فوتبال دختران افغان در آپارات

"دختران افغان می توانند شوت کنند"، نام فیلمی است که این هفته در برنامه آپارات به نمایش در می آید.

برنامه آپارات روز های پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود. این برنامه را می توانید به طور زنده از طریق وبسایت فارسی بی بی سی نیز تماشا کنید.

این برنامه سه شنبه بعد هم در همین ساعات ها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند.

درباره فیلم

" دختران افغان می توانند شوت کنند"، به ماجرای تشکیل تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در دوران بعد از سقوط طالبان می پردازد. این فیلم تصویری است از زندگی چند دختر نوجوان و جوان افغان که به عضویت تیم ملی فوتبال دختران افغانستان در آمده اند . این دختران کسانی هستند که با شکستن موانع موجود در جامعه سنتی می کوشند توانایی هایشان را در بازی فوتبال اثبات کنند. این فیلم با تمرکز برروی چند بازیکن، تلاش های بازیکنان این تیم را در جریان دوران آماده سازی برای حضور در اولین تورنمنت بین المللی را به تصویر می کشد.

درباره کارگردان

بهاره حسینی کارگردان این فیلم ، مستندساز ایرانی مقیم لندن است . او که 31 ساله است و تاکنون دوفیلم درباره افغانستان ساخته است . فیلم دیگر به مساله مواد مخدر در افانستان می پردازد . خانم حسینی دانش آموخته معماری و همنطور ویدیو و تلویزیون است

ويژگی فیلم:

فیلم تلاش می کند تصویری متفاوت از زندگی زنان در افغانستان و همین طور نقش نهادهای غیر دولتی در این کشور را ارایه دهد. فیلمساز کوشیده تا ضمن تمرکز بر تلاش دختران افغان برای بازی فوتبال ،

محیط و بستر اجتماعی را که این دختران در آن پرورش پیدا کرده اند و همینطور محافظه کاری بخشی از جامعه و دولتمردان در پذیرش حضور زن در عرصه های ورزشی را به تصویر بکشد. فیلم از موضوع بکر و جذابی برخورداراست، اما به نظر میرسد که به ویژه در تدوین ساختار منسجمی پیدا نکرده است .

مروری بر فیلم دسیسه در کابل و گزیده ای از نظرات بینندگان

این فیلم داستان دو نفر آخرین یهودیان باز مانده در افغانستان است.

. دیگر یهودیان افغانستان را ترک کرده اند. این دو در یک کنیسه قدیمی ، جایی که در گذشته محل پرستشگاه یهودیان در کابل بوده به عنوان همسایه زندگی می کنند. اسحاق لوی ، همسایه بزرگتر در طبقه هم کف زندگی می کند و زندگی اش را از طریق دعا نویسی برای همسایه های مسلمانش می گذراند . زبولان یهودی میان سالی است که در طبقه بالا زندگی می کند و از طریق تولید و فروش مشروبات به افغان ها گذران زندگی می کند.

این دو همسایه رابطه اصلا خوبی با همدیگر ندارند و همدیگر را به عنوان خیانت ها و نیرنگ ها علیه همدیگر متهم می کنند .

دن الکسی کارگردان فیلم در سال 1961 در رومانی متولد شده است و فعالیت هنری خود را از سال1990 در زمینه صدا برداری آغاز کرد. فیلم دسیسه در کابل که در سال 2006 ساخته شده ، به عنوان دومین تجربه کارگردانی دن آلکس است.

گزیده نظرات بینندگان:

سیاوش

فیلم بسیار جالب و دیدنی بود . زندگی دو یهودی در کنار هم اما با تضادی فراوان . شیوه زندگی این دو یهودی به فیلم جذابیت بخصوصی داده بود اما چیزی که به اون اشاره نشد، گذشته این آدمها بود.

محسن از تورنتو

داستان این فیلم - با وجود اینکه من هرگز در زندگی کابل را ندیده ام - داستان خيلی آشنا و ملموس بود .

گویی این فیلم در همسایگي ما تهیه شده بود! به همین دلیل خیلي زود توانست فيلم با من ارتباط برقرار کند - با وجودی که به لحاظ درک زبان و ناکامل بودن زیر نويس کمی مشکل داشتم ، ولی باز این فیلم بخاطر نوع نگاهش و تفکر پشت آن توانست مرا به دنبال خود بکشدو جذب کند

مخصوصا شخصیت جذاب اسحاق، بعنوان يکی از هزاران هزار پیرمرد زنده دل و صميمی این دنیا ، در مقابل شخصیت زبلان.

از اینکه يک کارگردان رومانیایی توانسته بود تا این حد، در روابط پيچیده انسانهای غیر همزبان و هم فرهنگ خود وارد شود ، برای من جالب بود ، اما واقعیت اینست که کارگردان نتوانسته بود حق مطلب را در این مورد بخوبی ادا کند.

البته اعتراف میکنم موضوع بسیار عمیق و نشان دادن آن در هر جامعه ایی - مخصوصا جامعه ايی بیگانه - بسیار مشکل است

اما چند نکته : بحث اختلاف افراد، و قهر و آشتی آنها ، و قربان صدقه هم رفتن و دشنام دادنها ، ربطی به اعتقادات شخصی مثل یهودی و مسیحی و مسلمان ندارد که شما ( و تا اندازه ی خیلی کمتر کارگردان) در این فیلم اینگونه روی يهودی بودن اين دو همسايه تاکید داشتيد!!؟ اتفاقا دشمن های خیلي با هم دشمن بیشتر خصوصیا تشان مثل هم است .

شریعت همان لباس است که افراد برای جلوگيری از سرمای زمستان به تن میکنند و رنگارنگ بودن آنها طبیعی است و اختلافات آن قابل قبول و معقول هنرمند وظيفه دارد این احترام به شریعت های مختلف را در هنرش لحاظ کند نه اینکه این اختلافات را تخم بدبیني کند و به جامعه ی زمستان زده بپاشد

داستان فیلم داستان همه ماهاست . همه ما که در جوامع استبدادی و عاري از جريان آزاد اطلاعات زندگی میکنیم ، متاسفانه بر اساس ظن و گمان های بد و خوب ، مرغ همسایه را غاز ميدانیم و فکر ميکنیم که او با دشمن همکاری میکند و......

نیما از لندن

شاید یکی از بهترین فیلمها یی بوده که در آپارت دیدم و تنها انتقاد م پخش بیش از اندازه صحنه های [کوشر] کردن یا کشتن حیوانات [طبق آیین یهود] جلوی دوربین بود و با دیدن یک بار مفهوم می رسید و دلیل نداشت چندین بار شاهد این حرکت ناراحت کننده باشیم.

بصیر مجاب

مکالمات و زندگی در فیلم دسیسه در کابل واقعا جالب و جذاب بود. فارسی فیلم نزدیک به واقعیت بود و از همه مهمتر دخل و تصرف نداشتن این کارگردان رومانی در داستان این دو فرد یهودی بود.

آقا یا خانم موه

میخواستم بدانم چرا کارگردان نام این فیلم را "دسیسه در کابل" گذاشته بود؟ چه دسیسه اي؟

دسیسه از طرف دولتهای اقتدارگرا که همه افراد را با هم بدبین ميکنند؟

چون به نظر میرسد همه همسايه ها همينجوریند. مسلمان و يهودی ندارد. آیا به نظر کارگردان همه همسایه ها با هم در حال دسيسه هستند؟

به نظر ميرسد نام فیلم با محتوای فیلم مطابقت نداشت

منوچهر از کابل:

فیلم دیدنی و شگفت انگیز دسیسه در کابل را دیدم جالب بود