دو فیلم با دو موضوع متفاوت در برنامه آپارات

این هفته در برنامه آپارات فیلمهای با دو موضوع متفاوت، یکی رویدادی نادر در کوه بی بی شهربانو و شب بیست ویکم ماه رمضان و دیگری اعتراض به جنگ و حواشی رویدادهای یازدهم سپتامبردر امریکا از نگاه یک ایرانی که به امریکا سفر کرده است. آبگوشت حشیش"و"آزادی در مه" در برنامه آپـارات

"آبگوشت حشیش",ساخته کیومرث صمدی طاری و "آزادی در موج"ساخته ناصر صفاریان که هردو فیلمساز ایرانی هستند.

برنامه آپارات روز های پنج شنبه هر هفته ساعت ۲۱:۱۰ دقیقه به وقت ایران و ۲۲:۱۰ به وقت افغانستان و ۲۲:۴۵ به وقت تاجیکستان از تلویزیون بی بی سی فارسی پخش می شود.

این برنامه سه شنبه آینده نیز در همین ساعتها باز پخش می شود و علاقه مندان می توانند تکرار آن را جمعه شب بعد از حدود ساعت ۱۲ شب به وقت ایران ، ۱:۰۰ بامداد شنبه به وقت افغانستان و۱:۳۰ دقیقه بامداد به وقت تاجیکستان تماشا کنند.

برنامه آپارات را می توانید به طور زنده و همزمان از طریق وبسایت فارسی بی بی سی - پخش تلویزیون - نیز تماشا کنید.

درباره فیلم

این مستند به یک پدیده ناهنجار اجتماعی در منطقه کوه بی بی شهربانو می پردازد که هر ساله تعداد صدها نفر در روز ۲۱ ماه رمضان در آنجا اقدام به مصرف حشیش می کنند.

این پدیده که ریشه در یک سنت قدیمی در بین دراویش دارد که رفته رفته تبدیل به یک معضل نادر اجتماعی شده است.

درباره کارگردان

کیومرث صمدی طاری متولد ۱۳۵۸ تهران است. از سال ۸۳ کار فیلمسازی را در انجمن سینمای جوان آغاز کرده و سازنده شش فیلم کوتاه داستانی و یک مستند از جمله : ارتعاش ۱۳۸۵ و منفی دو ۱۳۸۷و ... است. به حضور او درچند جشنواره فیلم داخلی می توان اشاره کرد.

ویژگی فیلم

آبگوشت حشیش که می خواهد بخشی از ناهنجاری های یک جامعه سنتی در حال گذاربه سمت مدرنیسم را به تصویر بشکد، بستری برای جامعه شناسان که لایه های زیرین جامعه را دقیقتر ببینند و آن را لمس کنند.

در ادامه نگاهی داریم به آنطرف نیم کره زمین با فیلم اعتراض و مبارزه با جنگ

"آزادی در مه"

درباره فیلم این مستند درباره زن معترض ضدجنگ اسپانیایی، کاسپیسون پیچیوتو است. این زن۲۶ سال است روبروی کاخ سفید در خیابان زندگی می کند. در تمام این سال ها او فقط برای مایحتاج ضروری و نظافت آنجا را ترک کرده و همیشه در کنارش تابلوها و عکس های ضدجنگ قرار دارد.

درباره کارگردان

ناصر صفاریان متولد سال ۱۳۵۴ استو رشته تحصیلی او کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی است. او نویسنده و منتقدسینماست او فیلم های ازجمله جام جان (فروغ فرخزاد: شعرو داستان)،اوج موج (فروغ فرخزاد:زندگی و مرگ)،آواز آفتاب ،اتو استاپ، وقت خوب مصائب ساخته است.

ویژگی فیلم این فیلم به زندگی شخصی، سابقه حضور، سخنرانی ها و برخورد پلیس با او پرداخته است.

تماس با برنامه آپارات aparat@bbc.co.uk

مروری بر فیلم هفته گذشته "خلــــوت"

فیلم تلاش یک درویش جوان برای چله نشینی و تزکیه درون است. چله نشینی آیین است که در آن انسان چهل روز با مراقبت و مواظبت به یاد حق و ذکروعبادت و توجه به او مشغول باشد و امورغیر ضروری و غیر لازم را که باعث پراکندگی خاطر می شود، درحد امکان ترک کند. در این خلوت عاشقانه ، خواب دیدن و و ذکر نقش عمده ای دارد. در فیلم خلوت می بینیم که عباس تحویلدار، سازند ه این فیلم ظرف چهار سال زندگی یکی ازدراویش کرد را از زمان آغاز دوره چله نشینی اش به بعد به تصویر کشیده است.

گزیده نظرات بینندگان

عسگر برای تهیه فیلمی شجاعانه، بی نقص؛گویا،خالصانه،با داستان و تصویر و صدای کامل و مسلط باید از گارکردان تشکر کرد.

کیاوش نادر شاهی خلوت و چله نشینی نوعی آیین و مراسم قدیمی است که دربین اقوام مختلف ایرانی رایج است اما به نظرم تنها راه نزدیک شدن به معبود و معشوق نیست. انسان در طول زندگی و به طور مداوم باید برای رسیدن به معبودش یا هرچیزی که برایش حکم هدف نهایی را دارد تلاش کند و نه در چهل روز. وراه های بسیار بهتری برای پاسخ به سوال های بنیادی همچون چگونگی خلقت و راز انسان و خالق وجود دارد.

پارسا از ایران من در یک خانواده ای زندگی میکنم که پدر بزرگم از شیخ های طریقه ی قادریه میباشد از نظر من فیلم بسیار جالبی بود.

سیروان کریمی از ارومیه

دست گذاشتن کارگردان روی بعد مذهبی تعداد کمی از کردها نشان‌دهنده جهت‌گیری مشکوک کارگردان است. زاویه دوربین دراکثرصحنه‌های فیلم از بالا به پایین بود که نشان می‌دهد کارگردان می‌خواهد با این نوع فیلمبرداری، موضوعات مورد مطالعه خود را تحقیر کند. جهت گیری ساخت فیلم شرق‌شناسانه (اورینتالیستی) بود. لحن صحبت کردن کارگردان با افراد این خانواده کرد کاملا تحقیرآمیز بود. نباید کارگردان خانواده درویش را مجبور می کرد به زبان فارسیکه تسط روی آن نداشتند صحبت کنند، اگر منظور کارگردان این بود که از زاویه مردم‌شناسانه به موضوع بنگرد، منطقی‌تر بود که آنها به زبان کردی صحبت می‌کردند و صحبت هایشان ترجمه می‌شد.

رضا از اصفهان مستند خلوت خیلی عالی بوداز دیدن آن لذت بردیم. سید مجتبی از یزد حدیثی از پیامبر اکرم (ع) است ایشان میفرمایند: ((قدری تفکر برابر است با هزار شب عبادت)) هدف فیلم ساز از ساخت این فیلم مستند بیداری عمومی در جامعه عقب مانده از سوادلازم وعصر اطلاعات، کسانی که هنوز نمیدانند در چه عصری زندگی میکنند. آنها خانواده و کار وزندگیشان را رها کرند تا به خلوت چهل روزه بروند. نتیجه این کار چه بود؟ بعد ازچهل روز به جنون رسیدن در حالی که بدنشان از شدت ضعف،ضعیف وناتوان شده بود، عاقبت محکوم به بازگشت به همان زندگی معمول خود شدند آری محکوم به ادامه زندگی در کنارسایر مردم، کار وتلاش وگذران ما بقی عمرخویش بدون تغیرات ملموسی در زندگیشان، در صورتی که تلاش وکوشش دانشمندان ومخترعین دارای هدف خاص ونتیجه بخش میباشد و اثار خدماتشان حتی می تواند تا ابد در خدمت به بشر کمک کند که بزرگترین عبادت نیزخدمت به خلق میباشد

عزت اله عزیزی منطقه زیبای کردستان از طبیعت آن گرفته تا آئین ها و مردمان آن پر از رمز و راز است ؛ فیلم می توانست جذابیتهای تصویری بهتری از طبیعت کردستان را به تماشاچی بعنوان موقعیت جغرافیایی ارائه دهد . فاکتورهای متعددی باعث می شود که یک فیلم نمره قابل قبولی بگیرد ، یکی از این فاکتورها انتخاب زاویه دوربین و کادربندی مناسب است. با توجه به ۴ سال زمان ساخت این فیلم انتظار عملکرد بهتری می رفت ، فیلمساز با سوالات خود حس و حال سوژه را بهم می ریخت . آدم ها خود گواه حالی بودند که در آن سیر می کردند با در خلسه بودند و هر از گاه با سوألاتی از حس و حال درونی سوژه ضربه ای به نماشاچی وارد می کرد تدوین آن با توجه به زمان زیاد در خور حال نبود ، ای کاش به نکات فنی توجه بیشتری میشد که یکی از همان فاکتورهای اساسی فیلم است.

محسن از تورنتو خلوت دل نیست جای صحبت اغیار دیو چو بیرون رود ، فرشته درآید خلوت فیلمی تفکر برانگیزاست که آیینه ی زنگارزده ی ما را زنگار زدایی کرده ، گرد وغبار از روی این دل شیطان پرست و خفقان زده بر میدارید.شاید عده ای با دیدن این فیلم آن را بسخره گرفته با خود گفته اند که این چله نشینان دیوانه اند و یا فریب خورده هستند. عده ای بپرسند:خوب فایده این چله نشینی در زندگی اجتماعی چیست؟ متاسفانه برای بسیاری از متاثران زندگی پر زرق و برق غیر قابل درک و هضم است. فیلم با توجه به تمام توانایی هایش متاسفانه نتوانسته بود چندان که شایسته و بایسته ی سفر به خلوت برای زنگار زدایی است به انگیزه و محتوای این مراسم راه پیدا کند ، البته بهتر بود که اشاره ای کوتاه به تاریخچه و فرهنگ آن داشت در ضمن برای رسیدن بخدا راه های بسیار دیگر نیز وجود دارد از جمله خدمت بخلق است. ناگفته نماند که تمام ادیان برای پاک کردن رهروان خود از ناپاکی ها ، از تزکیه و زهد برای خود سازی کمک گرفته و دم زده ودر قرآن نیزبه این حقیقت اشاره شده است.

دکتر پرویز از کابل در این فیلم به صورت واضح اثرات افکار هندویزم وبودایزم را در زندگی دراویش می توان دید ، تصادم این دو فکر باافکار اسلامی این افراد صاحب بی ثباتی روانی شده اند. پویا از بهبهان: به نظر می رسد که شیرینی وحلاوت ازدواج چنان در ابراهیم وخواهرش مریم اثر کرده بودکه دیگه فکر خلوت وچله نشینی از سرشون تا ابد پریده است. پویا گفته چرا باید چهل شبانه روز بشینی یه جا وذکر خدا را بگویی، مگر خدا فقط در آن مکان است؟

مطالب مرتبط