صورتکهای شهرزاد در گالری مال در لندن

راضیه پورسالاری
Image caption هر هنرمند حاضر در نمایشگاه با صورتکی که خود طراحی کرده عکس گرفته است

مجموعه ای از آثار نقاشی وعکس و هنرهای تجسمی هنرمندان زن ایرانی در گالری مال در لندن با نام «صورتک های شهرزاد» به نمایش گذاشته شده است.

سازمان دهندگان « صورتک های شهرزاد» که آثار 28 هنرمند را گرد آورده اند فریبا فرشاد و فریال سلحشور هستند.

خانم فرشاد در توضیح نام صورتک های شهرزاد می گوید: "شهرزاد نماد روایتگری زن ایرانی است و ما آثار هنری را به مثابه ابزار بیان درک زنان هنرمند ایرانی از شرایط زندگی در ایران و جهان معاصر می دانیم."

او می افزاید: "صورتک یا ماسک هم نشانه ای از شرایطی است که هنرمند ناگزیر از به کار بردن پوشش هایی برای بیان سخن خود است و هم یاد آور هنرهای اجرایی مانند رقص است که پیوند دهنده زن وزندگی است."

به گفته خانم فرشاد برای نمایش این مفهوم به هر یک از هنرمندان حاضر در نمایشگاه نقابی داده شده و از آن ها خواسته شده است تا آن را به شکل دلخواه طراحی کنند و پس از آن مریم زندی چهره آنان را به همراه نقاب عکاسی کرده و در نمایشگاه عرضه شده است.

خانم سلحشور که مدیر گالری دی در تهران است می گوید در این نمایشگاه در کنار چهره های قدیمی تر مانند فرح اصولی، فتانه دادخواه، فاطمه امدادیان، پریوش گنجی، فریده لاشایی و گزیلاوارگا سینایی، آثار هنرمندان جوان تر هم دیده می شود.

به گفته خانم سلحشور بخشی از جوانان حاضر در نمایشگاه تجربه های خود را مدیون تلاش های گالری ها در ایران هستند که به رشد و پیشرفت تدریجی کار هنرمندان کمک می کنند.

یاسمین اسفندیاری یکی از هنرمندان حاضر در نمایشگاه که در خارج از ایران زندگی می کند و نخستین تجربه نمایشگاه با هنرمندان ایرانی را تجربه می کند می گوید شکوفایی و رونق کار هنری زنان به ویژه در زمینه نقاشی و مجسمه سازی و هنر چیدمان امیدوار کنند است و در بسیاری از محافل هنری بین المللی مورد توجه بوده است.

مطالب مرتبط