برنامه تفریحی تاجیکی، 31 ژوئیه

در این برنامه مطالبی فرهنگی، روزشی و مربوط به آموزش و پرورش جوانان تاجیک داریم. و خبرهایی خرد و ریز از کشورهای همسایه.

شف شف نکنیم و شفتالو گویم:

بدخشان تاجیکستان هفته گذشته میزبان یک جشنواره فرهنگی و زیست محیطی به عنوان "بام جهان" بود.

دادگاه اقتصادی شهر دوشنبه قبل از آغاز امتحانات ورودی به دانشگاهها، فرمان وزیر آموزش و پرورش در باره متوقف کردن قبول اسناد داوطلبان به دانشگاه فن آوری جدید و ارباطات را بی اعتبار اعلام کرد.

کشته شدن ندا آقاسلطان در تهران در جریان راهپیمایی های اعتراضی به نتایج انتخابات ایران باعث ایجاد و نشر دهها کلیپ و آهنگ هایی به یاد ندا و کشته شدگان دیگر حوادث این کشور در صفحات اینترنتی شده است.

جشنواره "بام جهان" در خاروغ

روز شنبه 25 ژوئیه در باغ مرکزی شهر خاروغ، مرکز استان بدخشان، جشنواره فرهنگی و زیست محیطی "بام جهان" برگزار شد. در این جشنواره نمونه هایی از هنرهای دستی مردم منطقه به نمایش گذاشته شد.

به گفته مسئولان جشنواره، گسترش روابط فرهنگی و تحکیم مناسبات دوستانه در میان خلقها، معرفی، احیا و رشد هنرهای مردمی، جلب توجه مردم به مسائل زیست محیطی و تشویق آنها به حفظ محیط زیست از اهداف اصلی این جشنواره بوده است.

آندره فابیون، یکی از مسئولان سازمان همکاریهای فنی آلمان در خاروغ در این باره گفت "این جشنواره هماهنگی طبیعت و فرهنگ را نشان می دهد. کاری که ما همراه با برنامه توسعه مناطق کوهستان صندوق آقاخان در اینجا انجام می دهیم، این است که تعدادی از اشیا را در اینجا به نمایش گذاشته ییم. این اشیا به مردم راههای استفاده درست از منابع طبیعی را نشان می دهند. استفاده بهتر از طبیعت باید یک جزء فرهنگ مردم باشد."

غزل محمدیار مهمان این محفل از اداره آموزش و پرورش ولوسوالی اشکاشیم افغانستان بود. وی گفت هنرهایی که در جشنواره "بام جهان" به نمایش گذاشته شدند، برایش خیلی جالب و مهمتر از همه آموزنده بوده است.

علی امان کوجالی، یک مسئول امور سیاحی و فرهنگی وابسته به صندوق آقاخان، به عنوان یک هنرمند از شمال پاکستان در جشنواره "بام جهان" ترانه هایی را با زبانهای وخی و دری تقدیم هواداران هنر گرداند.

شرکت کنندگان در جشنواره همچنین از هنر گروههای موسیقی "سزگین" و "اوستتشاکرت" قزاقستان و قرقزستان نیز بهره مند شدند. نمونه هایی از آهنگهای مردمی قرقیز و قزاق در جشنواره خیلی مورد استقبال قرار گرفت.

واکنشهای هنری به حوادث سیاسی

از رویدادهای مربوط به فرهنگ کشورهای همزبان هم خبری داریم. دو فیلمسار ایرانی که صبح روز پنجشنبه به همراه گروه دیگری از فیلمسازان و مستند سازان برای گذاشتن گل بر مزار کشته شدگان حوادث اخیر به بهشت زهرا، گورستان عمومی تهران، رفته بودند، بازداشت شده اند.

گفته می شود، عده دیگری از شرکت کنندگان مراسم بزرگداشت چهل روز از درگذشت ندا آقاسلطان و دیگر کشته شدگان روز 20 ژوئن نیز بازداشت شده اند.

آن چه در این رابطه در برنامه مرور کردیم این بود که کشته شدن ندا آقاسلطان 27 ساله باعث ایجاد و نشر دهها کلیپ و آهنگها به یاد وی و کشته شدگان دیگر حوادث اخیر ایران در صفحات اینترنتی شده است. پاره هایی را از این آهنگها را می توانید در برنامه گوش کنید.

باید گفت که واکنش کاربران اینترنت در ایران به حوادث سیاسی از طریق وبلاگ نویسی و نشر تصاویر مختلف در اینترنت از ویژگیهای مردم، بخصوص جوانان ایران است که در کشورهای دیگر مانند تاجیکستان نسبتا کمتر مشاهده می شود.

دادگاه فرمان وزیر را رد کرد

دادگاه اقتصادی شهر دوشنبه فرمان وزیر آموزش و پرورش در باره متوقف کردن قبول اسناد داوطلبان به دانشگاه فن آوری جدید و ارتباطات را بی اعتبار کرد.

تصمیم دادگاه اقتصادی که روز پنجشنبه 30 ژوئیه، پس از بررسی شکایت مسئولان این دانشکده به نفع شاکیان حل شد "نمی تواند مورد شکایت استینافی قرار بگیرد."

هفته ای قبل هیاتی از استادان این دانشکده در نشستی مطبوعاتی نارضایت خود را نسبت به فرمان عبدالجبار رحمانف، وزیر آموزش و پرورش تاجیکستان ابراز داشته بوده اند.

این فرمان در حالی به دانشگاه فن آوری جدید و ارتباطات داده شده بود که مهلت قبول اسناد داوطلبان در دانشگاههای کشور به پایان می رسید و بیش از 400 داوطلب که اسناد خود را به این دانشگاه، که گفته می شود تحصیل در آن در مقایسه با دانشگاههای دولتی ارزانتر است، سپرده بودند.

مسئولان دانشکده ادعا داشتند که فرمان وزیر آموزش و پرورش در باره متوقف کردن قبول داوطلبان به این دانشگاه اعتبار قانونی ندارد.

صبح روز پنجشنبه، صحن دانشگاه فن آوری جدید و ارتباطات واقع در شهر دوشنبه محل تجمع والدان معترض داوطلبانی بود که اسناد ورودی فرزندان خود را به این دانشگاه تا ارسال فرمان لغوشده وزارت آموزش و پرورش تسلیم کرده بودند.

ارزیابی شاکرجان حکیمف، حقوقدان و استاد دانشکده حقوق که از منتقدان سیستم عدالت دادگاهی در تاجیکستان است، غیرمعمولی بود. وی گفت: "تصمیم دادگاه در رابطه با عریضه دانشکده ما از آن گواهی می دهد که واقعا علامتهای عدالت دادگاهی در تاجیکستان وجود دارد."

امروز و فردای فوتبال تاجیک

روز سه شنبه میدان فرونزه شهر دوشنبه محل بازی دوستانه فوتبالبازان تیم "ریگر تاداز" شهر ترسونزاده و "لوکوموتیو" مسکو بود.

گفته می شود این بازی که به حساب مساوی 2 بر 2 انجام یافت، نه کم و نه زیاد 25 هزار تماشاچی داشته است! در این رابطه صحبتی داشتیم با همکارم مردان محمد در باره فوتبال.

ایشان از طرفداران دیرینه این نوع ورزش هستند و گفتند که پیوستن رستم رحمان، پسر رئیس جمهور، به صف فوتبال بازان "علامت به سطح بالا برداشتن فوتبال تاجیک" است.

به گفته آقای محمد، شرایط برای رشد فوتبال حرفه ای در زمان شوروی خیلی بهتر از امروز بود، زیرا ده ها مرکز آموزش فوتبال از سوی مربیان حرفه ای برای کودکان، نورسان و جوانان در 20 سال آخر بسته شده اند.

با این مطلب می رسیم به پایان برنامه تفریحی تاجیکی. می توانید درخواستها، پیشنهادها و یا انتقادهای خود را از برنامه مان به ایمیل ما zevarshoh@bbc.tj ارسال کنید.