خانه موسیقی: افترا به شجریان گستاخی به همه ایرانیان اهل علم و فرهنگ است

هيئت مديره خانه موسيقی نسبت به "هتک حرمت" محمدرضا شجريان، خواننده موسیقی سنتی ایرانی در برخی رسانه ها، بيانيه ای صادر كرد.

در این بیانیه آمده است که مردم ایران بار دیگر "شاهد هتاکی برخی قلم به دستان مغرض به اهالی فرهنگ بودند." و بستن افترا به آقای شجریان را "اهانت و گستاخی به همه ایرانیان اهل علم و فرهنگ" دانسته شده است.

در بخش دیگری از این بیانیه آمده است که خطاب قرار دادن محمدرضا شجریان که ریاست شورای عالی خانه موسیقی را برعهده دارد، به عنوان "مهره استعمار و وطن فروش اتهام بزرگی است که نه تنها ایشان و دیگر اعضای برجسته این شورا، بلکه شان وجايگاه طیف گسترده ای از شاگردان، هنرجویان و همچنین هزاران عضو نهاد مدنی خانه موسیقی را نیز ملکوک کرده و موجبات رنجش ومشوه جلوه دادن فعالیت های فرهنگی این نهاد را فراهم آورده است."

در بیانیه خانه موسيقی نامی از رسانه خاصی برده نشده ولی احتمالا اشاره ای دارد به مقاله ای که روزنامه کیهان در شماره روز دهم تیرماه خود چاپ کرد و در آن به رفتار آقای شجریان در وقایع پس از انتخابات انتقاد کرد.

در این مقاله با عنوان "یاران را چه شد" به قلم ایرج نظافتی، از آقای شجریان انتقاد شده که چرا از صدا و سیما خواسته است که تصنیف هایی که آقای شجریان از آنها به عنوان سرودهای میهنی خود یاد می کند، از این رسانه پخش نشود.

او پس از اینکه در نامه ای اعتراض آمیز به عزت الله ضرغامی، رئیس سازمان صدا و سیما خواهان منع پخش آثارش از این رسانه شد، در گفت و گویی با بی بی سی فارسی گفت: "در شرایطی که مردم در بهت و حیرت هستند و به گفته آقای احمدی نژاد، خس و خاشاک به حرکت در آمده اند، صدای من در صدا و سیما جایی ندارد. صدای من صدای خس و خاشاک است و همیشه هم برای خس و خاشاک خواهد بود."

روزنامه کیهان در واکنش به این گفته های آقای شجریان خطاب به او نوشت : "آيا مي دانيد چه اقشاری از ملت ايران را با همين مصاحبه با بی بی سی و موضع گيری عليه آقای احمدی نژاد از خود رنجانده ايد؟"

در پی انتشار این مقاله در روزنامه کیهان، وکیل محمدرضا شجریان اعلام کرد که موکلش از روزنامه کیهان شکایت کرده است.

مطالب مرتبط