برنامه تفریحی تاجیکی، 3 ژوئیه

محتوی برنامه این هفته:

درگذشت مایکل جکسون، سلطان موسیقی پاپ؛

گروه "باجه لر" دچار سانحه شد؛

نخستین برنامه کنسرتی "موریگی" در دوشنبه؛

مقررات جدید در دوشنبه؛

دوره اول آزمون "پنج ستاره اینترویدنیه"

سلطان پاپ درگذشت

با انتشار خبر مرگ مایکل جکسون، ستاره تابناک موسیقی پاپ، میلیونها تن از هوادارانش در سراسر جهان با شمعهای فروزان و عکسهایی از وی در خیابانها و پارکها گرد هم آمدند.

مایکل جکسون روز پنجشنبه، 25 ژوئن، در سن پنجاه سالگی در اثر ایست قلبی در لس آنجلس درگذشت.

مایکل جکسون فعالیت حرفه ای خود در زمینه موسیقی را از دوران کودکی در گروه "جکسون فایو" با برادرانش شروع کرده بود.

او در دهه 1980 با اجرای ترانه هایی مانند "تریلر" به یکی از مشهورترین ستاره های موسیقی پاپ جهان تبدیل شد.

با افزایش شهرت مایکل جکسون، شایعاتی درباره او بر سر زبان ها افتاد و گزارشهایی در باره انجام جراحی پلاستیک و تغییر رنگ پوست او منتشر شد.

مایکل جکسون قرار بود از ماه آینده تور بین المللی خود را پس از دوازده سال دوری از صحنه با اجرای برنامه ای در بریتانیا آغاز کند. همه بلیتهای این تور پنجاه مرحله ای در طی چند ساعت در ماه مارس فروخته شدند.

گفته می شود، بیشتر از 750 میلیون نسخه از آثار مایکل جکسون به فروش رسیده است. او همچنین سیزده جایزه گرمی دریافت کرد.

سانحه با گروه "باجه لر"

هفته سپری شده مومنجان، عضو گروه ازبکستانی "باجه لر" در اثر سانحه ای کشته شد.

این گروه روز 28 ژوئن در شهر دوشنبه و ناحیه ترسونزاده برنامه های کنسرتی اجرا نمود. بعد انجام برنامه و هنگام بازگشت به وطن، ماشین آنها در حدود ولایت سرخان دریای ازبکستان دچار سانحه شد.

در این سانحه، مومنجان، آوازخوان گروه، در همان محل حادثه جان داد و سه تن دیگر از اعضای این گروه با جراحتهای سنگین به بیمارستان انتقال داده شدند.

به گفته محبت اغالی یوا، برگزارکننده برنامه های گروه "باجه لر" در دوشنبه و ناحیه ترسونزاده، قرار بود صبح روز 29 ژوئن این گروه برای اجرای برنامه کنسرتی به شهر ارومچی چین سفر کند.

ترانه های موریگی در دوشنبه

برای نخستین بار یک گروه فلکلوری زیر عنوان "موریگی" از شهر بخارا در دوشنبه برنامه اجرا نمود.

به گفته هنرشناسان، "موریگی" نوعی شیوه موسیقی است که نام خود را از شهر مرو گرفته و در قرنهای 19 و 20 در بخارا به وجود آمده است. اصالتا این نوع موسیقی به گروهی از ایرانیان تعلق داشته است که در قرن 16 از مرو به بخارا کوچ بستند.

گروه موسوم به "موریگی" از بخارا در چهارچوب یک طرح دفتر همکاریهای سوئیس و با دعوت وزارت فرهنگ تاجیکستان در دوشنبه و شهرهای دیگر این کشور برنامه های کنسرتی اجرا می کند.

قرار است این گروه روز شنبه، 4 ژوئیه، با برگزاری یک کنسرت دیگر در دوشنبه سفر هنری خود به این کشور را به انجام رساند.

مقررات جدید در دوشنبه

نوشیدن مشروبات الکولی، صوت کشیدن، بازی بچگان با کفشهای چرجه دار و روروکها و یا اسکیتبردها در خیابانها و پارکهای پایتخت تاجیکستان ممنوع شده است.

از این به بعد ساکنان دوشنبه حق ندارند در حالت مستی در ملای عام یا به اصطلاح "در جایهای جمعیتی"، یعنی خیابانها، پارکها، ورزشگاهها و در وسایل مسافربری حضور داشته باشند.

همچنین از ساعت 11 شب تا ساعت شش صبح آوازخوانی، صوت کشی و با گوش کردن به موسیقی با صدای بلند در شهر دوشنبه منع شده است.

این در حالیست که به گفته صاحب نظران، در شهر دوشنبه محلاتی که برای استفاده از روروکها اجازه شده است، مشخص نیست و کودکان و جوانان معمولا برای این منظور از پارکها و خیابانها استفاده می کنند.

روشن، جوانی در نزد تئاتر اپرا و باله شهر دوشنبه در صحبت با ما گفت: "ما قبلا در نزد مجسمه سامانی با اسکیتبرد بازی می کردیم. اما کارمندان انتظامی ما را از آنجا راندند."

آزمون "پنج ستاره اینترویدنیه"

قرار است روز شنبه در کاخ باربد شهر دوشنبه انتخاب ستاره های جوان برای شرکت در آزمون بین المللی موسیقی کشورهای اتحاد دولتهای مستقل و بالتیک زیر عنوان "پنج ستاره اینترویدنیه" برگزار شود.

در این برنامه 11 داوطلب هنرنمایی می کنند و تنها یک نفر برنده خواهد شد. شخص پیروز حق شرکت در آزمون بین المللی "پنج ستاره اینترویدنیه" را که ماه اوت در دوشنبه برگزار می شود، به دست خواهد آورد. این شخص تاجیکستان را در میان کشورهای دیگر معرفی خواهد کرد.

طالب نارف، مدیر برگزاری آزمون "پنج ستاره..." در دوشنبه، در باره شیوه برگزاری این آزمون گفت، "از روی قواعد آزمون بین المللی "پنج ستاره..." خواهشمندان از سن 16 تا 30 ساله حق شرکت در این آزمون را دارند."

به گفته وی، هر کدامی از شرکتکنندگان سه آهنگ اجرا می کند: اول آهنگ تازه ایجاد و یا آهنگ مولف، دوم آهنگ رترو خیت یا آهنگ مشهور سالهای قبلی به زبان روسی و سوم آهنگ مشهور جهانی به هر زبانی.

آقای نارف افزودک "همچنین گروههای موسیقی که بیشتر از شش نفر عضو نداشته باشند هم می توانند شرکت کنند."

zevarshoh@bbc.tj