نگاهی به فیلم اخراجی ها 2

بنا بر گزارشها فروش فیلم اخراجی ها2 از فیلم های اکران نوروز 1388 در هفته چهارم نمایشش از مرز چهار میلیارد تومان گذشت و پیش بینی می شود که درهفته پنجم اکران از مرز پنج میلیارد تومان نیز بگذرد.

داستان فیلم اخراجی ها2 ادامه داستان فیلم اخراجی ها است که در نوروز سال 1386 اکران شد و رکورد بی سابقه فروش فیلم را از خود به جا گذاشت.

خلاصه داستان فیلم اول از این قرار است: مجید سوزوکی از لات های جنوب تهران به خاطر ازدواج با دختر مورد علاقه اش شرط میرزا پدر دختر را که پیرمردی عارف مسلک است را می پذیرد.شرط میرزا سر به راه شدن اوست. مجید بدین منظور تصمیم می گیرد به جبهه برود.

داستان فیلم دوم با محاصره بیمارستان صحرایی شروع می شود. مجید سوزوکی در یکی از عملیات کشته شد و یارانش در این محاصره به اسارت در می آیند. آنها به اردویی که نام در فهرست صلیب سرخ جهانی ثبت نشده است، در می آیند.

همزمان با اسارت این گروه، خانواده آنها که همگی اهل یک محل هستند با هواپیما عازم مشهد هستند که دراین سفر هواپیما دزدیده می شود و درخاک عراق می نشیند.

رژیم بعثی قصد دارد با گروگان ها و اسرا یک شوی تلویزیونی برعلیه ایران ترتیب دهد و شرط معرفی اسرا برای ثبت نام در صلیب سرخ، همکاری با این برنامه است.

آنچه فیلم های اخراجی ها و اخراجی ها2 را نسبت به دیگر فیلم های جنگی متمایز می کند، نگاه به آدم هایی است که در جنگ حضور داشتند.

این نگاه یک سویه و تک بعدی نیست و عنوان فیلم نیز به خاطر وجود آدم هایی است که به خاطر ویژگی های منفی که دارند، در اجتماع پذیرفته نیستند، ولی به هنگام خطر معرفت هایی به خرج می دهند که از آدم هایی دیگر که موجه به نظر می آیند. شاخص ترند.

Image caption مسعود ده نمکی، کارگردان فیلم اخراجی ها در کنار کامبیز دیرباز و اکبر عبدی در پشت صحنه

اخراجی ها 2 که جایزه ویژه هیئت داوران در بخش نگاه نو جشنواره فیلم فجر درسال1387 شد، نسبت به فیلم اخراجی ها از ساختار و ریتم بهتری برخوردار است.

نسبی دیدن شخصیت ها و عدم قضاوت به ظاهر آدم ها با توجه به شناختی که در جامعه ایران نسبت به کارگردان فیلم وجود دارد، حائز اهمیت است. هرچند فقدان شخصیت های ویژه در فیلم که سابقه حضور در جبهه ها را داشتند ولی از نظری فکری با کارگردان متفاوت هستند، واکنش هایی را ایجاد کرده است.

هر دو فیلم علیرغم مضمون کمدی و طنزی که دارد یک فیلم ضد جنگ هشت ساله نیست و بر محوریت ایرانیت و وحدت بین ایرانیان تکیه می کند. حتی در فیلم شخصیت ایرانی مسیحی به نام وارطان ( رامین پرچمی) موجه تر از حاج صالح ( شریفی نیا) نشان داده می شود.

فیلم اخراجی ها هرچند با گلایه هنرمندانی روبروست که چرا اجازه و امکان برابر برای ایشان نیست که سوژه های مشابه را کارکنند، ولی تغییر نگاه ازسیاه و سفید دیدن موضوعات و آدم ها به خاکستری دیدن موردی است که باید به آن توجه کرد.

بهرحال اخراجی ها فیلمی نیست که گره های دراماتیک قوی داشته باشد و داستان به سادگی تعریف می شود و موقیعت های کمدی و طنز ساختارشکن آن ایجاد جذابیت می کند. هرچند در هواپیما ربایی مردم عادی و هواپیما رباها و بعثی ها بسیار ساده و پرت نشان داده می شوند.

شناسنامه فیلم

بازیگران: اکبرعبدی، امین حیایی، حسام نواب صفوی، فخرالدین صدیق شریف، محمد رضا شریفی نیا، ارژنگ امیرفضلی، جواد رضویان، نگارفروزنده، نیوشاضیغمی، مینا جعفرزاده، شهره لرستانی، حسام نواب صفوی، قاسم زارع، سید جواد هاشمی، شیلا خداداد، امیریل ارجمند، مهراوه شریفی نیا، مهران رجبی و... نویسنده وکارگردان: مسعود ده نمکی.