برنامه تفریحی تاجیکی، 31 ژوئیه

چندی قبل نخستین نمایش فیلم "تقدیر" در تالار سینمای کاخ جامی بزگراز شد. شهناز کاملزاده، نویسنده فیلم نامه و اسلم یادگارف، کارگردان آن، این هفته مهمان برنامه تفریحی بودند. فیلم "تقدیر" از دو جوان صحبت می کند که برای رسیدن به وصال همدیگر دشواری های زیادی را پشت سر می گذارند. پیام فیلم این است که عشق حقیقی هیچ گاه نمی میرد.

جالب این جاست که به گفته شهناز کاملزاده، تیم کارمندان فیلم به دلیل دوستداری سینما رایگان کار کرده اند. وی می گوید: "نه بازیگران و نه نواربرداران این فیلم حقوق دریاقت نکرده اند. تها محبت و دلبستگی به سینما بود که ما را با هم متحد کرد تا یک فیلم جالب تولید کنیم."

وی افرود: "حتی روز هایی بودند که غذا نمی خوردیم، در محل نوار برداری نان می آوردیم و به کار خود ادامه می دادیم. به نظر من ما جوانان با استعداد زیادی داریم ولی شرایط ندارند استعداد خود را رشد دهند."

به گفته وی مشکل دیگر برای فیلم سازان تاجیک این است که ساخته های آنها به دلیل نبود سالن های سینما پولی را که برای ساختن فیلم مصرف شده، پس نمی گرداند، چه برسد به تولید در آمد. مردم هم کمتر به رفتن به سینما ذوق دارند. همه در خانه دی وی دی می بینند."

"بدبختی دیگر فیلم سازان این است که در تاجیکستان نسخه های همه گونه فیلم ها به طور غیر قانونی در دی وی دی فروشی ها به فروش می رسند."

مشکلات معلولان و آسیب دیدگان از مین

اکثر آسیب دیدگان از مین در تاجیکسیتان را جوانان تشکل می دهند. از ۱۰ تا ۲۰ اوت سال جاری این جوانان در "خرنگان"، آسایشگاه واقع در دره ورزاب، جمع آمدند.

مسولان مرکز مین روبی و هلال احمر تاجیکستان و سازمان های غیر دولتی "اوستا" و "هماهنگسازی جهان" برای آنها در این آسایشگاه اردوگاه تفریحی ای برای ۱۰ روز سازمان داده اند. مقامات ولایت سغد حمایت مالی اینطرح را بر عهده داشتند.

در این اردوگاه نه تنها وسایل تفریح بلکه معاینه پزشکی افراد آسیب دیده از مین نیز فراهم شده بود. اسدالله ذکر خدایف، رئیس انجمن معلولان شهر دوشنبه گفت که مشکل اصلی که معلولان در تاجیکستان همه روزه با آن رو به رو می شوند، در دسترس نبودن شرایط برای رفت و آمد در خیابان ها است. وی افزود: "نه ساختمان های قبلی و نه ساختمان های جدید در این کشور شرایط معلولان را در نظر نمی گیرند. باید راهروهای ویژه برای معلولان ساخته شوند."

برخی از جوانان آسیب دیده از مین در این اردوگاه همصحبت برنامه تفریحی شدند و از مشکلات خود صحبت کردند. غنی بیک یکی از آنهاست. وی می گوید: "من در نزدیک مرز ازبکستان با مین برخورد کردم. قبل از این کسی نمی دانست که در آن منطقه نیز مین ها جا گذاشته شده باشد."

محمد علی می گوید در سال ۱۹۹۳ در رستای آنها جنگ میان نظامیان حکومتی و مخالفان ادامه داشت و در نزدیک منزل وی یک ترکش به او اصابت کرد و او را از قوه باصره (بینایی) محروم ساخت.

وی از مرکز مین روبی تاجیکستان ابراز سپاس کرد که برایش دو سر گسفند و سال قبل سه آیله زنبورعسل گرفت. وی افزود: "باز با کمک آنها امروز در آسایشگاه هستم. یگانه خواهشی که از دولت دارم، زیاد کردن حقوق بازنشستگی معلولان است، زیرا ماهانه کنونی ما به یک کیسه آرد نمی رسد."

روز بین المللی جوانان

در هفته ای که گذشت از روز بین المللی جوانان که با ۱۲ اوت مصادف هست، در بسیاری از کشور های جهان تجلیل شد.

به این مناسبت صحبتی داشتیم با کبیر جوره اف، معاون رئیس اتحادیه جوانان تاجیکستان که همزمان معاون رئیس کمیته جوانان دولت تاجیکستان است.

به باور آقای جوره اف در تاجیکستان نیازی برای تاسیس سازمان مستقل جوانان وجود ندارد، زیرا به گفته او سیاستهای دولت در رابطه با جوانان در چهارچوب فعالیت های کمیته دولتی جوانان و اتحادیه آنها "به خوبی اجرا می شود".