برنامه تفریحی تاجیکی، 21 اوت

مطالب برنامه این هفته:

دو برنامه کنسرتی شیرعلی جوره یف، آوازخوان ازبک در تاجیکستان؛

دستور منع جلب دانشجویان به جمع آوری پنبه؛

فعالیت تلویزیون "نورین" افغانستان در تاجیکستان.

کنسرت شیرعلی جوره یف

شیرعلی جوره یف، آوازخوان سرشناس ازبک، یکی از ترانه های بهترین خود را به یادداشت مادرش بخشیده است.

آقای جوره یف بعد از مدت طولانی به تاجیکستان آمد و دو برنامه کنسرتی، یکی در کاخ باربد و دیگری را در مرکز "وفا" برای دوستداران هنرش اجرا کرد.

مستحکم تنگی یاراوا، همکار بخش آسیای میانه رادیوی بی بی سی می گوید که آقای جوره یف بجز از اجرای این برنامه ها خودش نیز به تماشای دوشنبه و مناطق دیگر ابراز علاقمندی کرده است.

آقای جوره یف بعد از بازدید زیارتگاه یعقوب چرجی در حومه شهر دوشنبه به خبرنگاران گفته است: "در تاجیکستان، در همین جا زیارتگاه بسیاری از بزرگان، از جمله حضرت یعقوب چرخی، واقع است. و همچنین عزیزان دیگری که مردم تاجیک و ازبک آنها را می پرستند، هستند."

وی افزود: "ما ازبکها و تاجیکها از قدیم دوست و برادر و خویشاوند هستیم. من تا حال از جایهای زیبا منظر تاجیکستان، از ورزاب، حصار دیدن کردم و با استقبال گرم مردم روبرو شدم. من خیلی می خواستم باز به تاجیکستان بیایم و با مردم این سرزمین دیدار کنم. از برنامه های کنسرتی خیلی راضی هستم."

"دانشجویان از پنبه چینی آزادند!"

وزارت کشاورزی تاجیکستان در آستانه سال نو تحصیل به جوانان ارمغان خوبی اهدا کرد. منظورمان جوانانی است که در مدارس و دانشگاهها تحصیل می کنند و همه ساله از رفتن به پنبه چینی دل نگران هستند. وزارت کشاورزی امسال جلب آنها به پنبه چینی را منع کرده است.

همکارمان اسکندر فیروز می گوید که برخی از جوانان از این تصمیم وزارت خیلی خشنودند، اما عده ای نیز ناراضی از آنند که هم اکنون نمی توانند با راه جمع آوری پنبه پول دربیارند.

در دوران شوروی، دانشجویان از یک تا دو ماه برای جمع آوری پنبه به کلخوز و ساوخوزها می رفتند و از آموزش و پرورش در کنار می ماندند.

اما حالا به گفته رئیس جمهور تاجیکستان، "باید کشاورز کار خود را انجام دهد و دانشجو مشغول کار خود، یعنی تحصیل باشد."

در کنار ماندن دانشجویان و شاگردان مدارس از آموزش منجر به بیسوادی تعداد بیشتری از آنها شده است. از سوی دیگر، دولت تاجیکستان ظاهرا تلاش دارد از این پس به موازین جهانی حقوق بشر که کار اجباری را ممنوع می کنند، احترام گذارد.

اینترنت و جوانان

اعتیاد به اینترنت منجر به لت و کوب شدید پسر نابالغ در چین شده است. والدین پو لیئانگ 14 ساله او را برای مداوا از اعتیاد به اینترنت به یکی از اردوگاههای ویژه نابالغان معتاد به اینترنت فرستاده اند.

به بیمارستان افتادن پو آشکار ساخته است که کودکان در این اردوگاه معتادان به اینترنت از سوی رئیس اردوگاه و شاگردان وی مورد ضرب و شتم بی رحمانه قرار می گرفته اند.

اعتیاد کودکان به اینترنت مشکل دامنه داری در چین محسوب می شود. مادر پو نیز گفته است که پسرش وقت زیاد را در پای کامپیوتر می گذراند. حالا پسرش پس از لت و کوب در اردوگاه معتادان به اینترنت در یکی از بیمارستانها با مشکل کلیه و درد سینه بستری است.

چین دارای بیشترین تعداد کاربران اینترنت در جهان است که این تعداد 300 میلیون تخمین می شود و در این کشور اردوگاههای مخصوص برای مداوا از اعتیاد به اینترنت فعال هستند.

جنگ با مونا لیزا در لوور

در پاریس، یک زن روس پیاله سفالیی را به روی نقاشی مونا لیزا، نقاشی مشهور به قلم لئوناردو دا وینچی پرتافته است. به نقاشی ضرری وارد نشده است، چون با شیشه ضدگلوله ای پوشیده شده بود.

نماینده موزه لوور گفت که این حادثه در اوایل ماه اوت رخ داد. روس زنی که این اثر هنری را هدف قرار داد، نخست از سوی پلیس بازداشت شد و سپس به یکی از تیمارستانهای پاریس منتقل شد.

نقاشی مونا لیزا یک بار مورد دزدی قرار گرفت، باری هم یک تماشابین به روی آن اسید پاشیده بود و در مورد دیگر به روی این نقاشی سنگ پرتاب کرده اند. پس از اینها، تصمیم گرفته شد که این نقاشی زیر شیشه ضدگلوله ای نگاه داشته شود.

حقیقت مرگ مایکل جکسون

کنراد موری، پزشک مایکل جکسون، برای بار نخست پس از درگذشت این آوازخوان مشهور برای مردم سخنرانی کرده است.

وی که روز 25 ژوئن به هنگام توقف قلب مایکل جکسون در کنار وی بود، ثبت سخنرانی خود را در سایت "یوتیوب" جای داده است که در آن از طرفدارانش تشکر می کند. در این ثبت کوتاه وی گفت که حقیقت را گفته است و باور دارد که حقیقت پیروز خواهد شد.

اما آقای موری در قضیه مرگ جکسون به طور رسمی متهم محسوب نمی شود. هرچند وی در جریان تحقیق احتمال قتل دو بار از سوی پلیس بازپرسی شده است. وی تا این دم از صحبت با مردم خودداری کرده است.

اداره پزشک قانونی لس آنجلس گفته است که کار خود را برای مشخص کردن سبب مرگ مایکل جکسون انجام داده است، ولی نتایج آن را تنها پس از پایان تحقیق پلیس منتشر خواهد کرد.

تلویزیون "نورین" در تاجیکستان

در تاجیکستان از یک ماه پیش بدین سوی دفتر یکی از شرکتهای تلویزیوی افغانستان با نام "نورین" فعالیت دارد و ما هم رفتیم به مکان کارمندان آن تا در باره یکی از پهلوهای فعالیت این تلویزیون، یعنی تفریح، جوانان و فرهنگ صحبتی کنیم.

حیات الله کوهسار، رئیس نمایندگی شبکه رادیو تلویزیونی "نورین" در تاجیکستان، می گوید که حالا این شبکه همه روزه از حیات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این کشور "همزبان و همفرهنگ" گزارشهایی پخش می کند.

اما به گفته آقای کوهسار، شرکت آنها برنامه های فرهنگی، هنری و تفریحی را نیز از مد نظر به دور نمی ماند.

به گفته وی، پخش مصاحبه ها و ترانه های آوازخوانان سرشناس تاجیک توسط تلویزیون "نورین" افغانستان نیز در نظر است.

برای مثال آقای کوهسار می گوید، نازیه کرامت الله یکی از آوازخوانهای جوان تاجیک است که در تلویزیون آنها زود زود ظاهر می شود و تماشاچیان از ترانه های این آوازخوان خوششان می آید.

همچنین، ترانه های مقبول فرهاد دریا، آوازخوان سرشناس افغان در تلویزیون "نورین" صدا می دهد.

دو بانوی خبرنگار تاجیک برای فعالیت به این تلویزیون استخدام شده اند و ضمن ارائه گزارش در تلویزیون "نورین" با روسری ظاهر می شوند.

نیگینه عیسی، یکی از این بانوان است که می گوید مدتها قبل آرزو داشت که خبرنگار تلویزیون بشود. به گفته مسئولان، آنها منتظر رسیدن تجهیزات فنی هستند و با نسب این تجهیزات برنامه های زنده خود را از تاجیکستان پخش خواهند کرد.

عزیزان، امیدوارم برنامه ما پسند شما شده باشد. هرچه نباشد، با ما در تماس شوید!!! می توانید به ما نامه فرستید و پیشنهادهای خود را در مورد برنامه و کیفیت آن ارائه دهید.

تا برنامه آینده، بدرووود!!!