پایان جشنواره فجر در میان هیاهو بر سر 'درباره الی'

لیلا حاتمی
Image caption خانم حاتمی به خاطر بازی در فیلم "بی پول" سیمرغ بهترین هنرپیشه زن را دریافت کرد

در حالی که روز سه شنبه اکران های مردمی فیلم "درباره الی" در سینماهای تهران بدون هیچ توضیحی لغو و این حادثه به درگیری میان پلیس و کسانی که بلیت تماشای این فیلم را داشتند منتهی شد، در گوشه ای دیگر از شهر این فیلم موفق شد جایزه بهترین فیلم به انتخاب تماشاگران را از آن خود و جایزه بهترین کارگردانی را نصیب اصغر فرهادی کند.

هر چند که به اعتقاد بسیاری از منتقدان ایرانی این فیلم شایسته دریافت سیمرغ های بیشتری در بخش های مختلف بود ، اما به همین اکتفا شد و این البته با واکنش تماشاگران رو به رو شد.

هنگامی که اسامی نامزدهای بخش بهترین بازیگر زن اعلام شد تا نوبت به اعلام نام برنده برسد، مردم با صدای بلند نام گل شیفته فراهانی - که حتی جزو نامزدها نیز نبود - را تکرار کردند و به خاطر حضورش در فیلم "درباره الی" برای این فلیلم نیز حواشی و مشکلاتی پیش آمد و هنوز نیز این مشکلات ادامه دارد.

بنا به اطلاع خبرنگاران فشارهای زیادی بر هیات داوران جشنواره از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادها و افراد وارد شده است تا نام گل شیفته فراهانی و هم چنین فیلم درباره الی در فهرست برندگان قرار نگیرد و روزنامه کیهان در روزهای اخیر انتقادات زیادی علیه این فیلم مطرح کرده است.

با این حال هیات داوران علیرغم توجه به این فشار ها این فیلم را به طور کامل از فهرست برند گان خارج نکردند.

هیات داوران نیز در بیانیه خود به طور غیر مستقیم به دفاع از سینمای ایران در مقابل منتقدانش پرداخته بود. در این بیانیه کوتاه که ابراهیم حاتمی کیا آن را خواند، بر نجابت و شرافت سینمای ایران تاکید شده است. این در حالی است که در روزهای اخیر برخی از مقامات نظامی برخی از فیلم های جشنواره را مصداق فحشا خوانده بودند.

جایزه بهترین فیلم این دوره از جشنواره به فیلم "تردید" به کارگردانی واروژ کریم مسیحی اهدا شد که 17 سال پیش فیلم "پرده آخر" او مورد توجه منتقدان ایرانی قرار گرفته و او از آن تاریخ تا کنون فیلم نساخته بود. هیات داوران هم چنین جایزه ویژه خود را به فیلم "عیار 14 " به کارگردانی پرویز شهبازی اهدا کردند.

علیرغم فشارهایی که گفته شد برای حذف فیلم درباره الی از مسابقه بر هیات داوران وجود داشت، داوران جایزه بهترین کارگردانی را به اصغر فرهادی برای فیلم "درباره الی" اهدا کرد.

Image caption آقای خمسه به خاطر بازی در "بیست" جایزه بهترین هنرپیشه مکمل مرد را گرفت

در این بخش هم چنین عبدالرضا کاهانی کارگردان فیلم بیست دیپلم افتخار دریافت کرد.

جایزه بهترین فیلمنامه به فرید مصطفوی و ابوالحسن داودی برای فیلم "زادبوم" اهدا شد، اما اتفاق جالب این که در این بخش سیمرغ "فیلمنامه اقتباسی" را هیات داوران اضافه کرده بود که به واروژکریم مسیحی برای "تردید" اهدا شد در حالی که اسم او در میان نامزدهای فیلمنامه نبود.

سیمرغ بهترین بازیگر زن نقش اول را لیلا حاتمی برای بازی در فیلم "بی پولی" دریافت کرد و جایزه سیمرغ بهترین بازیگر مکمل زن را مهتاب کرامتی برای بازی در فیلم "بیست" دریافت کرد.

سیمرغ بهترین بازیگر مرد نقش اول را "شهاب حسینی" برای بازی در فیلم "سوپر استار" دریافت کرد که مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا به گمان اغلب منتقدان بازی او در درباره الی، بازی بسیار خوبی بود و هیات داوران نیز با تقدیر از بازی اش در درباره الی جایزه را به خاطر بازی در سوپر استار به او اهدا کردند. سیمرغ بهترین بازیگری نقش مکمل را نیز علیرضا خمسه برای بازی در فیلم "بیست" دریافت کرد. او وقتی برای دریافت جایزه اش روی صحنه آمد گفت که سالگرد ازدواجش نیز هست.

نگاه نو و فیلم های اول و دوم

هرچه داوری در بخش مسابقه سینمای ایران قابل قبول و کم حاشیه بود، داوری در این بخش پرحاشیه بود.

یکی از ویژگی های این بخش توزیع جوایز زیاد و راضی کردن همه شرکت کنندگان بود و علاوه بر دو جایزه اصلی این بخش چند دیپلم افتخار نیز اهدا شد. در بخش "نگاه نو" سيمرغ بلورين بهترين كارگردانی به "واروژ كريم‌مسيحی" براي كارگردانی فيلم "ترديد" اهدا شد.

هم چنین سيمرغ بلورين بهترين فيلم به "دلخون" اهدا شد. در اين بخش، جايزه ويژه هيئت داوران به مسعود ده‌نمكی براي كارگردانی فيلم «اخراجی ها2» اهدا شد. هنگامی که نام او را خواندند اول تشویق های زیادی از او شد، اما رفته رفته تعداد زیادی به هو کردن او پرداختند.

در این بخش هم چنین به سامان استركی براي "صندلی خالی"، به مسعود نقاش‌زاده برای "كودک و فرشته"، به حمید نعمت‌الله و هادی مقدم‌دوست برای فيلم‌نامه "بی‌پولی"، به حامد بهداد برای بازی در "دلخون"، به مونا احمدی برای بازی در فيلم "كودك و فرشته" و به فريدون شيردل برای فيلم‌برداری "وقتی لیموها زرد شدند" دیپلم افتخار اهدا شد.

جوایز دیگر بهترين چهره‌پردازی: سعيد ملكان (وقتی همه خوابيم) بهترين جلوه‌های ويژه: داوود رسوليان (به كبودی ياس) بهترين طراح صحنه و لباس: ايرج رامين‌فر، آتوسا قلم‌فرسايي (وقیي همه خوابيم) بهترين تدوين: بهرام بيضايی، سپيده عبدالوهاب (وقتی همه خوابيم) بهترين موسيقی متن: كارن همايونفر (زادبوم) بهترين فيلمبرداری: مرتضی پورصمدي (شبانه‌روز) بهترين صداي فيلم: حسن زاهدی (درباره الي...)

مطالب مرتبط