برنامه تفریحی تاجیکی، 12 ژوئن

محتوی برنامه این هفته مطالب ذیل را در بر می گیرد:

صحبت گوگوش از عشق هواداران تاجیکش؛

سی سال پس از مرگ احمد ظاهر؛

پرویز نظر و برنامه کنسرتی وی در دوشنبه.

گوگوش

محبوبیت گوگوش در تاجیکستان حرف تازه ای نیست و محبوبیت این آوازخوان در کشور ما روایتهایی را به وجود آورده.

در هر صحبتی که با جوانان در باره دوستداشته ترین آوازخوانهایشان داشتم، نام این ملکه آواز همیشه ورد زبان آنهاست.

همه آرزو دارند، این بانوی هنرمند و محبوب هواداران تاجیکش برنامه ای در تاجیکستان اجرا کند.

روز یکشنبه، 7 ژوئن، گوگوش در یک مصاحبه تلویزیونی در شبکه "صدای آمریکا" نخستین ملاقاتش با زنده یاد محی الدین عالمپور، خبرنگار رادیوی بی بی سی را یادآور شد. آمدن گوگوش به تاجیکستان یکی از آرزوهای محی الدین نیز بود.

خانم گوگوش ضمن صحبت در باره محی الدین عالمپور گفت: "اولا می خواهم به خانواده عالمپور عزیز درود بفرستم و برای روح محی الدین آرامش خواستار شوم."

وی افزود: "آن سالی که آقای عالمپور آمدند ایران، باید در باره هزاره فردوسی گزارش تهیه می کردند و به وسیله منوچهر نوذری به من معرفی شدند. منوچهر ایشان را نزد من آوردند. سالهای عجیبی بود - من آن زمان به طور کل ممنوع التصویر و حضور و بیان و صدا بودم. و این بود که با منوچهر شرط گذاشتم که اگر این آقا بیاید نزد من، من هیچ صحبتی، هیچ حرفی، هیچ نظری نخواهم داشت. ایشان موافقت کردند و فقط از سکوت من فیلمبرداری کردند."

به سوال بیننده های تلویزیون صدای آمریکا که "آیا گوگوش در تورهای جدیدش قرار است به تاجیکستان نیز سر بزند و آنجا کنسرت اجرا کند؟" خانم گوگوش گفت: "این یکی از آرزوهای من است که در تاجیکستان برای عزیزان دلم برنامه اجرا کنم."

در مورد اسم هنریش خانم گوگوش گفت: "اسم گوگوش را از روزی که به دنیا آمدم، برایم گذاشتند. پدر و مادرم دوست داشتند مرا با این اسم صدا کنند و چون در اداره ثبت احوال نمی توانستند این اسم را در شناسنامه بگذارند، در نتیجه اسم فایقه را برای من انتخاب کردند. همین طور از زمانی که به خواندن شروع کردم، گوگوش اسمم بود."

سی سال پس از مرگ احمد ظاهر

همه ساله 14 ژوئن هواداران و علاقمندان هنر احمد ظاهر، آوازخوان پرآوازه افغان، در تاجیکستان سالگرد تولد این هنرمند را جشن می گیرند.

امسال نیز که از درگذشت احمد ظاهر سی سال سپری می شود، 63-مین سالگرد تولد این آوازخوان است و در دوشنبه محفلی برای بزرگداشت وی برگزار شد.

این محفل در منزل علیجان صالحف، آوازخوان فقید تاجیک برگزار شد که او نیز از هواداران ارشد آهنگهای احمد ظاهر بوده است.

سلطان حمد، نویسنده و روزنامه نگار تاجیک که مجموعه کتابهایی را در باره زندگی احمد ظاهر به نشر رسانده است، یکی از دست اندرکاران این محفل بود.

وی با چند تن از علاقمندان هنر احمد ظاهر - بازارعلی اسلامزاد، از فعالان محفل احمد ظاهر در دوشنبه و اسدالله شمس، آوازخوان، مهمان برنامه ما بودند.

همچنین عظیمی رسا، یکی از آوازخوانان افغان مقیم تاجیکستان نیز در برنامه شرکت داشت که در محفل یادبود احمد ظاهر آهنگ نویی را که به احمد ظاهر هدیه کرده بود، اجرا کرد.

عظیم رسا می گوید: "چون برای نخستین بار سال 2004 از طریق بندر "شیرخان" وارد تاجیکستان شدم، ناظران گمرک باید کیفم را بازرسی می کرد. اما چون در دستم هرمانیوم دیدند، خواستند تا از آهنگهای احمد ظاهر چیزی اجرا کنم."

وی افزود: "بعد از شنیدن آهنگی که برایشان اجرا کردم، آنها اجازه دادند بدون بازرسی کیفم وارد خاک تاجیکستان شوم. از اینجا فهمیدم که محبت مردم تاجیک به هنر احمد ظاهر چه قدر بالا بوده است."

پرویز نظرف در دوشنبه

قرار است، روزهای 13 و 14 ژوئن در مرکز تجارتی "وفا سنتر"، در شهر دوشنبه دو برنامه کنسرتی پرویز نظرف، آوازخوان سرشناس تاجیکتبار مقیم قزاقستان شود.

پرویز که 15 سال اخیر را در قزاقستان به سر برده است، در یک نشست خبری، قبل از برگزاری برنامه های کنسرتش گفت که بحران مالی جهانی به زندگی هنرمندان و آوازخوانان نیز تاثیر ناگواری گذاشته است.

وی افزود: "بویژه این بحران برای برگزاری برنامه های کنسرتی و هنری موانع ایجاد کرده است." این در حالیست که به گفته وی سرمایه اصلی آوازخوانها از برگزاری کنسرتهایشان بستگی دارد.

به گفته وی، در قزاقستان نیز مثل تاجیکستان آوازخوانها از فروش سی دیهای خود سود زیادی به دست نمی آورند. زیرا سی دیهای غیرمجاز در این کشور نیز زیاد نشر می شود.

پرویز بعد از آغاز جنگ داخلی در تاجیکستان به قزاقستان کوچ کرد و از آن زمان تا به امروز در شهر آلماتی به سر می برد.