به روز شده:  16:54 گرينويچ - دوشنبه 17 اوت 2009 - 26 مرداد 1388

چهلمین سالگرد وودستاک (1)

در ماه اوت سال 1969، حدود چهارصد هزار جوان در یک مزرعه تولید مواد لبنی در شهر نیویورک جمع شدند تا یک جشنواره موسیقی برپا کنند؛ جشنواره ای که با نام وودستاک در اذهان ماند و میراثش برای دنیای موسیقی راک، امروز نیز زنده و تاثیرگذار است.

حتی رگبار باران نیز نتوانست روحیه صدها هزار شرکت کننده این جشنواره پرشور و مهیج را خراب کند. رفتار خوب جوانان حاضر در این جشنواره، که برای چهار روز ادامه داشت، انگیزه ای شد برای هنرمند آمریکایی "جانی میچل، تا آهنگ کلاسیک خود را به نام وودستاک خلق کند.

روز یکشنبه (16 اوت)، هزاران نفر در کنسرتی که به یاد جشنواره وودستاک برگزار شده است، شرکت کرده اند. کنسرت روز یکشنبه در همان مکانی برگزار شد که چهل سال پیش برپا شده بود.

البته دیگر نقاط آمریکا و چند کشور دیگر به یاد وودستاک برنامه هایی مشابه برگزار کرده اند.

نام وودستاک مترادف شده است با نهضت ضد فرهنگ هیپی ها در اواخر دهه شصت میلادی.

در جشنواره وودستاک هنرمندان موسیقی های راک و عامیانه مانند جون بائز، جیمی هندریکس، هو و سانتانا شرکت داشتند. موسیقی شبانه روز و تقریبا برای 72 ساعت اجرا شد.

منتقدان این جشنواره در آن زمان آن را خجالت آور و کثیف خوانند و گفتند که خوراک شرکت کنندگان مواد مخدر بوده است و همین ثابت می کند که موسیقی راک اند رول برای همیشه موسیقی پست تری نسبت به سایر موسیقی ها خواهد بود.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.