هیات برجسته هالیوودی در ایران

انت بنینگ
Image caption خانم بنینگ از جمله اعضای این هیات است که به ایران رفته اند

آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک روز جمعه تایید کرد که تیمی بلندپایه از صنعت فیلم سازی هالیوود در یک ماموریت غیردولتی به ایران سفر کرده است تا برای دو روز در یک رشته ملاقات ها با هدف تبادل فرهنگی و هنری شرکت کند.

رسانه های ایران پیشتر گزارش داده بودند که این سفر به دعوت "خانه سینما" انجام می شود.

لسلی آنگر، مدیر ارتباطات آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک، که جوایز اسکار را اهدا می کند به خبرگزاری فرانسه گفته است: "می توانم تایید کنم که گروهی از اعضای آکادمی ... هم اکنون در ایران هستند."

وی گفت که این سفر "طی ابتکاری کاملا خصوصی برای تبادل آموزشی و هنری و بدون دستور کاری سیاسی" انجام می شود.

وی در تایید گزارش رسانه های ایران گفت که این هیات شامل سید گانیس رئیس آکادمی علوم و هنرهای تصاویر متحرک، فرانک پیرسون رئیس سابق آکادمی، انت بنینگ هنرپیشه و ویلیام هوربرگ تولید کننده است.

خانم آنگر گفت: "این گروه از آکادمی ویزا دریافت کرده و هم اکنون در تهران است."

رسانه های ایران گزارش داده اند که این هیات طی روزهای یکشنبه و سه شنبه در هفته جاری در "خانه سینما" سمینارهای تخصصی برگزار خواهند کرد.

به گفته خانه سینما این سمینارهای تخصصی در راستای برنامه توسعه علمی، آموزشی و ارتقای شغلی اعضای جامعه اصناف سینمای ایران در گرایش های فیلمنامه نویسی، کارگردانی، بازیگری، مستندسازی، تهیه و تولید، بازاریابی و پخش و توزیع است.

این هیات در سفر خود همچنین از یک دانشکده سینمایی و موزه سینما بازدید خواهد کرد.

هنرپیشه های غربی به ندرت از ایران بازدید می کنند. در ژوئن 2005 شان پن هنرپیشه آمریکایی - که امسال به خاطر فیلم "میلک" برنده اسکار شد - به عنوان روزنامه نگار به نمایندگی از روزنامه "سانفرانسیسکو کرانیکل" به ایران سفر کرد تا انتخابات ریاست جمهوری را پوشش دهد.

جمهوری اسلامی رابطه خوبی با هالیوود ندارد و تولیدات آن را از عناصر تهاجم فرهنگی قلمداد می کند.

دو سال قبل دولت محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، هالیوود را در ارتباط با تصویری که از ایران باستان در فیلم "300" ارائه شده بود متهم به "جنگ روانی" کرد. فیلم 300 به نبرد یونان و ایران در ترموپیلی در 480 قبل از میلاد مربوط می شود.

نماینده ایران در یونسکو، آژانس آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل، با تسلیم شکایتی در آن زمان فیلم 300 را به تمایلات نژادی متهم کرد و یک مشاور محمود احمدی نژاد تا آنجا پیش رفت که هالیوود را طلایه دار حرکت آمریکا برای سلطه جویی توصیف کرد.

اخیراً صحنه ای در فیلم "کشتی گیر" (The Wrestler) نیز باعث حساسیت رسانه های دولتی ایران شد.

در این صحنه رندی رابینسون شخصیت اصلی فیلم (با بازیگری میکی رورک) در جریان نبردی با یکی از رقبا، تیرکی که پرچم ایران بر آن نصب است را با خشم دو نیم می کند.

دولت تازه آمریکا می گوید یکی از اجزای اصلی سیاست خارجی آن در برابر ایران تقویت مناسبات مردمی میان دو کشور است. این سیاستی است که در دوران جورج بوش نیز دنبال می شد.

چند هفته قبل تیم بدمینتون زنان آمریکا قرار بود در تورنمنتی در ایران شرکت کند و برای گرفتن ویزا حتی تا دبی رفت، اما ایران در آخرین لحظه اعلام کرد که ویزای این گروه به موقع حاضر نخواهد شد، حرکتی که با واکنش تعجب آمیز آمریکا روبرو شد که گفت تمام مدارک لازم را به موقع و از قبل، تحویل سفارت ایران داده بود.

ایران و آمریکا حدود سی سال است که روابط دیپلماتیک ندارند.

مطالب مرتبط