مسلمانان مالزی از حضور در کنسرت بلک آید پییز منع شدند

Image caption بلک آید پییز سال 2007 در مالزی کنسرت اجرا کرد

مسلمانان مالزی از رفتن به کنسرت گروه هیپ هاپ آمریکایی بلک آید پییز (لوبیا چشم بلبلی)، در کوآلالامپور منع شده اند چون این برنامه با حمایت مالی آبجوسازی "گینس" میسر شده است.

دولت مالزی گفته است که مالزیایی های غیر مسلمان می توانند در این کنسرت، که قرار است ماه آینده برگزار شود، حضور یابند.

مسلمانان مالزی، که در این کشور اکثریت جمعیت هستند، باید منطبق با قوانین اسلامی زندگی و مسائل خانوادگی و همین طور شخصی خود را حل کنند. این قوانین مصرف مشروبات الکلی را ممنوع می داند.

ماه گذشته یک دادگاه اسلامی در مالزی زنی مسلمان را که مشروب الکلی مصرف کرده بود به مجازات با ضربات ترکه در ملاء عام محکوم کرد البته اجرای این حکم به خاطر آغاز ماه رمضان به تعویق افتاده است.

کنسرت در مالزی

بلک آید پییز سال پر موفقیتی داشته است و وقتی در تفریحگاه سان وی لاگون در حومه کوآلالامپور به روی صحنه برود جمعیت زیادی به دیدن این گروه لس آنجلسی خواهد رفت.

اما مسلمانان اجازه ورود به این کنسرت را ندارند و به شرکت آبجوسازی گینس گفته شده است که هیچگونه تبلیغ نکند و در جریان کنسرت آبجو نفروشد.

Image caption تنبیه مسلمانان با ضربات ترکه در مالزی

مقام های وزارت فرهنگ مالزی گفتند که این برنامه معمولا به دلیل ارتباطش با مشروبات الکلی مجوز دریافت نمی کرده است اما وزیران مالزی اجازه داده اند که برگزار شود چون امیدوارند اجرای این کنسرت صنعت جهانگردی این کشور را تقویت کند.

منع شدن مسلمانان از حضور در این کنسرت در حالی مطرح شده است که مالزی اجرای قوانین اسلامی برای شصت درصد جمعیت این کشور را تقویت کرده است.

هفته گذشته نجیب رازق، نخست وزیر مالزی، برای حل مجادله ای که بر سر تنبیه شدن یک زن سی و دو ساله با ضربات ترکه پیش آمد، شخصا دخالت کرد.

این زن به دلیل مصرف مشروب الکلی به شش ضربه با چوب کوتاه در ملاء عام محکوم شده است.

بلک آید پییز در سال 2007 در مالزی کنسرت اجرا کرد که به روی هر کسی که علاقه داشت در این برنامه حضور یابد، باز بود.

سایر گروه های غربی که در این کشور برنامه اجرا کرده اند مجبور بوده اند برنامه های خود را با برخی تغییرات اجرا کنند تا انگیزه ای برای اعتراض گروه های اسلامی نشوند.

مطالب مرتبط