به روز شده:  15:28 گرينويچ - سه شنبه 12 مه 2009 - 22 اردیبهشت 1388

سه دختر سوپرانو خوان ایرانی در لندن

یک گروه ایرانی سه نفره خوانندگان سوپرانو در لندن به صحنه رفت.

موسسه فستیوال هنر برنامه ای را با نام "الهام ایرانی" در تالار کادوگان در لندن ترتیب داده بود که در آن سه دختر ایرانی که در اتریش زندگی می کنند برخی از ترانه های محلی ایرانی و قطعاتی را با اشعار فارسی اجرا کردند.

سوپرانو روش آواز خوانی با صدای زیر ( در برابر بم ) است که بیشتر در اوپرا ها توسط زنان اجرا می شود.

گزارش رادیویی از برنامه سوپرانو خوان های ایرانی در لندن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"


کاملیا دارا ، نسرین عسگری و شیرین عسگری برخی از سوپرانو های کلاسیک اوپرایی را به زبان های آلمانی ، فرانسوی ، روسی ، ایتالیایی و انگلیسی هم اجرا کردند.

کاملیا دارا ، نسرین عسگری و شیرین عسگری برخی از سوپرانو های کلاسیک اوپرایی را به زبان های آلمانی ، فرانسوی ، روسی ، ایتالیایی و انگلیسی هم اجرا کردند.

خانم دارا که از نوجوانی کار خواندن آواز های سنتی ایرانی را آغاز کرده است ترانه "گل گلدون" را با آهنگی از "فریدون شهبازیان" اجرا کرد.خانم عسگری هم می خوام برم کوه رابا آهنگ حمید خلعتبری خواند. " ای ساربان" را با تنظیمی از" امین الله حسین" ، نسرین عسگری اجرا کرد.
اعضای این گروه به بخش فارسی بی بی سی گفتند که در اطریش در رشته موسیقی درس خوانده اند و به عنوان سوپرانو در اوپرا های وین به اجرای برنامه می پردازند.

این گروه معمولا بنا به دعوت ایرانیان به اجرای برنامه در کشور های مختلف در اروپا و آمریکای شمالی می پردازد.

به نظر می رسد آواز خوانی سوپرانو زنان به فارسی هنوز تحت تاثیر تجربه های محدود سال های پیش از انقلاب در ایران و اجراهای آهنگ های محلی توسط کسانی مانند پری زنگنه است.

با این وجود در چند سال گذشته نسلی از خوانندگان سوپرانو در کشور های اروپایی آموزش دیده اند که به رونق اواز سوپرانو انجامیده است. اما آثار کم کار بودن آهنگ سازان حرفه ای ایرانی را در زمینه سوپرانو می توان در کم تنوع بودن آثاری دید که اجرا می شود.

سوپرانو های ایرانی در آغاز برنامه خود ترانه " ایران " را با آهنگی از "فریدون خاوند" اجرا کردند که از سروده های تورج نگهبان است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.