حضور پررنگ فیلمسازان ایرانی در جشنواره ونیز

بابک کریمی
Image caption بابک کریمی

شصت و ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز روز چهارشنبه ۲ سپتامبر با نمایش فیلم "باآریا" به کارگردانی جوزپه تورناتوره کارگردان پرآوازه ایتالیایی کار خود را آغاز می کند.

شیرین نشاط فیلمساز ایرانی مقیم نیویورک با فیلم "زنان بدون مردان" در بخش مسابقه با ۲۳ فیلم دیگر برای به دست آوردن شیرطلایی ونیز به رقابت خواهد پرداخت.

فیلمسازان ایرانی در این دوره از جشنواره بین المللی فیلم ونیز، قدیمی ترین جشنواره سینمای جهان، حضور پررنگی دارند.

به جز "زنان بدون مردان" ساخته شیرین نشاط که در بخش مسابقه حضور دارد، "تهرون" ساخته نادر تکمیل همایون و "چاله" ساخته علی کریم در بخش هفته منتقدان نمایش داده می شود.

رامین بحرانی فیلمساز ایرانی مقیم نیویورک یکی از داوران این بخش از جشنواره فیلم ونیز است.

حنا مخملباف نیز در بخش خارج از مسابقه فیلم "روزهای سبز" را به نمایش درخواهد آورد.

قرار است "سکوت میان دو فکر" ساخته بابک پیامی نیز در بخش حقوق بشر این جشنواره نمایش داده شود.

بابک کریمى یکى از تدوین گران ایرانى سرشناس در ایتالیا و جزء هیاتى است که انتخاب فیلم از سینماى ایران، براى جشنواره ونیز را به عهده دارد.

آقای کریمی در گفت و گو با بخش فارسی بی بی سی می گوید: "امسال شاهد پررنگ ترین حضور فیلم سازان ایرانی در تاریخ جشنواره ونیز هستیم."

البته در این میان فقط علی کریم از ایران در این جشنواره حضور دارد و بقیه فیلمسازان ایرانی از کشورهای دیگر به ونیز می آیند.

آقای کریمی همچنین معتقد است فیلمسازان ایرانی حاضر در شصت و ششمین دوره جشنواره فیلم ونیز هر چند در ایران زندگی نمی کنند اما هر کدام هویت خاص خود را دارند.

او همچنین سطح کیفی فیلم های کارگردانان ایرانی در این دوره از جشنواره ونیز را خوب ارزیابی می کند.

Image caption حنا مخملباف

یکی از فیلم هایی که در بخش خارج از مسابقه جشنواره فیلم ونیز به نمایش در می آید، فیلم "روزهای سبز" ساخته حنا مخملباف است. این فیلم اشاره مستقیمی به حوادث پس از انتخابات اخیر ریاست جمهوری ایران دارد.

حنا مخملباف می گوید برای اینکه بتواند درباره فیلم توضیح دهد، باید مروری بر تاریخ ایران در سی سال پس ازانقلاب داشته باشد. او می گوید: "مردم ایران سی سال پیش انقلاب کردند که به عدالت و آزادی برسند."

در بخش های جنبی جشنواره با نمایش فیلم "جنگ بزرگ" از ماریو مونیچلی، استاد سینمای کمدی ایتالیا تقدیر به عمل خواهد آمد.

از سوی دیگر به مناسبت صدمین سال تولد آکیرا کوروساوا، فیلمساز پرآوازه ژاپنی، میزگردی با حضور کارشناسان و منتقدان سینمای جهان به منظور تقدیر و ادای احترام به این فیلمساز برگزار می شود.

رئیس هیات داوران ۶۶ امین جشنواره بین المللی ونیز آنگ لی کارگردان تایوانی است. آقای لی در چهار سال گذشته دو بار موفق به دریافت شیر طلایی جشنواره ونیز شده است.

شصت و ششمین دوره جشنواره بین المللی فیلم ونیز پس از ده روز، دوازدهم سپتامبر به کار خود پایان خواهد داد.