قیمت اولین سوپرمن؛ بیش از ۳۱۷ هزار دلار

يك كپى ناياب از اولين داستان مصور سوپرمن كه تاريخ انتشار آن به سال ۱۹۳۸ بازمى گردد در يك حراجى به مبلغ ۳۱۷ هزار و ۲۰۰ دلار به فروش رفت.

اين حراج اينترنتى که از دو هفته قبل آغاز شد نظر ۸۹ علاقمند را جلب كرد. نام فروشنده و خريدار اين داستان مصور اعلام نشده است.

اين كپى تحت عنوان "ترميم نشده" به حراج گذاشته شد. جلد داستان مذكور اين قهرمان شنل پوش كه از سياره كرپيتون به زمين امده را درحال به تصوير كشيده كه اتومبيلى را بالاى سر خود برده است.

اين داستان مصور كه در ماه ژوئن سال ۱۹۳۸ منتشر شد تيراژى معادل ۱۰۰ عدد داشت و با قيمت ۱۰ سنت به فروش رسيد.

استيفن فيشلر صاحب سايت حراجى اينترنتى Comic Connect به موسسه خبرى CNN گفت داستان مصور مذكور تا ۱۲ سال پس از انتشار در اختيار يك فرد بود تا اينكه پسر جوانى ساكن يكى از شهرهاى ساحل غربى آمريكا آن را به قيمت ۳۵ سنت خريد.

Image caption تاریخ و قیمت اولین داستان مصور بر روی جلد آن به چشم می خورد

او افزود اين كپى تا سال ۱۹۶۶ كه در زيرزمين منزل مادر اين فرد دوباره پيدا شد، به دست فراموشى سپرده شده بود، اما پس از آن با اميد به اينكه ارزش آن افزايش پيدا كند مورد مراقبت صاحب آن قرار گرفت.

آقاى فيشلر پيش از برگزارى حراج پيش بينى كرده بود كه احتمالا اين داستان مصور تا ۴۰۰ هزار دلار به فروش خواهد رفت.

بسيارى معتقدند سوپرمن اولين ابرقهرمانى است كه در داستان هاى مصور ديده شده و قدمت آن بيش از "اسپايدرمن" (مرد عنكبوتى) و "بت من" است.

شخصيت ديگر سوپرمن مردى عينكى و موقر به نام كلارك كنت است كه در داستان نقش خبرنگار روزنامه اى به نام "ديلى پلنت" (The Daily Planet) را ايفاء مى كند، اما در هنگام نياز فورا وارد باجه تلفن شده و لباس خود را به سوپرمن تغيير مى دهد.

خانه ويرانه جرى سيگل، نويسنده داستان و جو شوستر تصويرگر داستان هاى مصور سوپرمن، كه در شهر كليولند در ايالت اوهايو قرار دارد در ماه اكتبر سال ۲۰۰۸ در يك حراج اينترنتى ديگر به قيمت ۱۰۰ هزار دلار به فروش رفت.

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست