به روز شده:  11:19 گرينويچ - شنبه 06 ژوئن 2009 - 16 خرداد 1388

فیلم مستند "کیوسک از نزدیک"

برنامه تلویزیونی "از نزدیک" می کوشد تصویری خودمانی از خوانندگان ایرانی، افغانی، تاجیک و حتی سایر ملل بدهد تا مخاطبان بی بی سی فارسی از نزدیک با زندگی و آثار آنها شوند.

این خوانندگان و موسیقیدانها اغلب در این برنامه به اجرای اختصاصی قطعاتی از آثار خود می پردازند. در برنامه این هفته به سراغ گروه ایرانی کیوسک رفته ایم.

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

آرش سبحانی (گیتاریست، خواننده و آهنگساز کیوسک) سرانجام به لندن می رسد، به فرودگاه هیترو. با یک چمدان کوچک و کیف گیتارش و نگاهی خسته که در شلوغی سالن انتظار فرودگاه به دنبال یک قیافه صد در صد ایرانی است تا غرق یک ماجراجویی تازه شود: اجرای اختصاصی برای تلویزیون فارسی بی بی سی، اجرای یک کنسرت برای هواداران کیوسک در لندن و چندین مصاحبه پی در پی.

از باقی اعضای گروه زودتر می رسد و مستقیم می رود به هتلش. سال ها شنیدن آثارش حس صمیمیتی بی دلیل ایجاد می کند. در فاصله کوتاهی بعد از آشنایی، این حس دیگر بی دلیل نیست.

او مردی است که جذابیت ترانه هایش را همیشه با خود به دوش می کشد. لحن حرف زدنش، شوخی هایش، نقل قول هایی که در آستین دارد و جدیتش در زمان یک بحث عمیق، نخستین جنبه های تازه شخصیت چندلایه اوست که در نخستین دیدار بیرون می ریزند.

صدایش شباهت غریبی به خواندنش دارد. این ویژگی مخاطب را گاهی دست پاچه و گیج می کند. عاشق است.

عاشق معماری هم هست و تصادفا هتل محل اقامتش در فاصله چند قدمی ساختمان معروف «لویدز» است. این تصادف هم به هیجانش می افزاید.

چند ساعت بعد از رسیدن به لندن و در حالی که حسابی ساعت خواب و بیداری اش بعد از سفر طولانی سان فرانسیسکو - لندن به هم ریخته، در یک ساندویچ فروشی کثیف با چند تئوری پردازی کاملا ایرانی در باب "تاریخ ممکلت" موتورش روشن شده و بدون اینکه چیزی بخورد یا بنوشد، غصه می خورد.

آپارتمانی در شمال لندن

بابک خیاوچی (گیتاریست و مدیر برنامه های کیوسک)، قبل از هر چیز خوش تیپ است. مثل برادرش بهزاد که گروه سرخس را تشکیل داده و البته خوش تیپ تر است.

او دیرتر به لندن رسیده و در خانه دوستش از اینکه توانسته یک بار دیگر کیوسک را دور هم جمع کند، خوشحال است. از اینکه همه دور و برش هستند هم خوشحال است. در چند ثانیه می تواند با چند طرح تازه، راههای متحول کردن اساس موسیقی مستقل فارسی را پیش پای همه بگذارد.

به جز آرش نگران همه چیز است. مدیر برنامه های کیوسک برنامه ریزی دقیقی حتی برای خوشگذرانی های اعضا دارد. چیزی که به مذاق یک نوازنده شورشی مثل شهروز خواجه مولایی (درامر کیوسک) چندان خوش نمی آید و از همان لحظه اول غر می زند. یکی دو روز طول می کشد تا بفهمی شهروز هم مهربانی کیوسکی اش را یک جایی در گوشه کتش قایم کرده.

علی کمالی (بیسیست کیوسک) نیمه شب کلاه به سر دارد. یحتمل نخستین شب لندن را با کلاه به رختخواب رفته. تمام نوازنده های بیس دنیا یا انسان هایی افتاده و بی ادعا هستند یا سازشان را تغییر می دهند. علی کرمی از آنهاست که نوازنده گیتار بیس باقی می ماند.

تک خال گروه هم اردلان پایوار (نوازنده آکاردئون و کیبورد کیوسک) است. شبیه هنرپیشه های قبل از انقلاب است. یا هیپی های دهه ۶۰. اساسا آدم با کلاسی است. و البته زیادی مظلوم. قاطی شر و شور کیوسک، طول می کشد تا برای اولین بار صدایش را بشنوی. اما حرف حساب برای گفتن زیاد دارد.

از نزدیک

کیوسکی ها این پنج نفر هستند. پنج نفری که این سال ها خیلی ها را مشغول خودشان کرده اند. خیلی ها از شنیدن آثارشان خسته نمی شوند. و البته مانند تمامی گروه های محبوب، منتقدانی سرسخت هم دارند. آلبوم تازه شان منتشر شده و تلاش هایشان برای اینکه کماکان پیشرو بمانند ستایش برانگیز است.

در اقامت یک هفته ای در لندن، برای برنامه کوک (برنامه موسیقی تلویزیون فارسی بی بی سی) اجرا می کنند و میهمان برنامه می شوند. چندین اجرای اختصاصی دیگر هم برای تلویزیون فارسی بی بی سی ضبط می کنند تا در روز تحویل سال نوی خورشیدی از این تلویزیون پخش شوند.

و عمده زمان حضورشان را در لندن خرج ضبط فیلم "کیوسک، از نزدیک" می کنند، فیلمی که قرار است یکی از قسمت های سری تازه «از نزدیک» باشد. تهیه چنین فیلمی با این پنج نفر برای هیچ تهیه کننده ای سخت نیست. آنها نه مانند ستاره های نوظهور در کار تهیه کننده دخالت می کنند، نه به دنبال این هستند که سئوالات را قبل از مصاحبه بدانند و نه مثل پا به سن گذاشته های موسیقی پاپ برای خود حق «بازبینی و سانسور» قائل هستند.

هر پنج نفر جلوی دوربین راحت هستند و سعی می کنند پاسخ هایی کوتاه و مناسب بدهند. در اجرای کنسرت هم سنگ تمام می گذارند. این اجرا در کنار مصاحبه ها قرار است استخوان بندی اصلی این فیلم نیم ساعته باشد.

از این پس در روزهای جمعه می توانید قسمت دیگری از برنامه "از نزدیک" را شاهد باشید.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.