گونتر گراس به میدان سیاست برمی‌گردد

گونتر گراس، نویسنده آلمانی که هفده سال پیش حزب سوسیال دموکرات آلمان را ترک کرده بود، اعلام کرد که قصد دارد بار دیگر وارد این حزب شود و در مبارزه‌ انتخاباتی آینده فعالانه از این حزب در برابر صدراعظم آنگلا مرکل حمایت کند.

گونتر گراس، برنده جایزه ادبی نوبل در برلین گفت که در مبارزه انتخاباتی آینده برای تعیین صدراعظم آلمان وارد کارزار انتخاباتی خواهد شد و از فرانک‌والتر اشتاین‌مایر، وزیر خارجه کنونی و نامزد اصلی حزب سوسیال دموکرات در برابر آنگلا مرکل، صدر اعظم فعلی حمایت خواهد کرد.

در حال حاضر حزب سوسیال دموکرات در دولت "ائتلاف بزرگ" به رهبری آنگلا مرکل از حزب دموکرات مسیحی شرکت دارد. گراس خواستار شد که "سوسیال دموکرات‌ها خود را از این تنگنا بیرون بکشند و مسئولیت تشکیل دولت را قبول کنند".

گراس و تعهد سیاسی

گونتر گراس شامگاه دوشنبه ششم آوریل در دفتر مرکزی حزب سوسیال دموکرات در برلین همگان را به حمایت از این حزب فرا خواند و گفت: "اگر قرار باشد در این کشور چیزی عوض شود، تنها از راه این حزب امکان‌پذیر است."

گراس در نطق خود به حزب لیبرال آلمان حمله کرد و نئولیبرال ها را عامل بحران فراگیر کنونی دانست.

گونتر گراس از جوانی هوادار حزب سوسیال دموکرات آلمان بود. او در سال ۱۹۶۹ در بیش از صد اکسیون انتخاباتی در حمایت از دوست خود ویلی برانت، که نامزد مقام صدر اعظمی بود، شرکت کرد.

اما گونتر گراس هفده سال پیش با خشم و اعتراض حزب سوسیال دموکرات را ترک کرد. او سیاست وقت این حزب را در برابر پناهندگان و مهاجران "غیرمسئولانه و باجی به جناح راست" دانست.

گراس در برلین اظهار داشت که اگر حزب سوسیال دموکرات به سیاست‌های اصولی خود برگردد، او حاضر است دوباره به عضویت حزب درآید.

نویسنده ۸۱ ساله درخواست کرد که روشنفکران و هنرمندان از تمام امکانات فنی، از جمله از اینترنت برای پیشبرد پیکار انتخاباتی به سود حزب سوسیال دموکرات استفاده کنند

مطالب مرتبط