مذاکرات برای بازگرداندن آثار هنری یهودیان

Image caption نقاشی "یورش سیلنیوس" تا سال 1944 در یکی از موزهای برلین نگهداری می شد ولی پس از آن مفقود شد

نمایندگان از 49 کشور جهان و سازمان های غیر دولتی این هفته به مدت پنج روز در پراگ، پایتخت جمهوری چک، گرد هم آمده اند تا درباره بازگرداندن اموال یهودیانی که توسط آلمان های نازی ربوده شده بود، مذاکره کنند.

تخمین زده شده است که نازی ها در طول جنگ جهانی دوم، حدود 650 هزار قطعه از آثار هنری، نمادهای مذهبی و مقدار زیادی از املاک متعلق به یهودیان ساکن اروپا را ربوده و تصاحب کرده اند.

در طول سال های پس از جنگ بسیاری از این اموال به صاحبان اصلی آنها بازگردانده شد، اما هنوز قطعات زیادی در موزه ها و یا در دست مالکان خصوصی نگهداری می شود که در بسیاری از موارد ، از بازگرداندن آنها ممانعت به عمل می آورند.

اما بازگرداندن اموال یهودیان به صاحبان اصلی در طول دهه های اخیر با وجود حکومت های کمونیستی و تحولاتی که در مرزبندی کشورهای اروپای شرقی و مرکزی به وجود آمده است، روندی بسیار پیچیده داشته است.

توماس کراس، دبیر فدراسیون جامعه یهودیان چک که یکی از گروه های دست اندر کار برای برگزاری این کنفرانس است گفت: " مقامات در سراسر جهان فکر می کنند که دوران رسیدگی به اموال ربوده شده در جریان هولوکاست به سر رسیده است، فکر می کنند آنچه که باید انجام می شده، شده است. اما اینطور نیست."

از نمایندگان کشورهایی که در کنفرانس حضور دارند انتظار می رود که در مورد تلاش های خود از زمان کنفرانس واشنگتن در سال 1998، در رابطه با بازگرداندن اموال مذکور توضیح دهند.

این نمایندگان احتمالا موافقتنامه ای را امضا خواهند کرد که توسط آن متعهد به افزایش تلاش ها برای بازگرداندن اموال یهودیان خواهند شد.

منتقدان می گویند بعضی کشورها تمایل کمتری نسبت به بازگرداندن اموال یهودیان نشان داده اند.

مطالب مرتبط