برنامه تفریحی تاجیکی، 10 ژوئیه

در این برنامه این مطالب را داریم:

آزمون محلی "پنج ستاره..." در تاجیکستان

حیات نعمت: مولوی زاده سمرقند

روز بین المللی بوسه

"پنج ستاره"

روز شنبه 6 ژوئیه آزمون محلی "پنج ستاره..." در تاجیکستان برگزار شد که 11 آوازخوان جوان برای پیروزی در آن برای شرکت در آزمون بین المللی "پنج ستاره: اینترویدنیه" که در ماه اوت سال جاری برگزار خواهد شد، به مبارزه پرداختند.

پیروزی در این آزمون نصیب آلن عبدالفیضف، آوازخوان جوان، شد و مقام دوم را داوران به کیریل قمبرف، مجری برنامه های رادیوی "آسیا پلس" اعطا کردند.

یولیا باگداناویچوته، آوازخوان لیتوانی اصل در این آزمون مقام سوم را به خود اختصاص داد.

یولیا این هفته مهمان برنامه ما بود و با او صحبتی آراستیم. اسکندر رحمانف، همسر یولیا و آهنگساز و فراورگر وی نیز با ما در ایستودیو بود.

یولیا، نخستین سوال من این است که تو مقام سوم را به خود اختصاص دادی، آیا گمان می کردی استعدادی که داری داوران درست بهاگذاری کرده اند؟

اصلا من از شرکت در این آزمون راضی هستم، تمام قوه ام را صرف آن کردم. و در نتیجه مقام سوم را به خود اختصاص دادم. رقیبانم نیز خیلی سزاوار بودند. فکر نمی کنم که رقابت در آزمون ساده بود.

من گفته نمی توانم از آن متاسفم که در آزمون "پنج ستاره" شرکت نمی کنم. آره من آرزو داشتم که در این آزمون شرکت بکنم. ولی از آنکه در آزمون محلی شرکت داشتم، خوشنود هستم.

ما گفتید که فارسی را خوب بلد نیستید. کی به شما در اجرای ترانه ها کمک می کند؟

متن ترانه ها را برایم آرزو عسی یف می نویسد. و قبل از اجرای آن آرزو برایم تمامی نازکیهای متن را معنی می کند. در استودیو ، اسکندر و سایر دوستانم که فارسی بلدند، من را راهنمایی می کنند.

برنامه های آینده چه خواهد بود؟ آیا در مورد شرکت در آزمونهای فراتر از کشورهای مستقل همسود اقدام نخواهی کرد؟

راستی، هنوز در مورد شرکت در آزمونهای بین المللی فکر نکرده ام، اما آمادگی دارم که در آزمون "بازار اسلاونی" در روسیه شرکت کنم. همچنین حالا ترانه های جدیدی را برای آلبوم دوم خود که به روز بین المللی زنان اختصاص خواهد یافت، آماده می کنیم.

سمرقند و مولای روم

اکنون می رویم به شهر باستانی سمرقند که حیات نعمتف از روشنفکران تاجیک مقیم این شهر، اخیرا تحقیق موضوعی را در رابطه با زبان آثار مولانا جلال الدین بلخی آغاز کرده و ادعا می کند که زادگاه مولانا جایی دیگر بجز سمرقند نبوده است.

حیات نعمت قبلا ریاست انجمن تاجیکان سمرقند را بر عهده داشت و پس از این که در سال 2005 مورد تعقیب مقامات ازبک قرار گرفت، هم اکنون در حوالی این شهر باستانی به سر می برد و مشغول پژوهش در مورد "زبان آثار مولانا جلال الدین رومی است.

آقای نعمت در صحبتی با بی بی سی گفت که مشغول تهیه فرهنگ لغات آثار مولانا است.

وی در دیباچه این پژوهش ادعای محققان دیگر در باره زادگاه مولانا را رد می کند. آقای نعمت می گوید مولانا جلال الدین رومی نه در بلخ، نه در وخش، بلکه در سمرقند متتولد شد.

حیات نعمت می گوید که نه تنها معانی آثار مولانا از تولد وی در سمرقند شهادت می دهد، بلکه زبانی که وی به کار برده است، بیانگر آن است که وی سمرقندیست. آقای نعمت مثالهایی در این بخش می آورد و یکی از آنها استفاده از فعل "ایستادن" است.

با این وجود، آقای نعمت می گوید باعث تاسف است که در خود سمرقند هرچند بیشترین جمعیت این شهر تاجیک تبارند، مولانا را کمتر می شناسند.

قرار است کتاب "لغت مولانا" به قلم حیات نعمت با دیباچه دوقسمی و سرسخن بزودی در تاجیکستان از چاپ برآید.

وی می گوید بیشتر پژوهشگران در پژوهشهای خود به دلیل نادیده گرفتن رابطه زبان مولانا با زبان فارسی سمرقند در کار خود اشتباهاتی راه داده اند.

بوسه، بوسه، بوسه!!!

در اوایل هفته، یا دقیقتر در 6 ژوئیه، در "روز جهانی بوسه" در خیابانهای شهر دوشنبه با عده ای از جوانان در مورد این عمل زیبای انسانی صحبتی انجام دادیم.

در این صحبت جوانان بیچاره را با سوالی که آیا قبل از عروسی و یا امروز، از یاران خود بوسه می ستانند یا نه، خوب آشفته حال کردیم.

برخیها به این سوال چنین جواب دادند: "این کار شخصی ماست و به خبرنگار ربطی ندارد."

آره، درست هم گفتند!!!

اما عده دیگری راضی شدند که در مورد نخستین بوسه خود با ما و شما سخن بگویند.

برای مثال، صباحت، یک ساکن شهر دوشنبه، می گوید که قبل از عروسی کسی را نبوسیده بود و شوهرش اولین کسی بوده که در شب اول عروسی او را بوسیده است. اما صباحت می گوید که جانبدار آن است تا جوانان قبل از ازدواج، در جریان ملاقاتهای خود یارانشان را ببوسند.

در مقابل، مدینه، خانم دیگری گفت که قبل از عروسی با شوهر آینده اش ملاقات انجام داده و او را دوستانه بوسه کرده است. مدینه می گوید که "بگذار جوانان نخستین بوسیدنهای یارشان را برای شب نخستین عروسی باقی گذارند."

به عقیده برخی از محققان بوسه برای سلامت انسان فایده زیادی دارد! پس دوستان عزیز، از این عمل نیک که با احساسات طبیعی انسان همراه است، بهره برید!

سلامت باشید و پدرووود!!!