برنامه تفریحی تاجیکی، 17 ژوئیه

محتوای برنامه این هفته:

صحبتی با بهادور احمدشاه اف، استاد رقص از ناحیه اشکاشیم بدخشان؛

و صحبت با ابوبکر و پسرش شهرام، آوازخوانهای گروه "انیس"

آمادگی های داوطلبان به امتحانات ورودی به دانشکده و دانشگاهها.

رقص بدخشانی

بهادر احمدشاه اف، مسئول یک مرکز فرهنگی در ناحیه اشکاشیم بر این باور است که رقص مردمی در بدخشان بتدریج از میان می رود.

وی می گوید که تنها کم اندر کم جوانانی امروز زیر نوای موسیقی بدخشانی رقص زیبای بدخشانی را اجرا کرده می توانند. به نظر او، جای این رقص را رقصهای اروپایی اشغال نموده است.

Image caption بهادر احمدشایو با شاگردانش

آقای احمدشاه اف می گوید: "در دوام چند سال که این مرکز فعالیت می کند، ما جوانان زیادی را به موسیقی مردمی تشویق کرده و در اکثر آزمونها و جشنواره هایی که در ناحیه اشکاشیم و استان بدخشان برگزار می شود، مقام اول را کسب کردیم."

سال گذشته دستپروردگان مرکز فرهنگی جماعت دهات ورنگ در آزمون "عندلیب" و آزمون گروههای مردمی زیر عنوان "بوی جوی مولیان" در شهر دوشنبه جای اول را به دست آورده اند.

آقای احمدشاه اف می گوید هنر رقص مردانه را او از استادش گلخانبیک فیض الله بیکف، رقصنده شهرتیار از ناحیه اشکاشیم، آموخته است.

سال 2002 بهادر در هیات هنرمندان تئاتر مردمی مهربان نظرف شهر خاروغ در چند کشور اروپایی، از جمله انگستان، فرانسه، آلمان، پرتغال، هنرنمایی نموده و در میان تماشاچیان محبوبیت ویژه ای کسب نموده است.

آقای احمدشاه اف می گوید: "رقص مردانه در مناطق مختلف بدخشان اصول اجرای مختلف دارد و رقص مردانه اشکاشیمی با حرکتهای ضرب پا و حرکتهای دست با رقصهای دیگر فرق می کند."

در ناحیه اشکاشیم بهترین داننده و اجراکننده رقص مردانه اشکاشیمی استاد رقص شادروان گلخانبیک فیض الله بیکف شناخته می شد.

گروه "انیس" در مهمانی ما

در برنامه این هفته صحبتی داریم با ابوبکر، آوازخوان گروه "انیس" و پسرش شهرام، آوازخوان جوان گروه "انیس".

گروه "انیس" در سال 1986 تاسیس شد و پنج برادر، داستان عزیز، رهبر گروه، قیس الدین عزیز، ویس الدین عزیز، ابوبکر عزیز و ذوالفقار عزیز اعضای این گروه بودند.

Image caption شهرام ابوبکر

زمانی گروه "انیس" خیلی شهرتیار بود و میان هوادارانش در سراسر کشور با برنامه های کنسرتی هنرنمایی می کرد و ترانه های این گروه در جشنهای عروسی هواداران زیادی داشت.

اما طی چند سال اخیر اعضای گروه کم فعالیت می کردند و تا اندازه ای از یادها دور ماندند.

Image caption ذوالفقار عزیزف

آقای عزیز در این باره می گوید: "البته گروه انیس با همان تیم قبلی خود فعالیت می کند، اگرچه چندان نظررس هم نباشد. علاوه بر این، جوانان، فرزندان پنج برادران که به آوازخوانی علاقمندی زیادی دارند، شامل گروه هستند و در یکجایگی چند آلبوم آهنگهایشان را ضبط نموده اند و هواداران خود را پیدا کرده اند."

Image caption ابوبکر عزیزف

شهرام ابوبکر تازه به آوازخوانی شروع کرده و نخستین آلبوم آهنگهایش را در همکاری با گروه "انیس" منتشر کرده است. شهرام می گوید: "از اوان کودکی همیشه آرزو می کردم که مثل پدرم و عموهایم آوازخوان باشم و بعد با ضبط نخستین آهنگم با کمک پدرم که آن زمان هفت سال داشتم، آرزوی آوازخوان شدن در دلم بیشتر شد."

Image caption شهرام

"آهنگی که مرا به هوادارانم معرفی کرد، آهنگ 'فرشته جان' بود و توسط همین آهنگ من توانستم به دل هواداران خودم راه یابم. موسیقی این آهنگ از فیضعلی عمرف، آهنگساز، و شعر از خلق است.

آمادگی برای امتحانات ورودی

آمادگیهای داوطلبان امسال برای امتحانات ورودی به دانشکده ها و دانشگاههای کشور ادامه دارد.

نخست در صحن دانشگاه دولتی تاجیکستان در باره آمادگی داوطلبان امسال به این دانشگاه با چند تن صحبت داشتم. این صحبتها حاکی از آن بود که بیشتر داوطلبان در باره نتایج امتحانهایشان خوشبین نبودند.

در همین حال، برخی از والدین داوطلبان می گویند که هرچند فرزندان آنها برای امتحان ورودی از لحاظ تحصیل به طور جدی آماده هستند، اما این والدان به نتایج موفق امتحانات فرزندان خود باور کمتر دارند.

چنین به نظر می رسد که داوطلبان ناوابسته از این که با چه راهی دانشجو می شوند، در بیشتر موارد به رشته های اقتصاد، حقوق و زبانهای خارجی، بخصوص زبان انگلیسی علاقه دارند.

طی چند سال اخیر به علاوه زبان انگلیسی خواهشمندان آموزش زبان چینی نیز افزایش بسیار داشته است زیرا به باور مردم، در این عرصه ها می توان در آینده جایهای کار پر درآمد به دست آورد.

یکی از مساله هایی که والدین داوطلبان از آن ابراز نگرانی می کنند، کمیته تحصیل در گروههای شرط نامه ای است. در این گروهها دانشجویان طبق شرط نامه سالیانه به فاکولته مبالغ هنگفتی پرداخت می کنند.

اما آنهایی که امکانات مالی بیشتری دارند، فرزندانشان را برای تحصیل به خارج از تاجیکستان روان می کنند. در حال حاضر شمار زیادی از دانشجویان تاجیک در کشورهای خارجی، بویژه در اروپا و آمریکا و هند تحصیل می کنند.

zevarshoh@bbc.tj