بزرگان سینمای جهان در جشنواره فیلم کن

جشنواره فیلم کن امسال میزبان تازه ترین فیلمهای فیلمسازان مطرحی چون کوئنتین تارانتینو، کن لوچ، پدرو آلمودووار و آنگ لی خواهد بود.

شصت و دومین دوره جشنواره فیلم کن از روز 13 ماه مه در جنوب فرانسه آغاز خواهد شد و تا 24 مه ادامه خواهد داشت.

در مجموع بیست فیلم در بخش مسابقه برای بدست آوردن نخل طلا در رقابت خواهند بود.

حرامزاده های بی شرف که داستان آن در جریان جنگ جهانی دوم می گذرد، عنوان فیلم تازه تارانتینو است که در بخش مسابقه جشنواره کن به نمایش در می آید.

اين فیلم که نقش اصلی آن را برد پیت بازی می کند، داستان عده ای سرباز یهودی آمریکایی است که برای کشتن فرماندهان نازیها، به آلمان فرستاده می شوند.

تارانتینو، 46 ساله، یک بار در سال 1994 برای فیلم قصه های عامه پسند (پالپ فیکشن) برنده این جایزه شد. در این دوره او تنها کارگردان آمریکایی بخش مسابقه است.

به دنبال اریک ساخته تازه کن لوچ با با بازی اریک کانتونا، ستاره سابق فوتبال فرانسه نیز در این بخش حضور دارد.

این نهمین باری است که فیلمی از این کارگردان بریتانیایی برای نمایش در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن انتخاب می شود.

کن لوچ در سال 2006 برای فیلم باد در مزرعه جو جایزه نخل طلا را بدست آورد.

پدرو آلمودووار، کارگردان اسپانیایی که تاکنون دو بار برای دریافت نخل طلا نامزد شده است، امسال با فیلم آغوشهای شکسته با بازی پنه لوپه کروز در بخش مسابقه حضور دارد.

او در سال 1999 جایزه بهترین کارگردانی را برای فیلم همه چیز درباره مادرم و در سال 2006 جایزه بهترین فیلمنامه را برای بازگشت از این جشنواره بدست آورد.

لارس فون تریر، کارگردان دانمارکی که يکی از پرافتخارترین کارگردانان اروپایی از لحاظ گرفتن جایزه در کن محسوب می شود، امسال نیز با فیلم دجال برای نخل طلا دورخیز کرده است.

او یک بار در سال 2000 نخل طلا را برای فیلم رقصنده در تاریکی بدست آورد و شش بار دیگر برای دریافت این جایزه نامزد شده است.

سال گذشته فیلم فرانسوی کلاس درس ساخته لوران کانته برنده نخل طلا شد.

بزرگترین دستاورد سینمای ایران در این جشنواره به سال 1997 باز می گردد که در آن دوره طعم گیلاس ساخته عباس کیارستمی برنده نخل طلا شد.

مطالب مرتبط