محکومیت تهیه کننده مشهور موسیقی به جرم قتل

Image caption فیل اسپکتور با بسیاری از چهره های مشهور دنیای موسیقی پاپ و راک همکاری کرده است

فیل اسپکتور، تهیه کننده آمریکایی موسیقی که متهم به قتل لانا کلارکسون، بازیگر سینما بود، پس از پنج ماه محاکمه مجدد، به جرم قتل درجه دو مقصر شناخته شد.

مجازات اين تهیه کننده 68 ساله ممکن است تحمل بین 18سال زندان تا حبس ابد باشد.

فیل اسپکتور در ارتباط با قتل خانم کلارکسون محاکمه می شد که در خانه وی توسط شلیک گلوله در دهان کشته شده بود. اما آقای اسپکتور ادعا کرده که بیگناه بوده است.

فیل اسپکتور تا زمان اعلام نهایی حکمش در روز 29 مه در بازداشت خواهد بود. دارن واینبرگ، وکیل وی گفته است که موکلش قصد دارد در خواست استیناف کند.

آقای واینبرگ گفت: "گمان نمی کنم که امروز عدالت اجرا شد."

فیل اسپکتور زمانی که وارد دادگاه عالی لس آنجلس شد ظاهری شکننده داشت. اعضای هیئت منصفه حدود 30 ساعت برای صدور رای شان مشورت می کردند. هیئت منصفه این اختیار را داشت که حکم را به قتل غیرعمد تغییر دهد.

زمانی که رای هیئت منصفه قرائت می شد، اسپکتور آرام بود و ریچل، همسرش گریه می کرد.

نخستین دادگاه فیل اسپکتور به دلیل آنکه هیئت منصفه نتوانسته بود بر سر صدور رای واحدی به نتیجه برسد در سال 2006 نمیه کاره ماند.

قتل درجه دو، اتهامی است بین قتل غیر عمد و قتل درجه يک که باید انگیزه متهم برای قتل با برنامه ریزی قبلی اثبات شود.

فیل اسپکتور با بسیاری از چهره های مشهور دنیای موسیقی پاپ و راک از جمله بیتل ها، رولینگ استونز و تینا ترنر همکاری کرده است.

Image caption لانا کلارکسون در هنگام مرگ 40 سال داشت

اما او در کنار نبوغش در موسیقی نیمه تاریکی نیز داشته است. از او معمولا به عنوان تهیه کننده ای زورگو در استودیو، مردی عاشق اسلحه و شخصیتی عجیب یاد شده است.

در جریان اين دادگاه پنج ماهه، پنج زن شهادت دادند که اسپکتور زمانی که با آنها در دهه 1970 رابطه داشته، آنها را با اسلحه تهدید کرده است.

اسکپتور مدعی بود که خانم کلارکسون خودکشی کرده است و از هیئت منصفه خواسته بود که او را بر اساس ظاهر غیرعادی اش قضاوت نکنند.

لانا کلارکسون شب 3 فوریه 2003 پس از پایان کارش در سالن موسیقی House of Blues در لس آنجلس همراه با اسپکتور به خانه او رفت و همان جا بر اثر شلیک گلوله در دهانش کشته شد.

اسپکتور آن شب به این سالن رفته بود و به گفته راننده اش هنگام خروج مست به نظر می رسید و خانم کلارکسون ابتدا تمایلی نداشته که به خانه اسپکتور برود.

در ساعات اولیه صبح روز بعد جسد بی جان خانم کلارکسون در هال خانه اسپکتور پیدا شد و جلد اسلحه کمری ای که این بازیگر با آن کشته شده بود، در کشوی کمدی در هال خانه پیدا شد.

راننده اسپکتور پس از اینکه او را دید که اسلحه به دست از خانه اش خارج می شود، با پلیس تماس گرفت و گفت: " فکر کنم رئیسم کسی را کشت."

او به هیئت منصفه گفت که اسپکتور گفته بود: " فکر کنم کسی را کشتم."

اما فیل اسپکتور گفت که راننده اش جمله او را درست نشنیده است.

این تهیه کننده موسیقی 40 دقیقه پس از تیراندازی به خاطر استفاده از اسلحه توسط پلیس بازداشت شد.