ستاره 'خیابانهای سانفرانسیسکو' درگذشت

کارل مالدن، بازیگر بزرگ سینما که برای نقش آفرینی در بسیاری از فیلم های هالیوودی از جمله ' اتوبوسی به نام هوس' شهرت داشت، در سن 97 سالگی در منزلش در لس آنجلس درگذشت.

او همچنین برای بازی در نقش مایک استون، افسر پلیس در مجموعه تلویزیونی 'خیابانهای سانفرانسیسکو' در کنار مایکل داگلاس، شهرت فراوانی کسب کرد.

کارل مالدن دو بار برای دریافت جایزه اسکار نامزد شد و در سال 1951 برای بهترین هنرپیشه نقش مکمل مرد در فیلم اتوبوسی به نام هوس، موفق به دریافت این جایزه شد.

این بازیگر به مرگ طبیعی درگذشت اما سال ها بود که از سلامت خوبی برخوردار نبود.

مالدن از سال 1989 تا سال 1992 ریاست دوره ای آکادمی علوم و هنرهای سینمایی (اسکار) را به عهده داشت.

سید گنیس که اکنون ریاست آکادمی را به عهده دارد درباره کارل مالدن گفت: " او زندگی بسیار پر ثمری داشت و دارای خانواده ای بسیار مهربان بود. او در همه زمینه های هنری از جمله تئاتر، فیلم و تلویزیون گرفته تا کارهای تجاری فعالیت گسترده ای داشت."

کارل مالدن با نام اصلی ملادن سکولوویچ روز 22 مارس در سال 1912 در شیکاگو به دنیا آمد. مادر او چک و پدرش صرب بود.

او بعدها برای آنکه فعالیت های هنری خود را آغاز کند، نامش را به کارل مالدن تغییر داد.

اما به احترام اجدادش، برای بازی در نقش فرد گونز در فیلم 'در بارانداز' اصرار کرد که نام این شخصیت به سکولوویچ تغییر یابد.

او در اوایل فعالیتش گفته بود که ظاهر معمولی او و بینی بزرگش که دو بار هنگام ورزش شکسته شده بود، مانع از آن خواهد شد که به ستاره نقش اول تبدیل شود.

بسیاری از بازی های به یاد ماندنی او در نقش مکمل بوده است.

فعالیت او در دهه 50 و 60 با بازی در فیلم هایی چون 'سینسیناتی کید' ، 'پرنده باز آلکاتراز' و 'کولی' شکوفا شد.

کارل مالدن مدتها از ورود به کارهای تلویزیونی امتناع می کرد اما بالاخره در سال 1972 نتوانست در مقابل وسوسه بازی در سریال خیابانهای سانفرانسیسکو بایستد، مجموعه ای که تا سال 1977 ساخته و از تلویزیون پخش می شد.

او در مقابل مایکل داگلاس که در آن زمان 28 سالش بود بازی می کرد. مایکل داگلاس درباره مالدن گفت: " او خارق العاده بود و در کارهایش نظم و اصول اخلاقی زیادی داشت."

کارل مالدن و همسرش، مونا گراهام که او نیز بازیگر بود، به مدت 70 سال با هم زندگی کردند. آنها دارای دو دختر، سه نوه و چهار نتیجه هستند.

مطالب مرتبط