نمايشگاه عکسهای عباس کيارستمی در گالری گلستان

عصر جمعه، بيست و هشتم فروردين ماه نمايشگاهی از عکس های رنگی عباس کيارستمی، کارگردان سرشناس ایرانی با حضور جمع زيادی از هنرمندان، علاقمندان و مجموعه داران گشايش يافت.

در اين نمايشگاه 8 عکس در نمايش گذاشته شده است. همه عکس ها از پشت و ورای ديوارها و شيشه ها گرفته شده و از دو مجموعه زير چاپ از عکس های کيارستمی يکی با نام باران پشت شيشه و ديگری طبيعت از پشت پنجره برگزيده شده است.

دو عکس از مجموعه باران پشت شيشه به نمايش گذاشته شده و بقيه عکس ها، عکس هايی است که از پشت پنجره خانه های متروک يا خانه های در حال ساخت گرفته شده، جز يک عکس که باغی را از پشت ديوار چوبی ثبت کرده است و فقط دريک عکس در قاب پنجره زنی در حال عبور ديده می شود؛ در بقيه عکس ها انسان غايب است.

باران پشت پنجره

کيارستمی در گفتگويی کوتاه در باره اينکه چرا همه عکس ها از پشت و ورای شيشه و ديوار گرفته شده اند، گفت: "دلايل زيادی برای گرفتن عکس از پشت و ورای پنجره ها و ديوارها داشتم، اما ترجيح می دهم دلايلم را برای خودم نگه دارم. باران را از پشت شيشه پنجره بيشتر دوست دارم چون هم از بارش آن لذت می برم و هم خيس نمی شوم و پنجره ها وقتی در اين سوی آن کسی نيست زيبا هستند."

او در مورد غياب انسان در اکثر عکس ها می گويد: "وقتی انسان ساکن خانه ها شد خانه شلوغ می شود پرده، مبلمان و... و هر جا آدم ها هستند طبيعت را تخريب می کنند و با اشاره به درختان منطقه دروس که گالری گلستان در آنجا واقع است، افزود: همين درخت های دروس را نگاه کنيد و به ياد بياوريد چند سال پيش چگونه بودند و حالا چگونه اند."

طبيعت با سماجت می ماند

کيارستمی در پاسخ اين پرسش که منظورتان از قاب کردن طبيعت در قاب پنجره های خانه های متروک و خالی از زندگی چه بود، گفت: "وقتی از پشت پنجره، مخصوصا پنجره های خانه های متروک به طبيعت نگاه می کنيد ، می بينيد چطور خانه ها و انسان ها در طول زمان خراب می شوند و از بين می روند و چطور طبيعت با سماجت می ماند."

اين موضوعی است که کيارستمی در اکثر فيلم های سينمايی اش هم به ويژه در فيلم زندگی و ديگر هيچ به آن می پردازد.

به رغم حضور و اصرار مجموعه داران، لیلی گلستان اعلام می کند که عکس ها فروشی نيستند و کيارستمی می گويد: دلم نمی خواست اين عکس ها را بفروشم، بيشتر برای دل خودم بود که آنها را به نمايش گذاشتم.

تعدادی از بازديد کنندگان از قطع بسيار بزرگ عکس ها راضی نيستند. اما به نظر می رسد که اين اندازه ها کمک می کند تا معنای عکس ها بيشتر به چشم بيايد.

بيشتر بازديدکنندگان عکس ها را پسنديده اند، اما نيکو علی اکبری، بازدید کننده ای که عکاسی خوانده، معتقد است موضوع عکس ها تکراری است و مشابه چنين عکس هايی را بيشتر دانشجويان عکاسی در سال های تحصيل می گيرند و می افزايد اين شهرت کيارستمی است که عکس ها را برای بازديدکنندگان ديدنی می کند.

جعفر پناهی کارگردان سینما و علیرضا سميع آذر مدير سابق موزه هنرهای معاصر از حاضران در نمايشگاه بودند.

در گالری گلستان تعدادی از مجموعه عکس های سياه و سفيد و رنگی عباس کيارستمی هر کدام به قيمت پنجاه هزار تومان به علاقمندان عرضه می شود.

کيارستمی ساعتی پس از گشايش نمايشگاه می آيد وپس از چند دقيقه ترجيح می دهد در پياده روی جلوی گالری به گپ زدن با دوستان و علاقمندانش بپردازد.

اين نمايشگاه تا پنجشنبه سوم ارديبهشت ماه در گالری گلستان ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط