برنامه تفریحی تاجیکی، 28 اوت

درود بی پایان از من، زرینه و همه همکارانم در دوشنبه و لندن!!!

برنامه تفریحی تاجیکی با شماست و برای شماست.

بخش اصلی برنامه امروز ما را مصاحبه با صاحبه دولتشاهوا، هنرمند باسلیقه و آوازخوان ترانه های مردمی و یا سنتی تاجیکی مردمان بدخشان، تشکیل می دهد.

همچنین در برنامه مطالب زیر را نیز داریم:

جوانان و آموزش و پرورش: صحبت با دانشجویان تاجیک که در کشورهای خارجی تحصیل می کنند.

همچنین از نخست نمایش فیلم تاجیک که گفته می شود، مطابق با استانداردهای بین المللی صنعت سینما نواربرداری شده است، اطلاع می دهیم.

با برنامه تفریحی تاجیکی باشید

عدم خواهش بازگشت به وطن

از اول پاییز تحصیل در دانشگاهها و مدارس همگانی در تاجیکستان آغاز خواهد شد و جوانان از تفریح دوباره بر می گردند به آموزش. امیدوارم تمام آمادگی را برای آغاز سال نو تحصیل گرفته باشید.

در هفته گذشته ملاقات دانشجویان تاجیک که در خارج از کشور تحصیل می کنند، با مسئولان کمیته جوانان و وزرات آموزش و پرورش تاجیکستان صورت گرفت.

در این ملاقات مسئولان گفتند که دانشجویان تاجیکستان باید بعد از تحصیل در دانشگاههای خارج از کشور برای کار به وطن بازگردند.

اما بسیاری از دانشجویان گفتند که مشکلات و ناامیدی نسبت به آینده برای بازگشت آنان به وطن مانع ایجاد می کند.

ملیکشاه نعمتف، رئیس کمیته جوانان گفت که تاجیکستان برای پیشرفت خود نیاز به متخصصان ورزیده دارد. و بیشتر امید دولت به جوانانی است که حالا در خارجه تحصیل می کنند.

آقای نعمتف از دانشجویان دعوت کرد که برای آینده کشورشان جهد بکنند. زیرا طوری که وی می گوید: "امروز ما باید آگاه باشیم که کشورمان با مشکلات روبروست. اما ما سازنده ایم و باید کشورمان را آباد کنیم. و این مسئولیت نزد شماست."

اما سبینه، دانشجوی دانشگاهی در قبریس که پنجاه دانشجوی تاجیک نیز با وی در آنجا تحصیل می کنند، می گوید که دشواریهایی هست که به سبب آن بیشتر جوانان تاجیک نمی خواهند بعد از فارغ از تحصیل شدن به وطن بازگردند.

سبینه می گوید: "البته من می خواهم به وطن بازگردم، اما زمانی که توانم در تاجیکستان شغل خوبی پیدا کنم. برخی از دوستانم که قبل از من به وطن بازگشتند، نتوانستند شغل موافق طبع دل و با حقوق یا معاش خوبی برایشان پیدا کنند. از این رو دوباره به خارج برگشتند و در آنجا شغل خوبی یافتند."

"قیام روز" در دوشنبه قیام کرد

هفته گذشته در شهر دوشنبه، در تالار سینمای جامی، نخست نمایش فیلم "قیام روز"، ساخته شرکت "تالکو منجمنت" دایر شد.

گفته می شود این نخستین بار از سال 1992 بدین سوی است که در تاجیکستان یک فیلم طبق استانداردهای بین المللی صنعت سینما نواربرداری می شود. تا امروز هر فیلمی که در این کشور تهیه می شد، در نوار تلویزیونی ضبط می شد.

مشکل این همه را تهیه کنندگان کمبود سرمایه عنوان می کردند. و همیشه از شیرمردان سرمایه گذار در تاجیکستان دعوت به آن می شد که برای تهیه فیلم حرفه ای سرمایه گذاری کنند. من هم در نخست نمایش فیلم شرکت داشتم.

رستم جانی، تهیه کننده فیلم، می گوید: "با تهیه این فیلم ما توانستیم سرمایه گذاران را متقاعد سازیم که استعدادها در وطن هستند، فقط به آنها اعتماد کردن لازم است. و هم اکنون گفته می توانم که در آینده نیز امکان دارد این افراد در سرمایه گذاری سینما سهیم باشند. حالا فیلم 'قیام روز' به جشنواره های بین المللی دعوت شده و ما امکان داریم که تاجیکستان را در خارجه معرفی کنیم."

ناصر سعیدف ، کارگردان فیلم "قیام روز"، می گوید که خوشنود است از آنکه اکنون می تواند با این فیلم در جشنواره های مختلف جهانی شرکت کند.

آقای سعیدف گفت: "مشکلات به هنگام نواربرداری فیلم زیاد بود. برای مثال، برخی از هنرمندان نخستین بار در سینما نقش می آفریدند و با آنها بیشتر باید کار می کردیم. ولی این مشکلات پشت سر شد."

باید یادآور شد که نصیبه شریفاوا نقش اصلی زن را آفریده است. این نخستین نقش نصیبه در سینما است و هنرشناسان می گویند که در صورت رشد صنعت سینما در تاجیکستان نصیبه یکی از هنرمندان موفق آن خواهد شد.

دلیر نظر، آهنگساز فیلم "قیام روز" است و گیئورگی دزالایف نواربردار فیلم.

یوری نظرف، هنرمند سرشناس روسیه، در فیلم نقش قهرمان اصلی مرد را ایفا کرد و فیلمنامه نویس "قیام روز" صفر حقداد همزمان چند فیلم را در تاجیکستان تهیه کرده است.

زنان و دختران "دفبزم" مردها را اجرا می کنند

چندی قبل در بدخشان بودم و این فرصت دست داد که با صاحبه دولتشاهوا، خواننده ترانه های مردمی، در ساحل رودخانه غوند صحبت کنم.

خانم دولتشاهوا می گوید که با گروه مردمی "نوای بدخشان" تقریبا به تمام کشورهای اروپایی سفرهای هنری انجام داده است.

صاحبه افزود: "بیشتر اروپاییان از ما برای آن که توانستیم با این جوانی موسیقی سنتی خویش را نگه داریم، عرض سپاس می کردند. در پاریس، در تئاتر "دلاویلی" ما برنامه کنسرتیی داشتیم که سپس آنها در استودیو آن را ضبط کرده و یک آلبوم منتشر کردند. این آلبوم نیز همنام گروه ما بوده "نوای بدخشان" نام دارد.

صاحبه می گوید با توجه به اینکه "دفبزم" آهسته آهسته از فرهنگ موسیقی مردمان بدخشان از میان می رود، تصمیم گرفته است که از میان زنان و دختران باسلیقه ولایت یک گروه آوازخوانان را تاسیس کند. هرچند به گفته وی، چنین نوع ترانه خوانی در بدخشان تنها در میان مردها معمول بوده است.

دفبزم نوعی از ترانه خوانی مردانه در بدخشان است که در مراسم عروسی، نوروز و محافل دیگر اجرا می شود. صاحبه اولین زنی بود که در برنامه کنسرت گروه "نوای بدخشان" این ترانه را اجرا کرد، زیرا تا آن زمان این ترانه تنها توسط مردها اجرا می شد.

صاحبه می گوید که می خواهد در آینده به هنگ کنگ سفر کند. وی همچنین تصمیم گرفته است که در فصل پاییز در استان بدخشان یک کنسرت خصوصی را اجرا کند.

امیدوارم از سایت ما خوشتان آمده باشد. اگر آره، به ما بنویسید. و اگر ضعفیتی هم بود، ما را در جریان گذارید. برای بهبودی برنامه هایمان به نظرها و پیشنهادات شما نیاز داریم.

پدرود!!!