طولانی‌ترین فیلم مستند تاریخ؛ یک روز از زندگی یک شهر

از ساعت شش بامداد روز پنجم سپتامبر کانال آرته (کانال فرهنگی مشترک آلمان و فرانسه) و چند کانال تلویزیونی دیگر پخش فیلم مستند بی سابقه‌ای را شروع کردند. پخش این فیلم ۲۴ ساعت طول می‌کشد.

درست یک سال پیش، در پنجم سپتامبر ۲۰۰۸ هشتاد تیم فیلمبرداری، شامل حدود ۵۰۰ فیلمساز و پژوهشگر و دستیار فنی در خیابان‌ها و محله‌های گوناگون برلین راه افتادند و از همه چیز فیلم‌برداری کردند. آنها در طول یک شبانه روز در نقاط مختلف شهر بیش از ۷۵۰ ساعت فیلم گرفتند.

اکنون پس از یک سال کار فنی، فیلمی ۲۴ ساعته فراهم آمده که یک شبانه روز از زندگی برلین را با جزئیات نشان می‌دهد. هدف آن بوده که فیلم توالی زمانی را از دست ندهد و یکپارچه ۲۴ ساعت از زندگی شهر را عرضه کند. این طولانی‌ترین فیلم مستند است که تا کنون برای تلویزیون تهیه شده و از چند کانال پخش می‌شود.

فیلم زندگی دهها نفر را نشان می‌دهد: از کارگران و دانشجویان و رفتگران گرفته تا سیاستمداران و گورکن‌های برلین! در کنار افراد گمنام، چهره‌های سرشناس هم در فیلم دیده می‌شوند، مانند دانیل بارنبوم رهبر ارکستر نامدار.

بلندپروازی یا جنون

در گذشته سینماگران بزرگی مانند آلفرد هیچکاک، فدریکو فلینی و آندرئی تارکوفسکی این آرزو را بیان کرده‌اند که در فیلمی بلند یک شبانه روز از زندگی یک شهر را نشان دهند. با فیلم "۲۴ ساعت برلین" این آرزو تحقق یافته است.

برخی در انتقاد از فیلم آن را یک طرح جنون‌آمیز و بلندپروازی بیهوده خوانده‌اند؛ اما سازندگان فیلم، که بیشتر آنها اهل برلین هستند، این فیلم را یک تجربۀ هنری تازه و نوعی ادای دین به شهر خود دانسته‌اند.

برلین یکی از شهرهای تاریخ‌ساز دوران معاصر است و زندگی آن "تماشایی" است. شهری است که نبردها و پیروزی‌ها و شکست‌های بیشمار دیده است. شهر بارها چراغان و بمباران شده است.

برلین از یک نظر در جهان یگانه است، زیرا نزدیک سی سال با دیواری قطور از وسط نصف شده بود. تا امروز در گوشه و کنار شهر هنوز بناها و یادبودهای دوران کمونیسم برجاست.

به علاوه برلین یکی از رنگین‌ترین شهرهای جهان است. در فیلم دهها زبان و ملیت رفت و آمد دارند.

لذت تماشای روزمره

فیلم نشان می‌دهد که زندگی روزمره‌ی انسان‌ها، نه تنها ملال‌انگیز نیست، بلکه جالب و دیدنی است. تهیه‌کنندگان درباره‌ی انگیزه‌ی تولید این فیلم گفته‌اند: «فیلم تاریخ یک روز برلین را نشان می‌دهد. یک روز کاملا عادی. در این روز هیچ اتفاق خاصی رخ نداده است. مردم بیدار می‌شوند و به سر کار می‌روند. با هم دوستی و دشمنی می‌کنند. دنیا می‌آیند و از دنیا می‌روند. اما این چیزها دیدنی است.»

درباره‌ی برلین تا کنون فیلم‌های بسیاری ساخته شده است، هم فیلم‌های مستندی مانند "برلین، سمفونی یک شهر بزرگ" (۱۹۲۷) به کارگردانی والتر روتمان و هم فیلم سینمایی شاعرانه‌ای مانند "زیر آسمان برلین" از ویم وندرس (۱۹۸۷).

برای تولید این فیلم ۲۴ ساعته، سه سال کار تدارکارتی و یک سال کار تحقیقی صورت گرفته است. غیر از سازندگان حرفه‌ای فیلم، بسیاری از شهروندان عادی برلین توانستند با فرستادن عکس و یادداشت از طریق اینترنت، عملا در تهیۀ این فیلم مشارکت کنند. تهیۀ این پروژه بیش از چهار میلیون دلار هزینه داشته است.

کسانی که امکان تماشای تمام فیلم یا قسمت‌هایی از آن را در تلویزیون ندارند، می‌توانند در سایت‌های گوناگون (مثلا روی تارنمای آرته arte) فیلم را ببینند.

مطالب مرتبط