محبوبیت فیلم "یوسف پیامبر" در تاجیکستان

Image caption به باور بسیاری از مردم تاجیک یکی از دلایل محبوبیت این فیلم ایرانی در تاجیکستان زبان آن است

در تاجیکستان سریال ایرانی "یوسف پیامبر" یا "حضرت یوسف" با استقبال بسیار گرم مردم روبرو شده است. طی بیش از ده ماه گذشته هر هفته روز شنبه در خیابانهای شهرهای عمده تاجیکستان بازار فروش دی وی دی های حاوی قسمت جدید این فیلم گرم بود.

حالا در بازارها و فروشگاه های تاجیکستان پوسترهایی با عکسهای قهرمانان این فیلم دیده می شود و هزاران نفر موسیقی و عکسهای بازیگران این سریال را در گوشی های موبایل خود و خانه هایشان نگاه می دارند.

دی وی دی های پرمشتری

صبح روز شنبه، 2 مه، دیدم که صدها نمازگزار پس از نماز بامداد در مسجد جامع همدانی شهر دوشنبه به طرف فروشنده های دی وی دی می روند تا برای خانواده های خود قسمت 45 و نهایی این سریال را خریداری کنند.

سلامت شاه عباد الله، یک شهروند دوشنبه، از جمله این افراد بود. وی در باره سبب های محبوبیت این سریال گفت: "مردم تاجیک از روی نوشته های شاعران کلاسیک، از جمله داستان 'یوسف و زلیخا' از عبدالرحمان جامی با این قصه آشنا هستند. همچنین این سریال در سطح بسیار عالی تهیه شده است."

Image caption سلطنت، یک ساکن دوشنبه می گوید پس از تماشای فیلم احترام فرزندانش نسبت به همدیگر و پدرو مادر زیادتر می شود

در این روز در دی وی دی فروشی ها افرادی هم بودند که سریال را به صورت عمده خریداری می کردند تا در طول روزهای آینده آن را در خیابانها و در به در خانه های مردم به فروش برسانند.

این سریال هر هفته روز جمعه از بعضی شبکه های تلویزیونی ایران پخش می شد. گروه هایی در تاجیکستان شنبه شب ها قسمت های جدید سریال را از اینترنت به کامپیوتر و دی وی دی های خود ثبت کرده و تا صبح آن را تکثیر و سپس به بازار عرضه می کردند.

در گوشی موبایل

بسیاری از نوجوانان و دختران تاجیک در گوشی های موبایل خود عکس مصطفی زمانی، بازیگر نقش یوسف و موسیقی این سریال را نگاه می دارند.

در برخی از سی دی فروشی ها صحنه هایی را هم می شد مشاهده کرد که مردم رهگذر گروه گروه مشغول تماشای این فیلم بودند.

در حدود یک سال اخیر صدها هزار نفر در شهرها و مناطق روستایی تاجیکستان روزهای شنبه بی صبرانه منتظر رسیدن قسمت نو این سریال بوده اند.

سلطنت اکابراوا، از شهروندان دوشنبه، در این باره گفت: "هر بار که این فیلم را همراه با اهل خانواده تماشا می کردیم، مشاهده می کردم که فرزندان من پس از دیدن فیلم مهربان تر می شوند، نسبت به همدیگر و پدر و مادر احترام شان زیاد می شود."

برخی از نشریه های چاپ دوشنبه هم در باره این فیلم مطالب و عکسهای زیادی چاپ کردند.

اما چرا این سریال ساخته سینماگران ایرانی تا این اندازه در تاجیکستان محبوبیت پیدا کرده است؟

محمد نوید، یک محقق تاجیک، می گوید: "در بیش ار 70 سال حکومت شوروی مجدودیت های زیادی در رابطه با تعلیمات دینی، ادیان و مذهب وجود داشت. وقتی مردم فضای آزاد را یافتند، ذوق فطری که نسبت به دیانت دارند، در آنها جوش زد و این فیلم را همچون یکی از قصه های قرآنی پذیرفتند."

بازیگران در تاجیکستان

Image caption حمیدرضا مقدم فر و فرج الله سلحشور (از چپ به راست)

با توجه به استقبال بسیار گرم تاجیکان از سریال "یوسف پیامبر" مسئولان خبرگزاری "فارس" ایران گروهی از تهیه کنندگان و بازیگران این سریال را برای شرکت در مراسم افتتاح نمایندگی این خبرگزاری در تاجیکستان، به دوشنبه آوردند.

به عقیده بسیاری از مردم تاجیک یکی از دلایل محبوبیت این فیلم ایرانی در تاجیکستان زبان آن است.

فرج الله سلحشور، کارگردان سریال ایرانی "یوسف پیامبر"، در این باره می گوید: "ما از باب این که فرهنگ این سریال فرهنگ درست و زبان ادبی و کلاسیک باشد، این زبان را انتخاب کردیم و خوشبختانه مورد توجه مردم تاجیک هم قرار گرفت."

بر اساس توافق بین تاجیکستان و ایران، قرار است در تابستان امسال پخش رسمی سریال "یوسف پیامبر" در شبکه های تلویزیونی تاجیکستان آغاز شود.

آن وقت صدها هزار بیننده تاجیک دوباره امکان خواهند یافت این سریال را نه به وسیله این دی وی دی ها، بلکه با کیفیت بهتر صدا و تصویر از طریق تلویزیون های خود تماشا کند.