نگاهی به دوره مربیگری علی دایی در تیم ملی

در نهم فروردین ماه 1388 یک روز پس از شکست یک بر دو تیم ملی فوتبال ایران مقابل عربستان و سقوط ایران به رده چهارم گروم دوم رقابتهای انتخابی جام حهانی در قاره آسیا علی دایی از سرمربی گری تیم ملی فوتبال ایران برکنار شد تا عمر مربیگری دایی در تیم ملی به 13 ماه هم نرسد.

آغاز مربی گری

در 12 اسفندماه 1386 در شرایطی که از سوی فدراسیون فوتبال مجید جلالی، افشین قطبی، امیر قلعه نوی ، بیژن ذوالفقارنسب و محمد مایل کهن به عنوان نامزدهای مربیگری تیم ملی اعلام شده بودند به یک باره علی دایی به عنوان سرمربی تیم ملی معرفی شد.

این در حالی بود که دایی چند روز قبل اعلام کرده بود که در بین نامزدهای مربیگری تیم ملی قرار ندارد و "هرکسی لابی اش قوی تر باشد مربی تیم ملی می شود."

به هر ترتیب دایی تنها یک سال و نیم پس از ورود به عرصه مربیگری هدایت تیم ملی ایران را برعهده گرفت.

کاپیتان سابق تیم ملی ایران در مهرماه 1385 پس از اینکه ورنر لورانت آلمانی از سایپا جداشد، هدایت این تیم را که در آن موقع در صدر جدول قرار داشت را برعهده گرفت و موفق شد به عنوان مربی - بازیکن سایپا را به مقام قهرمانی لیگ ایران برساند.

علی دایی در پایان آن فصل و در سن 38 سالگی از فوتبال بازی کردن خداحافظی کرد. در فصل بعد ( 87-86 ) دایی تنها مربی سایپا بود، اما نتوانست نتایج فصل گذشته را تکرار کند.

مدافع عنوان قهرمانی، در لیگ یازدهم شد اما در لیگ قهرمانان آسیا موفق شد به دور بعدی صعود کند.

او در سه ماه ابتدایی سال 1386 به صورت هم زمان هدایت سایپا و تیم ملی را بر عهده داشت که این "دوشغله بودن" او هم انتقادهایی را به سمت او روانه کرد. در نهایت در پایان لیگ 87-86 دایی سایپا را رها کرد و تنها در تیم ملی به مربی گری پرداخت.

آمار مربی گری

علی دایی در سوم فروردین ماه 1387 برای اولین بار روی نیمکت تیم ملی ایران نشست. ایران در آن بازی دوستانه با یک گل مغلوب بحرین شد.

در ادامه تیم ملی با مربیگری دایی نتایج خوبی در دیدارهای مرحله اول انتخابی جام جهانی کسب نکرد و دو مساوی مقابل کویت و امارات به دست آورد.

اما در دور برگشت آن بازی ها ایران هر سه دیدار خود را برد و به عنوان تیم اول راهی مرحله بعدی مسابقات شد.

در مرحله بعدی این مسابقات هم پس از برگزاری پنج بازی ایران با مربیگری دایی شش امتیاز بدست آورد و در رده چهارم قرار گرفت. شکست مقابل عربستان با اعتراض شدید تماشاگران به عملکرد دایی همراه شد و سرمربی 40 ساله تیم ملی ایران بلافاصله پس از این بازی اخراج شد.

علی دایی در مجموع 25 بازی ملی سرمربی ایران بود ( بازی مقابل تیم های باشگاهی در این آمار لحاظ نشده است) که در این بازی های 16 برد و 6 تساوی و سه باخت به دست آورد.

بخش عمده ای از این دیدارها بازی های دوستانه بود ، آمار دایی در دیدارهای مقدماتی جام جهانی چهار برد ، پنج مساوی و یک باخت است.

درست است که دایی تنها در یک دیدار رسمی شکست خورد ، اما تساوی های پرتعداد باعث شد تا آمارش از آمار برانکو ایوانکویچ ، سرمربی تیم ملی ایران در دیدارهای مقدماتی جام جهانی 2006 ضعیف تر باشد.

دایی از هر بازی 1.7 امتیاز کسب کرد و ایوانکویچ از هر مسابقه 2.3 بدست آورده بود.

"عدم تعامل با رسانه ها"

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان فوتبال ایران یکی از مشکلاتی که همواره علی دایی در مدت حضورش در تیم ملی با آن دست و پنجه نرم می کرد، نداشتن تعامل مناسب با رسانه ها بود.

در این 13 ماهه دایی به دفعات از این بابت با چالش هایی مواجه شد که آخرین آن به کنفرانس خبری پس از بازی ایران و عربستان بر می گردد.

در این مدت به دفعات روزنامه ها از رابطه نه چندان مناسب دایی با برخی ستاره های فوتبال ایران از جمله مهدی مهدوی کیا و علی کریمی نوشتند.

با اینکه دایی این گزارش ها را تائید نمی کرد اما آمار می گوید در 25 بازی که دایی سرمربی ایران بود مهدوی کیا تنها سه بار و علی کریمی فقط دو مرتبه برای تیم ملی به میدان رفتند.

آخرین جنجالی که در این زمینه برای دایی به وجود آمد، دعوت نکردن از علی کریمی برای بازی با عربستان بود.

با توجه به بازی های خوبی که کریمی در بهمن و اسفندماه برای پرسپولیس انجام داده بود بسیاری از کارشناسان اعتقاد داشتند کریمی باید به تیم ملی دعوت می شد.

اما دایی این کار را نکرد و در جریان بازی ایران و عربستان تماشاگران چندین بار با تشویق علی کریمی نسبت به حضور نداشتن او در این بازی اعتراض کردند.

برخی کارشناسان به غیر از نداشتن تعامل مناسب با رسانه ها و ستاره ها، برخوردار نبودن از تجربه کافی در زمینه مربیگری را از دیگر عوامل "ناکامی" علی دایی برمی شمارند.

مطالب مرتبط