به روز شده:  08:49 گرينويچ - شنبه 18 آوريل 2009 - 29 فروردین 1388

عبدالخالق علیل : مهمان استودیوی شماره هفت

این هفته در برنامه ی استودیوی شماره هفت از عبدالخالق علیل سینماگر سابقه دار افغان دعوت کرده ایم تا به سوالات شما شنونده ها جواب بدهد.

عبدالخالق علیل متولد ولسوالی بره کی برک ولایت لوگر است، از لیسه ولسوالی پغمان فارغ گردیده و در سال 1338 خورشیدی کارمند اداره ی فلمبرداری ریاست مستقل مطبوعات شد. آقای علیل یکی از بنیادگذاران سینمای افغانستان است.

اولین کارهای سینمایی خالق علیل تهیه فلم مستند به نام "مرتفع تر از مرتفع ترین کوه ها" در مورد پروژه ی سالنگ و فلم مستند "بامیان" از ساخته های دیگر این سینماگر افغان بود.

عبدالخالق علیل در سال 1340 خورشیدی برای آموزش هنر سینما به ماسکو رفت و در بزرگترین انستیتوت سینمایی ماسکو به نام "افگیک" رشته کارگردانی سینما را فرا گرفت. زمانیکه دوباره به افغانستان برگشت معروفترین فلم های هنری را کارگردانی نمود که از جمله می توان از این ها نام برد :

- "حاصل بهتر" که در جشنواره سینمایی کارلواری جمهوری چک حایز جایزه شد

- "طلبگار"

اولین کارهای سینمایی خالق علیل تهیه فلم مستند به نام "مرتفع تر از مرتفع ترین کوه ها" در مورد پروژه ی سالنگ و فلم مستند "بامیان" از ساخته های دیگر این سینماگر افغان بود.

- "راز خوشبختی"

- "افغانستان - قلب آسیا است"

- "دهکده ها بیدار می شوند"

- "ابیتات"

- "تابستان داغ کابل"

- "افغانستان - انقلاب ادامه دارد"

آقای علیل که در حدود شش سال ریاست افغان فلم را به عهده داشت، در جریان کار سینمایی خود، حایز تقدیر نامه های زیادی گردیده است و همچنین لقب کارمند شایسته فرهنگی افغانستان را بدست آورده است.

این سینماگر سابقه دار افغان که با خانواده ی خود در جمهوری اوکرائین زندگی می کند، در بسیاری از جشنواره های سینمایی که در خارج از افغانستان برگذار گردیده بود، اشتراک نموده است.

برای گوش دادن به برنامه این هفته، اینجا اشاره کنید

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


پخش:

این برنامه در روزهای جمعه از ساعت هفت تا هفت و نيم عصر به وقت افغانستان، دونیم تا سه بعد از ظهر به وقت گرينويچ در برنامه های شامگاهی بی بی سی برای افغانستان پخش می شود.

شما می توانيد در هنگام پخش اين برنامه، با شماره تلفن 00442078360331 تماس بگيريد و پرسش های تان را به طور مستقيم با مهمانان برنامه در هر هفته مطرح کنيد.

پرسش هـــای تان را از مهمان برنامه، از طـــريق ايميل dari@bbc.co.uk نيز می توانيد ارسال کنيد.

برنامه این هفته را هارون یوسفی تهيه و ارايه مى کند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.