نمایش 'کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد' در کن

بهمن قبادی کارگردان ایرانی
Image caption فیلم های آقای قبادی در گذشته جوایز متعددی دریافت کرده است

فیلم تازه بهمن قبادی کارگردان ایرانی که رکسانا صابری از فیلم نامه نویسان آن است در جشنواره فیلم کن به نمایش در می آید.

"کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد" بر داستان دو موسیقیدان متمرکز است که پس از آزادی از زندان یک گروه مخفیانه موسیقی تشکیل می دهند.

حسین مرتضائیان آبکنار، بهمن قبادی و رکسانا صابری، خبرنگار ایرانی-آمریکایی که به تازگی از زندان آزاد شده، مشترکا فیلمنامه را نوشته اند.

آقای قبادی ماه گذشته گفته بود که نامزد خانم صابری است و از مقام های ایران خواست او را آزاد کنند.

خانم صابری روز 18 آوریل به جرم جاسوسی برای آمریکا به هشت سال زندان محکوم شده بود، اما دادگاه تجدید نظر روز دوشنبه حکم او را به دو سال حبس تعلیقی کاهش داد و آزادش کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس انتظار می رفت آقای قبادی برای حضور در برنامه نمایش فیلم در روز پنجشنبه در جشنواره کن، به این شهر سفر کند اما قرار نیست خانم صابری او را همراهی کند.

بنابه این گزارش این فیلم درباره موسیقی زیرزمینی در ایران به طور پنهانی در تهران و بدون مجوز دستگاه های دولتی فیلمبرداری شده است.

آقای قبادی در مصاحبه ای که در یادداشت های تولید فیلم آمده گفت که پیش از ساختن فیلم غصه دار و دلسرد بوده است "زیرا آخرین فیلمم سانسور شده بود و به این دلیل که نمی توانستم برای پروژه بعدی ام مجوز بگیرم."

وی گفت رکسانا صابری او را تشویق کرد "درباره وضعیتی که خود را در آن یافته ام فیلمی بسازم."

آقای قبادی تاکنون چندین جایزه در جشنواره های اروپایی و آسیایی برده است که از جمله شامل جوایزی برای "زمانی برای مستی اسب ها" و "نیمه ماه" است.

فیلم های او معمولا بر تجارب کردهای ایران در نواحی مجاور مرز عراق استوار است.

مطالب مرتبط