'چاله' و 'تهرون' به جشنواره منتقدان ونیز راه یافتند

Image caption "تهرون" اولین ساخته بلند نادر تکمیل همایون است

"تهرون" ساخته نادر تكميل همايون و "چاله" به كارگردانى على كريم در شصت و ششمین دوره جشنواره سینمایی ونیز و در بخش هفته منتقدان به نمایش درخواهند آمد.

بابك كريمى يكى از تدوين گران ايرانى سرشناس در ايتاليا، كه به عنوان مشاور سينماى ايران در جشنواره هاى ايتاليا فعالیت می کند و جزو هياتى است كه انتخاب فيلم از سينماى ايران براى جشنواره ونيز را به عهده دارد در رابطه با انتخاب فيلم "تهرون" ساخته نادر تكميل همايون و "چاله" ساخته على كريم به بخش فارسى راديو بى بى سى گفت: "دو فيلم كاملا متفاوت با هم هستند كه هر دو نمايانگر نسل جديدى هستند كه در ايران در حال رشد است و به نحوى تكليف خود را از پدران سينمايى شان جدا كرده اند. آنها با دوربين ديجيتال و خيلى مستقل در حال ساختن آثارشان هستند."

بابك كريمى افزود: " فيلم آقاى تكميل همايون در بخش مسابقه هفته منتقدان حضور دارد و فيلم آقاى كريم در بخش ويژه اختتاميه همان بخش است. هر دو فيلمساز همزمان با تمام فيلم اولى هاى تمام بخش هاى جشنواره ونيز براى جايزه 'شيرطلاى فردا' رقابت مى كنند."

آقاى كريمى همچنين در رابطه با روند تغييرات سينماى ايران از سال گذشته تا كنون، بر اين باور است كه تحولات زندگى روزمره ايران در سينما هم بازتاب يافته است.

Image caption بابک کریمی: دو فیلم نمایانگر نسل جدید هستند که در ایران در حال رشد است

او مى گويد: "بطور غريبى همان اتفاقى كه اين روزها در خيابانها در حال وقوع است، در سينماى ايران رخ داده است."

"يعنى تقريبا ۹۰ درصد فيلم هايى كه امسال به جشنواره معرفى شده اند، همه دچار يك التهاب درونى و نمايشگر همين نسلى هستند كه الان در خيابانها حضور دارند."

او با يادآورى فرايند طولانى توليد فيلم و اينكه آنچه اكنون در سينما منعكس مى شود حاصل انديشه هايى است كه كار براى متصور كردن آن يك سال قبل آغاز شده، مى گويد: "اين موج قبل از آنكه به خيابان بيايد از سينما رد شد... به هر حال سيرى بود كه نمى شد جلوى آن را گرفت."

"با در نظر گرفتن اينكه اين نسل به نحوى در سينماى نوين ايران پنهان بود و اينكه الان انقدر شديد و با فيلم هاى مختلف، قشرهاى اجتماعى مختلف در اين فيلم ها نشان داده مى شوند نشانه اين است كه تحول خيلى اساسى تر است."

نادر تکمیل همایون: نام فیلم در ابتدا 'تهرون' نبود

Image caption نادر تکمیل همایون در حال کار

فيلم "تهرون" ساخته نادر تكميل همايون يكى از دو فيلم راه يافته به جشنواره سينمايى ونيز است. آقاى تكميل همايون پيش از اين مستند بلندى با عنوان "ايران، يك انقلاب سينمايى" را ساخته است. اين مستند توسط شبكه آرته فرانسه تهيه شده بود."تهرون" عنوان اولين فيلم بلند داستانى اين كارگردان است.

نادر تكميل همايون مى گويد "تهرون" فيلمى با مضمون اجتماعى است درباره كلان شهر تهران.

"اسم اين فيلم بى مورد تهرون گذاشته نشده است. فيلم تهرون در ابتدا اسم ديگرى داشت، اما در نمايش هاى آزمايشى كه در پاريس گذاشتيم، در واكنش ها گفته مى شد ما تهرانى را در اين فيلم مى بينيم كه عادت نداشتيم در فيلم هاى ديگر ايرانى ببينيم."

"داستان فيلم، داستان جوانى ۲۸ ساله به نام ابراهيم است كه به اميد رهايى از بيكارى به شهر تهران مى آيد، اما متوجه مى شود كه شايد امروزه بهترين راه براى كسب درآمد، نوعى گدايى در كنار خيابان باشد."

"ابتداى فيلم داستان اين فرد را نشان مى دهد كه نوزادى را هم كرايه كرده و با آن در خيابان ها به تكدى مشغول است."

همه عوامل فيلم "تهرون" به غير از بازيگران، طراحى صحنه و صدابردار فرانسوى هستند.

جداى از اين تجربه اين اولين بار است كه نادر تكميل همايون در ايران فيلم مى سازد.

"تجربه ساختن در ايران براى من تجربه جديدى بود."

"من تابحال دوربينم را در ايران نكاشته بودم. يك سرى ايده‌آل هايى داشتم و فكر مى كردك يك سرى كارهايى را مى شود در ايران كرد كه طبعا متوجه شدم ساختار فيلمسازى در ايران با فرنگ متفاوت است، اما در عين حال آزادى ها، رفاه و دوستى هايى در ايران پيدا مى شود كه كار را راحت مى كند."

Image caption صحنه ای از فیلم تهرون

"من [در اين فيلم] وارد ژانر شهرى سينماى ايران شدم؛ ژانرى كه قبلا داريوش مهرجويى در فیلم "دایره مینا"، يا فريدون گله در فیلم "کندو"، و يا فیلم های امير نادرى "خداحافظ رفیق" و "تنگنا" آن را کار کرده بودند. من علاقمند بودم دوباره اين ژانر را احياء كنم."

آقاى تكميل همايون مى گويد بودجه فيلم اين امكان را به او نمى داد كه با ستاره هاى سينماى ايران كار كند.

"آنها رقم هاى بسيار بالايى طلب مى كردند و به شكل و شمايل فيلم من هم نمى خورد كه از اينها استفاده كنم. براى بعضى از نقش ها دوستان عزيزى كمكم كردند، آقاى آتيلا پسيانى، آقاى پژمان بازقى كه نقش هاى كوچك ولى مهمى را ايفاء كردند، اما برخى بازيگران فيلم در اولين تجربه حرفه اى سينمايى بلند خود شركت داشتند."

آيا فيلم هاى ديگرى از سينماى ايران به ۶۶ امين جشنواره سينمايى ونيز راه پيدا خواهند كرد؟

بابك كريمى: "من خيلى اميدوارم، اما هنوز تمام فيلم ها بازبينى نشده اند."

جشنواره بين المللى سينماى ونيز از دوم ماه سپتامبر كار خود را آغاز خواهد كرد و به مدت ده روز ميزبان اهالى سينما و علاقمندان به آن خواهد بود.