اپرای موتزارت در غیاب کیارستمی اجرا می شود

صحنه ای از اجرای آکس فرانسه

اپرای ملی انگلستان در بیانیه ای اعلام کرده است که عباس کیارستمی به دلیل پیچیدگی های مربوط به دریافت ویزا، از سفر به بریتانیا برای حضور به هنگام اجرای اپرای کوزی فان توته که خود تولید کرده صرف نظر کرده است.

اپرای ملی انگلستان اعلام کرده که اپرای موتزارت قرار است در فاصله روزهای 29 مه تا 5 ژوئیه در تئاتر کلوسیوم لندن برگزار شود.

عباس کیارستمی، کارگردان ايرانی، که ابتدا سال گذشته این اثر را در شهر آکس فرانسه روی صحنه برد برای سفر به بریتانیا درخواست ویزا کرده بود. اما ظاهرا درخواست وی پس از روندی طولانی به نتیجه نرسید و در نهایت پس از دخالت سفیر بریتانیا در تهران صادر شد. آقای کیارستمی اما دیگر از این سفر صرف نظر کرده بود.

ربکا درایور، رئیس دفتر مطبوعات اپرای ملی انگلستان، در پاسخ به پرسش بی بی سی فارسی در این باره گفت که آقای کیارستمی کل فرآیند تقاضای ویزا را وقت گیر و بسیار پیچیده دانسته و احساس نمی کند که با او محترمانه رفتار شده است.

وی گفت که سفیر بریتانیا در آخرین لحظه برای حل مساله دخالت کرد، اما آقای کیارستمی در آن هنگام دیگر آمادگی پیگیری موضوع را نداشت.

جان بری، مدیر هنری اپرای ملی انگلستان، در بیانیه ای نوشت: "مایه بسی اندوه است که هنرمند بسیار محبوب و محترمی چون عباس به لندن نخواهد آمد."

Image caption آقای کیارستمی یاس خود از فرآیند صدور ویزا را پنهان نکرده است

وی اعلام کرد که در عوض ایلین تایلر-هال، دستیار بریتانیایی آقای کیارستمی که سال گذشته در آیکس فرانسه در تولید این اثر دست داشت، در غیاب آقای کیارستمی هدایت پروژه را به عهده خواهد گرفت.

کوزی فان توته اثر ولفگانگ آمادئوس موتزارت اولین بار در سال 1790 روی صحنه رفت. این اثر که اغلب به "زنان این گونه اند" ترجمه می شود، تلفیقی از کمدی و تراژدی است.

آقای کیارستمی این اپرا را در ژوئیه 2008 در چارچوب فستیوال شعر و موسیقی در شهر اکس‌آن‌پرووانس به روی صحنه برد.

عباس کیارستمی در آن اجرا به فضای کلاسیک اپرا، که نوعی "کمدی اشتباهات" را در قرن هجدهم روایت می‌کند، وفادار ماند.

صحنه‌پردازی، دکورها و لباس‌ها از الگوهای شناخته قدیمی پیروی می کرد. شاید تنها نشانه نوآوری در آن اجرا این بود که پرده‌ای در پس‌زمینه‌ صحنه، فیلمی از دریایی آرام را نمایش می‌داد.

آقای کیارستمی بیش از 40 فیلم کارگردانی کرده و جوایز متعددی از جمله نخل طلايی جشنواره کن را در سال 1997 به خاطر فيلم "طعم گیلاس" برده است.

مطالب مرتبط