوعات همه منتظر الی بودند که شایع شده بود غروب می رسد .

با توجه به این که اصغر فرهادی، کارگردان فیلم، برای نمایش فیلمش در جشنواره برلین روز پنج شنبه عازم برلین است ، پیش بینی می شد که روز چهارشنبه فیلم به نمایش در بیاید تا خود وی حضور داشته باشد ولی چون برنامه سالن پر بود ، گفته می شد که ساعت ۱۱ شب این فیلم نشان داده می شود. با اینکه برخی خبرنگاران در سالن سینما فلسطین این خبر را به نقل از اصغر فرهادی نقل می کردند ، اما خبر را دبیر خانه جشنواره تایید یا تکذیب نمی کرد .

با این حال دقایقی بعد برخی از خبرنگاران خبر از لغو نمایش درباره الی در آن ساعت دادند و دلیل آن بارندگی و مشکلات این چنینی اعلام شد.

برخی از خبرنگاران و منتقدان معتقد بودند چون درباره الی با پیگیری های مشاور رئیس جمهور به جشنواره آمده است ، ممکن است برگزار کنندگان جشنواره مایل نباشند اکران مناسبی برای این فیلم تدارک ببینند اما هیچکدام از مسئولین سخنی نگفت که حاکی از تایید این نظر باشد.

حمایت از بیضایی

س از این که در روزهای آغازین جشنواره فیلم فجر چند رسانه در ویژه نامه هایی به همین مناسبت ، به بهرام بیضایی سخت حمله کردند و به نظر برخی حتی حرمت وی را نیز پاس نداشنتند، در یکی دو روز اخیر گروهی از منتقدان در دفاع از بیضایی در نشریات نوشته اند.

موتمن

موتمن پیشنهادهایی برای سینمای ایران داشته است

از جمله یکی از روزنامه های اصلاح طلب در قالب طنز، نقدهایی را که علیه آخرین فیلم بیضایی نوشته شده است به سخره گرفته است.

در عنوان این مطلب آمده است : بیضایی حیا کن / سینما رو رها کن

دعوای تازه


امسال با این که جشنواره فجر چندان پرحرارت نیست و مردم چندان استقبالی از آن نمی کنند، اما از حرارت نقدها و بررسی ها کم نشده و بحث و اختلاف نظر حاضران پدیده از نادر نیست.

اما گاه این اختلاف نظرها از محدوده جلسات به مطبوعات کشیده می شود که از آن جمله می توان به جلسه تبادل نظر در مورد فیلم "می زاک" اشاره کرد که طی آن، مجادله لفظی تندی بین یکی از دست اندرکاران این فیلم و چند تن از منتقدان روی داد.

کودکان در پشت تریبون


برگزاری نشست فیلم "زمانی برای دوست داشتن" به کارگردانی ابراهیم فروزش با حضور کودکان برگزار شد.

ابراهیم فروزش چند تن از بازیگران کودک فیلمش را نیز به نشست پرسش و پاسخ دعوت کرده بود و آنها مثل آدم بزرگ ها در جای مخصوص خود نشسته بودند.

'صداها' دیده شد


با شروع بخش داخلی جشنواره ، با این که فیلم های مهم به نمایش درآمده اند ، کم کم جشنواره دارد رونق اصلی خود را پیدا می کند و جلوی سینماها شلوغ می شود و با چند فیلم باقی مانده که پیش بینی می شود ، تا قبل از اختتامیه نمایش داده خواهد شد ، امکان شلوغ تر شدن صف ها وجود دارد.

از میان فیلم های ایرانی که روز گذشته به نمایش در آمد ، "صداها" کاری متفاوت بود نسبت به سینمای ایران که در آن بازیگرانی چون رضا کیانیان ، رویا نونهالی ، آتیلا پسیانی ایفای نقش کرده بودند .

فرزاد موتمن، کارگردان این فیلم سالها پیش فیلمی ساخته بود با نام "شب های روشن" که منتقدان از آن استقبال کرده بودند.

در برنامه سال جاری، کارگردان این فیلم همراه با برخی از دعوامل در سالن مطبوعات با خبرنگاران و منتقدان گفت و گو کردند.

آقای موتمن گفت "صداها" فیلمی کوچک است و او سعی می‌کند به سینمای ایران پیشنهاد بدهد می ‌توان با محدود ساختن فضاها فیلم ‌هایی تولید کرد که مخاطب داشته باشد و افزود "امیدوارم سینما راه اینگونه فیلم‌ها را باز کند. تولید این فیلم و نمایش آن نیازمند حمایت مطبوعات است."

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.