اعتراض به اکران فیلم در عربستان پس از 30 سال

اکران عمومی اولین فیلم در سینماهای عربستان سعودی پس از 30 سال، با اعتراض برخی مسلمانان محافظه کار این کشور مواجه شد.

فیلمی که به اکران درآمد "مناحی" نام داشت و در "مرکز فرهنگی ملک فهد" به نمایش درآمد اما جمعی از مسلمانان افراطی عربستان با حضور در این مرکز فرهنگی تلاش کردند مانع نمایش این فیلم شوند.

فیلم مناحی، یک فیلم کمدی است که داستان مشکلات یک مرد بدوی در شهر را بیان می کند و پیشتر در شهرهای دیگر عربستان که فضای آنها کمتر مذهبی است بطور خصوصی به نمایش درآمده بود.

در عربستان سعودی نمایش فیلم در سینما در دهه 70 میلادی ممنوع اعلام شد که در پی شدت گرفتن فعالیت های ساختمانی و توسعه اقتصادی به اتکای درآمد نفت، رهبران مذهبی این کشور، نگران از آلوده شدن مردم عربستان به عناصر خارجی، اقدام هایی را انجام داند که به تعطیلی کلیه سینماهای این کشور منجر شد.

گرچه در اکران های اخیر تنها ورود مردان و کودکان (از جمله دختران زیر 10 سال) به سینما مجاز بود، اما معترضان در مرکز فرهنگی ملک فهد تماشای فیلم را عملی گناه آلود خواندند و کارگردان این فیلم هم که یک تبعه عربستان سعودی است می گوید علیه جان او تهدید هایی صورت گرفته است.

این در حالی است که فیلم مناحی توسط شرکتی تهیه شده که به شاهزاده ولید بن طلال، میلیاردر سعودی تعلق دارد و همزمان در شهرهای دیگر عربستان از جمله جده هم به نمایش درآمده است، اما مقررات اسلامی در ریاض به شیوه سختگیرانه تری اجرا می شود.

ولید بن طلال از بستگان نزدیک ملک عبدالله است و مجله اقتصادی فوربس نام او را به عنوان سیزدهمین فرد ثروتمند جهان منتشر کرد.

با وجود تمام محدودیت هایی که در اکران این فیلم (روزانه در دو سانس) به اجرا گذاشته شد، این اقدام جسورانه قلمداد می شود.

اکران عمومی اولین فیلم پس از 30 سال را می توان همگام با روندی قلمداد کرد که پس از رسیدن ملک عبدالله به قدرت در سال 2005 در عربستان رخ داد و هدف آن بازترکردن نسبی فضای فرهنگی این کشور بود، اما این اقدام باعث خشم محافظه کاران شده که برخی از آنها افرادی چون ولید بن طلال را "به اندازه قاچاقچیان مواد مخدر خطرناک" توصیف کرده اند زیرا آنها در کانال های تلویزیونی خود هم فیلم سینمایی به نمایش می گذارند.

با این حال به نظر می رسد اقدامی اینچنینی مورد حمایت حکومت عربستان است. سال گذشته عربستان در شهر دمام میزبان اولین جشنواره سینمایی خود بود که حضور وزیر اطلاعات عربستان در این جشنواره به عنوان نشانه حمایت حکومت تعبیر شد.

مطالب مرتبط