برنامه تفریحی تاجیکی، 19 ژوئن

معین در دوشنبه

معین، آوازخوان مشهور ایرانی مقیم لس انجلس آمریکا، بامداد روز پنجشتبه، 18 زوئن، وارد شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان شد.

معین در نخستین روز سفر به تاجیکستان، از شهر حصار، واقع در 20 کیلومتری غرب شهر دوشنبه، دیدن کرد و با مناطق خوش منظر این وادی، بخصوص آثار تاریخی "قلعه حصار" آشنا شد.

معین در گفتگو با بی بی سی تاکید کرد که حدود 25 سال آرزوی سفر به تاجیکستان را داشته است. وی می گوید: "تاجیکستان را خیلی دوست دارم و با این کشور افسانه ای از دیر باز به طور غایبانه آشنا هستم. هم اکنون می خواهم بار دیگر برای یک هفته به تاجیکستان بیایم و بدون اجرای کنسرت، از این کشور دیدن کنم."

کنسرن معین در روزهای 20 و 21 ژوئن در تالار "کاخ باربد" شهر دوشنبه برگزار می شود و فرزانه خورشید نیز در آغاز این برنامه دو آهنگی اجرا خواهد کرد.

شفیق قیام، رئیس شرکت "قیام اینترتایمنت"، که از دست اندرکاران سفر معین به تاجیکستان است، هدف سفر معین را اجرای کنسرت هنری برای هوادارانش در تاجیکستان عنوان کرد.

"مقصد اصلی از برگزاری این برنامه های کنسرتی در آن است که محبت همزبانان مثل مردمان ایران، افغانستان و تاجیکستان را باز هم قوی تر و صمیمی تر بسازیم. ما یک مردم هستیم، با یک زبان حرف می زنیم، در یکجا به هم آمده به ترانه های دل همدیگر گوش می دهیم."

به سوال من که چرا از میان آوازخوانهای تاجیک فرزانه خورشید انتخاب شده تا با آقای معین برنامه اجرا کند، شفیق گفت: "کمپانی قیام اینترتایمنت" قبل از هر چیز، یک کمپانی تجارتی است و ما در پی آوازخوانهایی هستیم که تماشاچی بیشتری داشته باشند تا مصارفی که در تهیه برنامه داشتیم، از فروش بلیتها برآورده شود.

از سوی دیگر، ما تنها با آن گروه از هنرمندان و آوازخوانهایی کار می کنیم که با ما قرارداد داشته باشند. از آوازخوانهای تاجیک ما تنها با صدرالدین نجم الدین و فرزانه خورشید قرارداد داریم. چون صدرالدین الآن در تاجیکستان نیست، ما از فرزانه دعوت کردیم تا با معین روی صحنه بیاید."

معین، از مشهورترین آوازخوانهای ایرانی است که سرودهای او در میان فارسی زبانهای جهان از محبوبیت زیاد برخوردار است.

هواداران سرودهای معین در تاجیکستان نیز خیلی زیادند و گفته می شود که کنسرت این آوازخوان سرشناس تا مدت ها در خاطرها باقی خواهد ماند.

سازماندهندگان کنسرت معین اعلام کرده اند که کلیه بلیتهای برنامه موسیقی این آوازخوان سرشناس فروخته شده اند.

قبلا اعلام شده بود که قیمت بلیت ورودی به کنسرت معین از 100 تا 200 سامانی یا معادل حدود 40 دلار آمریکایی بها داشته است.

شرکت مخابراتی "ایندیگو تاجیکستان" و طربخانه موسوم به "9 وال" در شهر دوشنبه از سرپرستان برگزاری کنسرت معین در پایتخت تاجیکستان محسوب می شود.

کنسرت آکادمی مقام

روز 15 ؤوئن در تالار تئاتر اپرا و باله به نام صدرالدین عینی در شهر دوشنبه برنامه کنسرتی موسیقی کلاسیک ششمقام برگزار شد که از سوی شاگردان آکادمی مقام و مکتب ششمقام تهیه شده بود.

این برنامه با مساعدت صندوق آقاخان برای رشد فرهنگ در تاجیکستان برگزار شد.

آکادمی مقام در سال 2003 و مکتب ششمقام برای کودکان در سال 2005، در تاجیکستان تاسیس یافته اند.

سال 2007 نخستین نه فارغ التحصیل آکادمی مقام به فعالیت مستقلانه شروع نموده و هم اکنون در دسته های هنری کار و فعالیت می کنند.

شاگردان مکتب مقام برای کودکان که در این برنامه شرکت کردند، طی چهار سال نزاکتهای موسیقی مقام را آموخته اند و با اجرای این برنامه از مکتب فارغ التحصیل شدند. برخی از آنها تحصیلشان را در آکادمی مقام ادامه خواهند داد و بعضیها برای آموختن تخصصی دیگر، تحصیل در دانشگاه و دانشکده های مختلف را انتخاب می کنند.

در برنامه تفریحی با خالمحمد شهرتزاد یکی از فارع التحصیلان مکتب ششمقام صحبتی داشتیم. وی همزمان با مکنب موسیقی، مدرسه تحصیلات همگانی را نیز امسال ختم کرده است.

خالمحمد می گوید، پس از سپردن امتحانات دولتی، می خواهد تحصیلش را در دانشگاه تاجیکی اسلاوی شهر دوشنبه، در رشته روزنامه نگاری ادامه بدهد.

به این سوال که چرا نمی خواهد در دانشگاه هنرهای زیبا و یا آکادمی مقام تحصیل کند، خالمحمد گفت:

"اکثرا در برنامه های رادیویی و تلویزیونی می بینم که برنامه های موسیقی مقام خیلی کم پخش می شوند. اگر چنین برنامه هایی را تهیه کنند هم، مجری و تهیه کننده برنامه عمدتا در مورد موسیقی مقام معلومات اندکی دارد. از این رو نمی توانند برنامه جالب تهیه کند و نمی تواند نازکیهای این نوع موسیقی را برای بیننده توضیح بدهند. من می خواهم این خلا را پر کنم و در کنار ژورنالیست بودنم، همچنین ششمقام را نیز اجرا خواهم کرد و اگر توانم کوشش می کنم همزمان در آکادمی مقام نیز تحصیلم را ادامه بدهم."

تالار تئاتر اپرا و باله به هنگام برگزاری برنامه کنسرتی خیلی شلوغ و پر آدم بود و حتی خود متصدیان برنامه انتظار آن را نداشتند که در تالار جای نشست برای خواهشمندان نرسد. یکی از آن خواهشمندان من بودم که برایم جای نشست پیدا نشد و مجبور شدم تالار را ترک کنم.

در درآمدگاه تئاتر با چند نفر دیگر که چون من به سبب نبودن جای نشست از تئاتر بیرون آمده بودند، همصحبت شدم. پگاه زنده باد یک خانم ایرانی است که مثل من فقط چند دقیقه برنامه کنسرت ششمقام را تماشا کرده سپس بیرون آمده است. وی گفت: "کلا در هر کشوری موسیقی اصیل و سنتی خیلی مورد علاقه مخصوص توریستها و افراد خارجی است."

البته باید گفت که در همه زمانها و در همه کشورهای مختلف هر نوع موسیقی کلاسیک همیشه مشتریان خود را داشته است و حتمی نیست که کلیه اقشار جامعه موسیقی کلاسیک را بپسندد. منظورم این است که اگر شما موسیقی پاپ را از ششمقام بیشتر دوست می دارید، تعبیرش بد نیست، ناراحت نشوید!

zavarshoh@bbc.tj