به روز شده:  12:13 گرينويچ - سه شنبه 09 ژوئن 2009 - 19 خرداد 1388

برنامه تفریحی تاجیکی، 5 ژوئن

مطالب برنامه این هفته از این قرار است:

پنجاه سال فعالیت هنری استاد ظفر ناظم، آوازخوان محبوب؛

آمادگی برای برگزاری جشنواره "پنج ستاره" در شهر دوشنبه؛

اخراج 300 دانشجو از دانشگاه کولاب.

50 سال فعالیت ظفر ناظم

روز (6 ژوئن) در کاخ "باربد" شهر دوشنبه برنامه کنسرتی بخشیده به پنجاهمین سال فعالیت هنری ظفر ناظم، هنرمند مردمی جمهوری تاجیکستان، برگزار شد.

برنامه تفریحی تاجیکی، 5 ژوئن

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

تازه ترین نسخه "فلش" اینجا قابل دریافت است

پخش با "ریل پلیر" یا "ویندوز میدیا پلیر"

استاد ظفر ناظم در اواخر دهه 1950 فعالیت هنری خود را در فیلورمونی دولتی تاجیکستان با همراهی استادان اکه شریف جوره اف، احمد باباقول اف، جوره بیک مراد اف، شروع کرده بود.

ظفر ناظمف

نورعلی نبی یف، معاون رئیس فیلورمونی دولتی تاجیکستان به نام اکه شریف جوره اف در صحبت با ما گفت: "فیلورمونی دولتی تاجیکستان را بدون استاد ظفر ناظم تصور کردن محال است. نخست استاد آوازخوان دسته ترانه و رقص فیلورمونی بودند و بعدا در سال 1987 استاد ظفر دسته اتنوگرافی فولکلوری "چمن" را تاسیس داده توانست که بهترین نمونه های ترانه های مردمی تاجیک را دوباره احیا کند و به سمع تماشابینان رساند. استاد تقریبا در سراسر اتحاد شوروی سابق و در کشورهای غرب و شرق برنامه ها اجرا کرده است."

نورعلی نبی یف

استاد ظفر ناظم امروز رهبر بدیعی فیلورمونی دولتی تاجیکستان بوده، شاگردان زیادی تربیت نموده است که می توان گفت امروز خودشان به درجه استادی رسیده اند.

قبل از برنامه کنسرتی در تالار کاخ "باربد" صحبتی داشتم با چند تن از شاگردان استاد ظفر ناظم.

پرده قاسمف هنرپیشه مردمی تاجیکستان می گوید: "در آغاز فعالیتم من آهنگهای استاد را می خواندم و حتی با سبک و اصول خودشان، اما بعدا استاد ظفر ناظم گفتند که من باید سبک خودم را پیدا کنم. هر آهنگی که می ساختم، قبل از همه با استاد مشورت می کردم و از ایشان مصلحتها می پرسیدم."

پرده قاسم

خاصیت زرفشانی، یکی دیگر از شاگردان استاد ظفر ناظم می گوید: "برای من که سال 1982 بعد ختم دانشکده هنرهای زیبا به فیلورمونی به کار آمدم، اصلا تجربه کاری نداشتم و از استاد ظفر ناظم من چیزهای زیاد را آموختم. استاد همیشه تاکید می کردند که شعرها سبک و کم مضمون را برای آهنگهایمان انتخاب نکنیم. اگر بعضا از ناآمد کار دلشکسته می شدیم، استاد همیشه کمک می کردند."

دور آزمون "پنج ستاره اینترویدنیه"

اخیرا گروه کاری شبکه یکم تلویزیون روسیه که یکی از متصدیان اصلی لایحه "پنج ستاره اینترویدنیه" هستند، از تاجیکستان دیدن کردند و در مورد آمادگی و برگزاری آزمون "پنج ستاره" در شهر دوشنبه در اواخر ماه اوت با جانب تاجیکستان به موافقت رسیدند.

شرکتکنندگان آزمون سال 2008

قدرت الله حکمتف، رئیس اتحادیه آهنگسازان تاجیکستان و یکی از دست اندرکاران این آزمون در دوشنبه به ما گفت:
"قرار است که ماه اوت 600 نفر از برگزارکنندگان این آزمون بین المللی برای آمادگی کلی به دوشنبه بیایند. قسما خراجات این جشنواره بر عهده جانب تاجیکستان و قسما بر دوش روسیه واگذار شده است. مکان برگزاری این جشنواره تالار کنسرتی "باربد" انتخاب شد."

قدرت الله حکمتف

تهمینه نیازوا که در ماه اوت سال گذشته در آزمون "پنج ستاره" در مسکو صاحب جایزه اصلی یا گران پری گشته بود، شانس برگزاری این آزمون را برای تاجیکستان مهیا کرد.
زیرا از روی قواعد آزمون "پنج ستاره" هر نفری که صاحب گران پری می شود، حق برگزاری آزمون بعدی را در کشورش به دست می آورد.

در تاریخ 19-20 ژوئن دور جمهوریوی آزمون "پنج ستاره..." در دوشنبه برگزار می گردد که غالب این آزمون می تواند تاجیکستان را در آزمون ماه اوت معرفی کند. اما به گفته قدرت الله حکمت اف، تعداد خواهشمندان چندان زیاد نیستند.

اخراج بیش از 350 دانشجو از دانشگاه کولاب

رئیس دانشگاه کولاب با صدور یک فرمان 352 نفر را از صف محصلین این دانشگاه اخراج کرد. اکثر آنها دانشجویانی بودند که در دوره تحصیل به مهاجرت کاری به خارج از کشور رفته و یا در درسها شرکت نداشته اند.

دانشجویان اخراج شده در رشته های مختلف و عمدتا در بخش بودجه ای دانشگاه تحصیل می کردند. در گذشته از موارد فساد و رشوه خواری و بها گرفتن با پول در این دانشگاه خبرهایی به گوش می رسید. رئیس این دانشگاه می گوید که می خواهد از این گونه موارد جلوگیری کند.

در این رابطه صحبتی داشتم با همکارم خورشید همدم، خبرنگار منطقه ختلان، این موضوع را پی گیری کرده است:

خورشید می گوید "به تاکید آقای عبادف، پنج دانشجوی سال پنجم این دانشگاه نیز که از فعالیت آموزگاری در مدارس خودداری کرده اند، از دانشگاه خارج کرده شده اند.

آقای عباد اف می گوید جریان بازرسی ثابت شده است که این پنج نفر از فعالیت آموزگاری در مدارس خودداری کرده و برای کار به روسیه رفته اند.

این در حالیست، به گفته معاون رئیس دانشگاه دولتی کولاب، طبق فرمان وزارت آموزش و پرورش دانشجویان سال پنجم باید مدت ده ماه به فعالیت آموزگاری در مدارس مشغول باشند و پس از سپردن امتحانات دولتی می توانند فارغ التحصیل شوند.

در همین حال، مسئولان دانشگاه دولتی کولاب می گویند به منظور تنظیم روند تعلیم در این موسسه عالی حضور دانشجویان بخش روزانه و غایبانه به هنگام سپردن امتحانات و درسها که قرار است تا یک هفته دیگر آغاز شود، با استفاده از شناسنامه صورت خواهد گرفت.

به این دلیل، این مسئولان معتقدند که حضور کامل دانشجویان بخش غایبانه یا غیرحضوری در درسها بعید به نظر می رسد.

موضوع شرکت دانشجویان در روند تعلیم از سوی مسئولان دانشگاه دولتی کولاب در حالی مطرح می شود که برخی از صاحب نظران وجود فساد را عامل اصلی خودداری دانشجویان از شرکت در جریان تحصیل و بی سواد ماندن آنها می دانند."

در همین حال، 200 نفر دیگر از دانشجویان بخش قراردادی دانشگاه کولاب نیز به سبب پرداخت نکردن مبلغ قرارداد از دانشگاه اخراج شده اند.


zevarshoh@bbc.tj

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.