کارگردان چینی خط قرمز دولتی را شکست

Image caption لو یه در سال 2006 به دلیل نمایش بدون اجازه فیلم خود در جشنواره کن محروم شده بود

لو یه،کارگردان جنجالی چینی با اکران فیلم خود در جشنواره کن حکم ممنوعیت فعالیتی پنج ساله که از سوی دولت چین علیه او وضع شده را زیر پا خواهد گذاشت.

آقای یه که 44 سال دارد در سال 2006 به دلیل اکران فیلم خود ("قصر تابستانی") در جشنواره کن بدون کسب مجوز از دولت چین، از سوی دولت این کشور به پنج سال محرومیت از فیلمسازی محکوم شد.

اما اکنون فیلم "تب بهاری" که داستانی عشقی درباره همجنس گرایی دارد در میان 20 فیلمی قرار گرفته که در بخش مسابقه جشنواره کن در سال جاری به نمایش درخواهند آمد.

این فیلم به طور مخفیانه، با استفاده از یک دوربین دستی و با کمک پنج بازیگر در چین فیلمبرداری شد.

"تب بهاری" که در ظرف دو ماه در شهر نانجینگ ساخته شد داستان زنی را بیان می کند که در تلاش است از جزئیات رابطه احساسی ایجاد شده میان همسرش و مردی دیگر آگاه شود.

از آنجا که همجنس گرایی کماکان موضوعی ممنوعه و تابو در جامعه چین محسوب می شود، فیلم "تب بهاری" را می توان بحث برانگیز ترین فیلم لو یه دانست.

نای ان، تهیه کننده این فیلم که حکم محرومیت پنج ساله علیه او نیز صادر شده، در گفتگو با خبرگزاری فرانسه ابراز نگرانی کرد که این فیلم مشکلات بیشتری ایجاد کند.

او گفت: "ما فقط می خواهیم فیلم بسازیم، نمی خواهیم مشکل ایجاد کنیم."

"نظام سانسور فیلم در چین باید تغییر کند و حداقل باید قانون ممنوعیت و محرومیت از آن کنار گذاشته شود."

Image caption فیلم "تب بهاری" به یکی از تابوهای جامعه چین می پردازد

فیلم "قصر تابستانی"، اثر پیشین لو یه به حوادثی همزمان با تظاهرات طرفداران دموکراسی در سال 1989 در میدان تیان آن من پکن می پرداخت و نمایش این فیلم نیز در چین ممنوع اعلام شد.

او در گذشته خواستار فعالیت اداره سانسور چین به شیوه ای بازتر شده بود و تقاضای علنی کردن نام مسئولان این سازمان و دلایل تصمیم های آن را مطرح کرده بود.

لو یه همچنین خواستار آن شده بود که فیلم سازان بتوانند در جلسات اداره سانسور چین شرکت کنند.

او گفت: "اینها تقاضاهایی بسیار معقول از کارگردان یا تهیه کننده ای هستند که پول زیادی سرمایه گذاری می کنند."

"تب بهاری" با فیلم هایی از جمله فیلم "حرامزاده های بی شرف" از کونتین تارانتینو، "به دنبال اریک" از کن لوچ و تازه ترین آثار پدرو آلمودووار و آنگ لی برای کسب نخل طلای جشنواره کن رقابت خواهد کرد.

جشنواره کن 2009 از روز چهارشنبه 13 مه آغاز می شود و تا روز 24 مه ادامه خواهد یافت.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست